Harita Mühendisliği Nedir ? Harita Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda sizlere harita mühendisliğini anlatacağım. Harita mühendisliği ile alakalı aklınıza takılan sorulara birlikte cevap arayacağız. Hadi başlayalım.

 HARİTA MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum harita mühendisliği seçmek isteyen arkadaşlarımızın önüne bu bölüm ile ilgili birkaç değişik ve karışık isim çıkabiliyor örneğin: Harita ve kadastro mühendisliği, geomatik mühendisliği, jeodezi ve fotogrametri mühendisliği gibi isimler alabiliyor ama en doğrusu harita mühendisliğidir. Birkaç üniversite bu karışıklığı engellemek için bölümün adı olan geomatik mühendisliğini harita mühendisliği diye değiştirmiştir ama bazı üniversitelerde hala geomatik mühendisliği diye kalmıştır.

 

Gelelim harita mühendisliğinin tanımına, Üniversite sınavında MF4 puan türüyle alan harita mühendisliği yeryüzünün tamamı ya da bir kısmının seçilen ölçek ile haritanın üretilmesi için gereken çizim ve hesapların yapılmasını üstlenen mühendislik dalıdır. Harita mühendisliği, yeryüzünün biçimi, doğal ve yapay şekli, bunların konumları ve birbirleri ile olan ilişkilerini matematik model ve ölçme yöntemlerini temel olarak belirleyip grafiksel olarak gösterir.

KİMLER HARİTA MÜHENDİSİ OLABİLİR?

– Matematik, geometri, trigonometri, istatistik, fizik ve bilgisayar konularını seviyorsanız.
–  Doğada çalışmaktan hoşlanıyorsanız.
–  Bilgisayar ve bilişim teknolojilerini kullanarak çalışmak istiyorsanız.
– Uzaktan algılama uyduları kullanılarak elde edilecek görüntülerden üretilecek harita ve mühendislik projelerinde çalışmak istiyorsanız.
– Çağımızın bilgisayar teknolojisi olanaklarından yararlanarak arazi bilgi sistemi,coğrafi bilgi sistemi oluşturma çalışmalarında aktif görev alarak verileri ve mekanı yönetmek istiyorsanız.
Harita mühendisliği sizin için seçilebilir bir meslektir.


HARİTA MÜHENDİSLİĞİNDEN MEZUN OLAN BİRİSİ NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İller Bankası, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri, TCDD, BOTAŞ, MTA, GAP, inşaat şirketleri, harita ve mühendislik büroları, harita üretim şirketleri gibi yerlerde çalışabilirler. İsteyen üniversitede kalıp akademi hayatına devam edebilir.

HARİTA MÜHENDİSİ MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Harita çizim ve teknikeri ile coğrafi koordinatların belirlenmesi gibi işlemleri yapar.Ülkemizde arazilerin ayrıltılı ölçümünü yaparak sınırları belirlerler. Karayolu, metro, köprü, demiryolu, baraj gibi projelerin yapılacağı arazilerin uygunluk açısından ölçümünü yaparak projenin araziye uygulanmasını sağlarlar. Uydulardan yararlanarak konum belirleme gibi araç takip gibi uydu görüntüleme yardımı yardımı ile veri toplayarak bu verilere ilişkin görselleştirme çalışmalarında bulunurlar. Savaş gemilerinin güzergahlarını belirlerler.


BİR HARİTA MÜHENDİSİNİN BİLMESİ GEREKEN YAZLIMLAR NELERDİR?

Harita mühendisleri bilgisayar programlarıyla ve yazılımlarla yakından ilgilenen bir mühendislik türüdür. Başta microsoft yazılımları olmak üzere, Autocad, Netcad 5.2, C++, Microstation, Matlab, Visual Basic gibi yazılımlar ile imar planları, yol haritaları, tapu kadastro ile ilgili tüm işlemler, halk arasında sınır tespiti, sınır belirleme ile ifade edilen tüm yazlımlar bununla beraber kent bilgi sistemleri diye ifade edilen kamu kurumlarının ve belediyelerin kullandığı bilgi sistemi bu yazılımlarla üretilmektedir. Günümüzde artık haritaları manuel olarak yapmak mümkün değildir bu yüzden yukarda saydığım yazılımları bir harita mühendisinin bilmesi gerekmektedir.

DEVLETTE HARİTA MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Devlette kadrolu bir mühendis olarak çalışabilmeniz için KPSS’ye girmek gerekiyor. Devlette çalışacak mühendislerin ortalama maaş aralığı 3.500-5.000 arasında değişir. Hizmet yılı, pozisyonu, evli olup olmaması gibi durumlar bu rakamları etkiler.

ÖZEL SEKTÖRDE HARİTA MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Geniş çalışma alanına sahip olan özel şirketlerde ise ortalama maaş aralığı 2.500-8.000 arasında değişir. Aradaki uçurumun sebebi sizin bildiğiniz yazılımlara, iş tecrübenize, yabancı dilinize ve ufkunuza bağlı.

Özetleyecek olursak harita mühendisliği matematik ile yakından ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Bunun yanında  iyi bir yazılım bilmek gerekir. Devlete atanma oranı özel şirketlerde iş bulma imkanına göre azdır. Özel şirketlerinde iyi yanı kendinizi yıllar geçtikçe geliştirebilme şansınızın olmasıdır buna bağlı olarak kazanacağınız mebla da ister istemez artacaktır. Kendinizde harita mühendisi olacak özellikleri buluyorsanız ve kendinizi geliştireceğinize inanıyorsanız güzel ve geleceği olan bir meslektir.

 

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir