En Çok Girişimci Çıkaran 10 Üniversite

En Çok Girişimci Çıkaran 10 Üniversite

Günümüzde insanlar, normal bir işe girip maaş ile çalışmak yerine daha çok girişimci olmaya yöneliyor. Kendi işinin patronu olup hayallerinin peşinden koşmak istiyorlar. Ülkemiz son yıllarda girişimcilere yönelik desteklerini arttırsa da ,diğer ülkeleri kıyas aldığımız zaman girişimcilere verilen desteğin o kadar da iyi olmadığını söyleyebiliriz. Buna rağmen ülkemizdeki girişimci sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.
Özellikle mühendislik mezunları , bir süre piyasanın tozunu yuttuktan sonra kendi işlerini yapmayı tercih ediyorlar. Bu yazımda Türkiye’deki girişimciler,en çok hangi üniversiteden mezun,hangi üniversitenin mezunları kendi işlerini yapmayı daha çok tercih ediyor bu istatistiki verileri sizlerle paylaşacağım.

Türkiye’de En Çok Girişimci Çıkaran 10 Üniversite

Bu liste oluşturulurken,Startups Watch verileri göz önüne alınmıştır.İşte ülkemizde en çok girişimci çıkaran 10 üniversite :
⏩ İstanbul Teknik Üniversitesi
⏩ Boğaziçi Üniversitesi
⏩ Orta Doğu Teknik Üniversitesi
⏩ Bilkent Üniversitesi
⏩ İstanbul Üniversitesi
⏩ Yıldız Teknik Üniversitesi
⏩ Koç Üniversitesi
⏩ Anadolu Üniversitesi
⏩ Marmara Üniversitesi
⏩ Sabancı Üniversitesi
 
Yabancı bir forum sitesinde şöyle bir şey görmüştüm. Bir kaç mühendis mezun olduktan sonraki iş imkanları üzerine tartışıyorlardı. Ve çoğu mezun olduktan sonra kendi girşimini gerçekleştireceğinden bahsediyordu. Bu durum beni şaşırtmıştı. Biraz araştırma yapınca gerçekten yurt dışında mühendislerin kendi işlerini yapmaya daha yatkın olduğunu,mezun olduktan sonra bir yerde maaşlı çalışmak yerine bu yolu tercih ettiğini gördüm. Ülkemizde ise bu durum tam tersi. Umarım ülkemizde girişimcilere verilen değer,imkanlar daha da artar ve güzel girişimler ile dünya pazarına açılabiliriz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir