Kimya Mühendisliği Nedir? Kimya Mühendisleri Ne İş Yapar?

Kimya Mühendisliği Nedir? Kimya Mühendisleri Ne İş Yapar?

Hepimizin adını bildiği, eski zamanlardan beri kendinden söz ettiren, özellikle mühendislik fakültesi öğrencilerine ilk derste öğretilen 4 temel mühendislik bölümlerinden biri olan “Kimya Mühendisliği” nedir ve bu işi yapan “ Kimya Mühendisleri” kimlerdir?

Kimya mühendisliği, temelde matematik, biyoloji, fizik, ekonomi bilimleri ile kimya bilimini ortak olarak kullanarak önemli endüstriyel, teknolojik ve çevresel problemleri çözümleyen önemli bir mühendislik dalıdır. Sanıldığının aksine, sadece kimya ağırlıklı bir bölüm olmamakla birlikte, oldukça fazla mühendislik dersleri içeren, her mühendislik dalında olduğu gibi sağlam bir fizik ve matematik temeli gerektiren bir bölümdür.

Kimya mühendisi ise kimyasal madde üretimi yapan veya kimyasal madde kullanarak herhangi bir şeyin üretimini yapan tesislerde, hammadde girişinden ürün çıkışına kadar prosesi takip eden, gerekirse tüm kontrol sistemini manuel olarak idare edebilecek, hatta gerekirse yeni bir fabrika tasarlayabilecek bilgi ve donanıma sahip kimselerdir.

Kimya Mühendisliği Eğitimi

Kimya mühendisleri, bildiğiniz üzere, üniversitelerin mühendislik fakültelerine mensup olan kimya mühendisliği bölümünü bitirmiş kişilerdir. Eğitim süresi 4 yıl olup, hazırlık sınıfını da dahil edip etmeyeceğinize göre 5 yıla çıkabilir.

Türkiye’ de bu eğitimi veren oldukça iyi üniversiteler olmakla birlikte, alt yapı konusunda oldukça yetersiz üniversitelerde mevcuttur. Ancak genel olarak eğitim;

1.yıl ağırlıklı olarak; temel ve giriş dersleri

2.yıl ağırlıklı olarak; temel kimya ve temel mühendislik dersleri

3.yıl; temel mühendislik ve kimya mühendisliği branş dersleri

4.yıl; kimya mühendisliği branş dersleri ve uygulamaları olarak sıralanabilir.

( dipnot: laboratuvar uygulamaları her yıl istemediğiniz kadar vardır .)

Kimya mühendislerinin amacı, üretim aşamasında, hammaddeden maksimum verim elde etmek ve bu verimi minimum maliyet ile sağlamaktır ( özel adı: optimizasyon). Bunu yaparken elbette ürün kalitesini kontrol eder ve geliştirmeye çalışırlar.

Toplum tarafından en çok maruz kaldıkları durum, ne iş yaptıklarının gerçek anlamda bilinmemesidir. Kimyager-laborant-teknisyen gibi meslek grupları ile olan ayrımı kendileri dahi eğitim süresi içinde öğrenirler.

Kimya Mühendisleri Ne İş Yapar?

Çalıştıkları sektörlere bakacak olursak: Endüstriyel tesisler, laboratuvarlar, özel ve kamu proje büroları, ithalat ve ihracat büroları, petrokimya sektörü, gübre sektörü, cam sanayi, ilaç sektörü, savunma sanayi, tekstil sektörü, seramik sektörü, gıda sektörü, otomotiv sektörü, boya sektörü, çimento sektörü, metal sanayi, sabun deterjan ve kozmetik sanayi, endüstriyel gazlar vb. saymakla bitmeyecek kadar fazla sektör görmemiz mümkündür.

Bu sektörlerin üretim departmanında, AR-GE departmanında, satın alma, kalite, İSG gibi ilgilerine hitap eden departmanlarında çalışabilirler ve başladıklarında orta düzey yönetici pozisyonunda olurlar. Kendini geliştiren ve sektörde yeterli bilgi ve birikime sahip mühendisler, sırasıyla, şef mühendis, üretim müdürü, tesis müdürü hatta şirketin genel müdürlüğüne kadar yükselebilirler.

Türkiye’ de istihdam durumu, verilen mezun sayısına oranla azdır. Maaş durumları ise sektör ve departmana göre değişiklik gösterir.

Mezun sayısı fazla olunca, uzmanlaşma ve araştırmacı ruh kendini ön planda belli eder. Vereceğiniz CV’ de ilk bakılacak olan yabancı dil sayınız ve bunları ne kadar iyi bildiğiniz olacaktır. Sonra ise ilk dikkat çekecek olan gönüllü çalışmalarınız (tabi iş tecrübeniz yoksa) ve bilgisayar konusundaki yeteneklerinizdir. Bunların yanı sıra staj yerleri, staj süreleri, yaptığınız projeler, yayınlar vb. uğraşlar da sizi ön plana çıkaracak işlerdir.

Bu mesleği yapan tanıdığımız bildiğimiz insanlar yok değildir. Örneğin; Charles Koch, dünyanın en zengin mühendislerinden biridir ve Koch petrol ve rafinerinin CEO’ sudur.

Charles gibi kardeşi David Koch’ da kimya mühendisidir ve 31 milyar dolar servetiyle, oda dünyanın en zengin mühendislerindendir. Farklı olarak, Mukesh Ambani 21 milyar dolarlık servetiyle, Bombay Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu olarak adından söz ettirmektedir.

Geçmiş tarihlere baktığımızda ise Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Rudolf Diesel, Ernest Rutherford, Albert Einstein, Alexander Fleming, Enrico Fermi gibi sayısız isim örnek gösterilebilir.

Kimya mühendisliği bölümünü okumak ve yukarda saydığımız isimler gibi iyi bir kimya mühendisi olmak isteyen adaylar öncelikle sorgulamayı bilmelidir. Merak, bu bölümde sizi en çok geliştiren duygu olacaktır. Bilgileri teorik olarak ezberlemekten ziyade nerede ve nasıl kullanılacağını öğrenmek hem mesleği daha çok sevmenize sebep olacak hem de mesleki anlamda ciddi bir özgüven sağlayacaktır. Merak duygusuyla birlikte kaynak kullanmayı öğrenmek, araştırmacı olmak, azim ve sabır göstermek sizi kesinlikle zirveye ulaştıracaktır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir