Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Nasıldır? Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Hakkında Her Şey

 

 

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Nasıldır? Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Okuyan Öğrencilerin Ayrıcalıkları Nedir?

Merhaba arkadaşlar bir önceki yazımda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hakkında konuşmuştuk. Bugünkü yazımda ise size fakültemden, üniversitemin bana sağladığı avantajlardan bahsedeceğim. Lafı fazla uzatmadan üniversitemi size tanıtmak isterim.


Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kaç Yılında Kurulmuştur? Yerleşkesi Nerededir?

Fakülte 3 Mart 1992 tarihinde kurulmuştur. Mühendislik dalları tek merkez altında toplanmıştır. Fakültemiz kampüs içinde yer alıp Pınarbaşı Mahallesi  Konyaaltı ilçesindedir.  Ulaşım ise gayet rahattır, üniversite içine 3 adet otobüs girebilmektedir. Otobüste üniversite sınırları içinde dolaştığınızda hiçbir şekilde ücret ödemezsiniz. Otobüslerden hariç sadece üniversite içinde olan ringlerimizde bulunmaktadır ve ücretsizdir.

Akdeniz Üniversitesi Hangi Mühendislik Dallarını İçeriyor?

Bilgisayar Mühendisliği(İngilizce)
Çevre Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Gıda Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
Makine Mühendisliği
gibi mühendislik dallarını içerir.

 

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Laboratuvar, Teknik Odalar, Meslek Amaçlı Araç Gereçler Açısından Donanımlı Mı?

Fakültemizde 11 adet Jeoloji Mühendislerine ait, 5 adet Gıda Mühendislerine, 1 adet Makine ve İnşaat Mühendislerine ait laboratuvarlar vardır. Ayrıca üniversitemizde farklı bir binada gayet donanımlı bir yer olan Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi bulunmaktadır. Bu merkezdeki laboratuvarlar ekipmanlar tarafından gayet yeterlidir. Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından Kampüsümüze Endüstriyel ve Medikal Uygulamalar Mikrodalga Uygulama ve Araştırma Merkezi (EMUMAM) kurulmuştur. Akdeniz Üniversitesi EMUMAM’da bulunan araştırma odası, dünyanın en sessiz odası olarak biliniyor. Odada bulunulan 10 dakikanın sonunda kan akış sesinin dahi duyulabildiği derecede sessizlikte bulunan oda. Laboratuvar şeklindede öğrenciler ve hocalar tarafından kullanılıyor. Yani üniversitemizde teorik derslerin yanında öğrenciyi uygulamaya adapte eden bir sistem vardır.

 


Akdeniz Üniversitesinde Hangi Mühendisliklerde Hazırlık İngilizce Sınıfı Vardır?

2017-2018 yılında zorunlu hazırlık sınıfı olan programlar:
Bilgisayar Mühendisliği
Çevre Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde zorunlu hazırlık sınıfı vardır.
*2017-2018 yılından itibaren üniversitemizde YÖK onayı ile isteğe bağlı hazırlık programı kalkmıştır. Peki bu ne demek oluyor?
Dileyen öğrenciler 1. sınıfa geçmeden hazırlık okumak istediklerinde isteğe bağlı bu sınıf açılıyordu lakin 2017 den sonra bu madde kalktı sadece yukarıda verilen bölümlerde zorunlu olarak hazırlık sınıfı bulunmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin Hocaları ve Eğitimi Nasıl?

Geldik tercihi tercih yapan soruya. Üniversite seçiminde en çok sorulan sorunun bu olması gerekir. İnanın ki üniversitenin mevkisi, denize kıyısı olup olmaması, şehrin güzelliği gibi özellikler tam da bu soruda değersiz kalıyor. Gelelim Fakültedeki eğitime ve hocalara. Burada kendimi baz alarak konuşacağım. Tercih sonuçları açıkladığında yaptığım ilk şey bölümün anasayfasına girip hocaların çalışmalarını, başarılarını okumaktı. Fakültedeki hocalarımızın çalışmaları, eğitim bilgileri ve eserleri çok dikkat çekiciydi. Hocaların ders işleyiş kısmına gelirsek ikinci sınıftan itibaren sizi laboratuvarlara alıştırmaya başlıyorlar, sınıf geçtikçe yapacağınız deney sayısı katlı olarak artıyor tabiki de. Hocalarla daha çok çalışma şansınız oluyor. Bu birazda hocanıza bağlı malesef tüm hocalar böyle olamayabiliyor. Hepsini aynı kefeye koyamıyoruz. Sözün özü iyi ve donanımlı hocalara sahibiz.

 


Akdeniz Üniversitesinde Öğrenci Değişim Programları Nasıldır?

Üniversitemizde 3 şekilde öğrenci değişim programı uygulanır.
1) Mevlana Değişim Programı: Yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapar.
2) Farabi Değişim Programı: YÖK tarafından 2009 yılında başlatılmıştır. Farabi Değişim Protokolü imzalamış üniversitelerinöğrenci değişimini yapan yurtiçi öğrenci değişimidir.
3) Erasmus: Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını sağlayan programdır. Not ortalaması tutup, değişimi isteyen öğrenciler yılın belli zamanlarında dil yeterlilik sınavına girmelidir.

Peki Ya Kampüste Hayat Nasıldır?

İşte bu merak edilen başka bir soru. Akdeniz Üniversitesi yerleşke bakımından şehir merkezindedir. Yani güzel bir konumdadır. Üniversite içinde 3 büyük çarşımız vardır. Gerekmedikçe kampüs dışına çıkılmaz. Çarşılarımızın içinde kargolar,kuaförler, market, bilet satış noktaları ve çok sayıda kafelerimiz bulunmaktadır.Ders arasında zaman geçirilecek güzel yerlerdir. Yurtta kalan öğrenciler için durum çok iyidir KYK kız yurdu da, erkek yurdu da kampüs içindedir, ulaşım sıkıntısı pek çekilmez.

Son cümlelerime doğru gelirsek arkadaşlar Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hem teknik dersler hem de hocaların bilgisi açısıdan gayet donanımlı bir üniversitedir, öneririm. Ben size Mühendislik Fakültesi ve kampüs açısından üniversitemizden bahsettim. Tercih zamanı gelince diyeceklerimi daha iyi anlayacaksınız belki ama seçmek için seçmeyin. ÇOK ama ÇOK iyi araştırın. Gitmek istediğiniz fakülte olsun, bölüm olsun, şehrin olanakları olsun bunlar tercih listesinde büyük etmenlere sahip faktörler.

3 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir