Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları, tercih edecek adaylar tarafından ya da metalurji ve malzeme mühendisleri tarafından çokça merak edilen soruların başında gelir. Metalurj ve malzeme mühendislii maaşları ne kadar , metalurji ve malzeme mühendisleri ne kadar kazanır ? Bu yazımda bu soruların hepsine cevap vermeye çalışacağım. Yazının sonunda özel sektörde ve devlette metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Fakat önce metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü biraz anlatarak başlamak istiyorum.

Metalurji ve Malzeme Mühendisi Nedir ?

Üniversiteye giriş sınavında MF4 puan tipyle ögrenci alan Metalurji ve Malzeme mühendisliği bölümü insanların günlük hayatlarında kullandıkları önemli işlevlere sahip teknolojik malzemelerin üretilmesini sağlar.

Metalurji ve malzeme mühendisliği  organik kökenli ve inorganik kökenli yapay ya da doğal hammedelerden başlayarak tüm mühendislik malzemelerinin tasarlanmasını, üretilmesini, aşama aşama ilerletilmesinin sağlayan bir mühendislik dalıdır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Metalurji ve malzeme mühendisliği nedir sorusuna cevap bulduk. Şimdi gelelim ana konumuza. Peki metalurji ve malzeme mühendisleri ne kadar maaş alır?

Bu programı bitiren yeni mezunlara ”Metalurji Mühendisi” unvanı verilir. Metalurji ve Malzeme Mühendisleri kamu veya özel sektörde çalışabilecekleri gibi kendi işlerini kurma olanağına da sahiptirler.

Özel Sektörde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Üniversiteden mezun olmuş  yeni bir Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Özel sektörde alacağı minimum maaş 2000-2500TL arasındadır. Tabi bu maaş hep aynı kalacak değil bu sizin iş tecrübenize, iş yerine ne kadar kazanç, yarar sağlayacağınıza bağlı. Yıllarla maaşınız orantılı bir şekilde artış gösterecektir. Kıdemli bir Metalurji ve Malzeme Mühendisi 5000-6000TL ile çalışabiliyor. Bu da tamamen sizin her zaman olduğu  gibi KENDİNİZİ GELİŞTİRMENİZE BAĞLI!!
Kendi imkanınızla açtığınız iş yerlerinin gelirde sizin başarınıza göre değişecektir bu yüzden belirli bir ücret söylemek doğru olmaz. Bu mesele tamamiyle size bağlı.

Tavsiye Yazı : Mühendisler İçin En Kapsamlı Kendini Geliştirme Rehberi

Kamuda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Kamuda çalışacak bir mühendisin maaşı özelde çalışacak bir mühendisin maaşına göre daha nettir. Kamuda çalışan bir Metalurji ve Malzeme Mühendisi 4.275 TL  alır. Bu maaşın küçük meblağlarda değişiklik göstermesi kişinin medeni durumu, çocuk sayısı gibi etmenlere bağlı.

Bugünkü yazım böyleydi arkadaşlar son olarak şunları eklemek istiyorum, evet yapacağımız mesleğin karşılığı olarak alacağımız maaş tabi ki çok önemli fakat asıl önemli olan yıllarca belki de yaşlanıncaya kadar bu mesleğin hakkıyla yapıp yapamayacağınız, mutlu olup olmayacağınız. Siz zaten yaptığınız meslekte mutluysanız başarı devamında gelir maaşda kademeli olarak artar. Bu bir döngüdür, yani her şey sizin mutlu olup olmamanıza bağlı o mesleğe beceriniz olup olmamasına bağlı. Meslek seçerken ilk seçeceğimiz kriter maaş değil ilgi alanı ve beceri olmalıdır.

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere metalurji ve malzeme mühendisliği maaşlarından bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve kafanızdaki metalurji ve malzeme mühendisleri ne kadar maaş alır sorusu cevap bulabilmiştir.

TAVSİYE YAZI : Jeoloji Mühendisliği Maaşları

One Comment

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir