İş Mülakatlarında Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Merhaba sevgili Taze Mühendis okurları.Bugünkü yazımızda iş mülakatlarında başarılı olmanızı sağlayabilecek birkaç unsura değineceğiz.Mülakata çağırılmak iş arama sürecinde olan adayların heyecanla bekledikleri bir aşama.Hele ki eğer yeni mezunsanız bu heyecan sizin için daha da fazla olabilir.Bu heyecanı bir nebze olsun azaltmak ve başarılı bir mülakat geçirebilmeniz adına yapabileceğiniz birkaç küçük şey var.Biz de bu püf noktaları sizin için listeledik.

CV’nizi bıraktınız ve mülakat için telefon bekliyordunuz ve o beklediğiniz telefon geldi.Yetkili kişi tarafından arandığınızda mülakat için gerekli olan her şeyi kaydedin ve herhangi bir iletişim eksikliğine fırsat vermeyin.

2.Mülakata Gideceğiniz Şirket Hakkında Bilgi Toplayın

Mülakata gitmeden önce şirketle ilgili bilgi edinmeye çalışın.Bu şekilde hem siz çalışacağınız yeri daha iyi tanımış olursunuz hem de mülakatınızda işe karşı ilgili olduğunuza dair bir izlenim yaratırsınız.

3.İlk İzlenim Çok Önemlidir

Mülakalarda siz odadan içeriye adım attığınızdan itibaren mülakatçınızda sizin hakkınızda çeşitli düşünceler oluşmaya başlar.İlk izlenimi veren şey ise kıyafetinizdir. Kıyafet seçerken abartılardan uzak durmak kesinlikle göz ardı edilmemesi gerken bir unsurdur.

4.Takım Çalışmalarında Başarılı Olabileceğinizi Gösterin

Bir ekiple uyumlu bir şekilde çalışabilmek,işverenlerin en çok değer verdiği niteliklerden biridir.Bu nedenle mülakatçınız,geçmişinizde bir ekipte nasıl çalıştığınızı ve kabul edilirssniz yeni ekibinizle nelerin üstesinden gelebileceğinizi öğrenmek ister.

5.Sakın Saate Bakmayın

Mülakat sırasında saate sürekli bakmanız durumunda mülakatçınız sizin sıkıldığınızı düşünür.Dolayısıyla böyle bir hareket yapmanız sizin için büyük bir eksi olacaktır.

6.Maddi Konuları Sona Bırakın

Mülakatçı gündeme getirmeden maddi imkanları gündeme getirmeyin.Böyle bir şeyi yaptığınızda maddiyata yapacağınız işten daha çok önem verdiğiniz düşünülür.Eğer başarılı bir mülakat geçirirseniz maddiyat hakkında konuşmanız için size fırsat tanınacaktır.

7.Eski İşinizi Kötülemeyin

Eski iş yerinizi ya da yöneticilerinizi asla kötülemeyin.Bu işverenlerin aslında hiç de hoşnut olmadığı bir durumdur.Size eski işinizden ayrılma sebebinizi sorduklarında eski işyerinizi karalamadan olumlu bir cevap verirseniz aynı şekilde sizin için de olumlu bir düşünce oluşacaktır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir