TESLA Nedir? Nasıl Kuruldu? TESLA İsmi Nereden Geliyor? Nasıl Şarj Edilir?

 

Tesla Nedir?

Modern çağı tasarlamak… Tesla, hem yenilikçi hem korkusuz bir de üstüne kar amacı gütmeyen bir firmadır.
Dünyayı kendi ellerimizle yok ediyor ve bunu sadece oturup izliyoruz. Sizlere petrol ile yönetilen bir dünyadan tamamen doğa dostu kar amacı gütmeyen bir firmaya geçişten bahsetmek istiyorum.
Temmuz 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kuruldu Tesla. Şirketin isim babası ve aynı şekilde ilk üretilen araba Roadster’ın motor tasarımını Sırp elektrik dâhisi Nikola Tesla’dan ilham alarak oluşturuyorlar. 2004 yılında Elon Musk şirketin hisselerinin çoğunu satın alır ve yönetim kurulu başkanı olur. Şirket bu üçlü ile yoluna devam eder.
İlk yedi yılını doldurduğunda 300 milyon dolar zarar etmişlerdir. Fakat yaptıkları işin büyük bir vizyona hizmet ettiğinin farkındadırlar. Daha sonraki zamanlarda sitelerinde de yayınladıkları Gizli Ana Planda bunu çok güzel açıklamışlardır. Şöyle diyor plan: Bir spor araba üret ve bundan elde ettiğin gelirle daha düşük maliyetli bir araba üret. Eline geçen para ile daha düşük maliyetli bir araba üret ve bunları yaparken tamamen elektrik enerjisi üretimini tercih et. Yani tamamen elektrik enerjisi üretimini destekleyen ve sonunda her kesimden insanın ulaşabileceği doğa dostu elektrikli araba üretimini yaymak.
Şu zamana kadar çıkardıkları Modelleri kısaca bir özetleyecek olursak
Roadster
Model S
Model X
Model 3 (Gizli Ana Plan için en önemli model)
Tesla Tır

Tamamen teknolojik olan bu araçlarda otomatik pilot, çarpışma önleyici gibi birçok teknolojik özellik mevcut.
Bunlar dışında günümüz şehirlerinin kirliliği de düşünülerek Model X de normal araçlardan 10 kat daha büyük hava filtresi kullanılması haricinde araçta “Biyolojik Silah Koruması Modu ” bile bulunuyor.
Ayrıca birçok ön yargıyı da bertaraf etmişler. En önemlileri ise şunlar:
• Elektrikli otomobiller yeterince hızlı olamaz
• Elektrikli otomobillerin menzilleri kısa olur.
Tesla’nın son çıkardığı spor arabası Roadster 100 km’ye sadece 1.9 saniyede çıkarak dünyanın en hızlı arabası olarak tanıtıldı. İlk aile tipi araba olan Model S beklenen menzilin çok üstüne çıktı.

Diğer bir önemli ve çok merak edilen konu Teslaları nasıl şarj edeceğiz?

TESLA Nasıl Şarj Edilir?

Öncelikli olarak Amerika’dan başlayıp ülkemize kadar önemli stratejik noktalara şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Bu şarj istasyonlarından otomobilinizi ücretsiz şarj edebiliyorsunuz ve en önemlisi bu istasyonların enerjisi yenilenebilir kaynaklardan sağlanıyor.
Tamamen sağlıklı ve geleceğimizi kurtarmaya yönelik bir döngü içerisinde ilerleyen bir sistem oturtuyorlar.
Bütün bunları şu sözler açıklıyor aslında:
İnsanlığın parlak bir geleceğe sahip olduğunu düşünerek ölmeyi tercih ederim.
-ELON MUSK

Çok riskli bir işe başlayıp başarılı bir şekilde devam ettiriyorlar ve bunun sonucu olarak Model 3 tanıtıldığı andan itibaren 3 gün içerisinde yaklaşık 277.000 sipariş verildi. Bazı aksaklıklarla karşılaşılsa da insanların güvenini ve doğaya bakış açısını çoktan değiştirmişlerdi.


Özet niteliğinde bir görsel ile yazıyı bitirmek istiyorum. Umarım geleceğimiz hakkında daha fazla önlem almaya başlar ve bu konu hakkında daha fazla bilinçlenebiliriz. İyi günler dilerim 🙂

One Comment

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir