İnşaat Teknikerliği Nedir? İnşaat Teknikerliği Maaşları

İnşaat Teknikerliği Nedir? - İnşaat Teknikerliği Maaşları
Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere inşaat teknikerliğinden bahsedeceğim. İnşaat teknikerliği nedir, inşaat teknikerliği maaşları nasıl? İnşaat Teknikerliği Çalışma alanları vb. konuları inceleyeceğiz hep birlikte.

İnşaat Teknikerliği Nedir?

İlk olarak inşaat teknikerliği nedir? Sorusuna cevap vererek başlayalım.

Teknikerlik, iki yıllık meslek yüksekokullarını başarı ile bitiren adaylara verilen bir unvandır.

İş hayatındaki pozisyonu mühendis ile işçi arasındaki koordinasyonu sağlayan ara eleman olarak konumlandırılmıştır.
2 yıllık İnşaat Bölümü mezunu bir kişi inşaat teknikeri unvanını alır. İnşaat teknikerliği nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Gelin bir de inşaat teknikerliği çalışma alanlarından bahsedelim.

İnşaat Teknikerliği Çalışma Alanları

İnşaat teknikerleri devlette de özel sektörde de çalışabilirler. Devlette kadrosu düşük olduğu için insanların özel sektöre eğilimi daha fazla oluyor. Fakat rahatlık, belli bir düzen ve sağlamlık açısından devleti tercih eden ve düşünenler de hatırı sayılır miktarda.

İnşaat Teknikerliği Maaşları Ne Kadar?

Evet, bu mesleği düşünen veya okuyanların aklını en çok kurcalayan soru elbette ki maaşlarıdır. Özel sektörü ele alacak olursak kesin bir  aslında yok denilebilir. Sebebi ise her ne kadar aşağı yukarı miktarlar belli olsa da gerçek iş dünyasında işler değişebiliyor. Çalıştığınız firmanın büyüklüğü, çalıştığınız şehir ve en önemlisi tecrübe durumunuz çok etkili oluyor. Ne kadar tecrübeliyseniz her işte olduğu gibi burada da maaşınız doğru orantılı bir şekilde yükseliyor. Fakat her ne kadar yükselse bile belli seviyelerin altında kalma durumu oldukça yüksek. Örneğin 10 yıllık bir iş deneyimi olan inşaat teknikerinin aldığı maaşı bir mühendis 5 yıllık deneyim ile elde edebiliyor. Yine de net rakamlar vermek gerekirse 2000 ile 2500 TL arası bir ücret ile işe başlanıyor. Fakat küçük bir firmada işe başlanırsa bu rakam asgari ücrete kadar gerileyebilir. Fakat zamanla bu miktarlar 5000’e kadar da yükselebilir. Tecrübeyle alakalı bir durum kesinlikle.
Devlete gelecek olursak burada kadrolu inşaat teknikerleri yaklaşık 3000 TL ile başlıyorlar. Fakat dediğim gibi kadrosu kısıtlı. Belli zaman aralıklarında da zam alıyorlar. Devlette ayrıca kademe durumu etkili oluyor. Kaç çocuğunuz olduğundan kaç yıllık çalıştığınıza kadar durumlar da maaşı etkiliyor. Aşağı yukarı bu şekilde özetleyebiliriz inşaat tekniker maaşlarını da.

İnşaat Teknikerliği Dikey Geçiş İmkanı

İnşaat teknikerliği okuyanların büyük bir kısmı DGS ile iki yıllık okullarını dört yıllık mühendisliğe çevirmeyi düşünmüştür. Yapıla bilinirse eğer faydası dokunacak bir yöntemdir kesinlikle. Unvanınızı mühendisliğe taşımış olup alacağınız maaşı da daha yukarı çekebilirsiniz bu şekilde. Ama her iki mesleğin de bel kemiği kesinlikle tecrübeniz bunu unutmamalıyız. Evet, arkadaşlar yazımızın sonuna geldik aradığınızı bulabilmenizi umuyorum. İyi okumalar dilerim J

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir