Facebook Instagram Gibi Uygulamalar İnsanları Dinliyor mu?

 

Facebook Instagram Gibi Uygulamalar İnsanları Dinliyor mu?

Facebook,Instagram,Whatsapp gibi hayatımızın her anında bizim yanımızda olan sosyal medya uygulamalarının hayatımızı kolaylaştırdığı ,iletişim kurmayı çok daha pratik hale getirdiği hiç şüphesiz ki bir gerçek. Peki bu şekilde iletişimimizi kolaylaştıran uygulamaların bizim kişisel bilgilerimizi alabilme ihtimalini hiç düşündünüz mü? Hatta sesimizi bile kaydedebilme,bizleri dinleyebilme ihtimallerini ? Gelin bu yazım da bunun üzerine biraz konuşalım.
Telefonunuza Facebook,Whatsapp gibi uygulamaları indirdiğinizde bu uygulamalar sizden bir çok izin ister. Siz de düşünmeden hatta çoğu zaman okumadan ” ya ne olacak ki” düşüncesiyle bu izinleri verirsiniz. İşte verdiğimiz bu izinler,bu uygulamaların bizim kişisel bilgilerimize erişmesinin önünü açıyor. Fotoğraflarımıza,kişilerimize,Banka hesap bilgilerimize,Kimlik numaramıza daha bir çok kişisel bilgimize erişebiliyor bu uygulamalar. Hatta bizi dinliyorlar da..

Facebook İnsanları Dinliyor mu?

Amerika’da bir adam Facebook’un kendisini dinlediğinden şüphelendi. Bu şüphesinin doğru olup olmadığını anlamak için bir test yapmaya karar verdi. Kedi beslememesine ve daha önce telefonunda kedi üzerine hiçbir paylaşım yapmamasına rağmen iki gün boyunca, kendisi ve eşi telefonun başında sürekli ”Kedi mamaları” hakkında konuştular. Üstelik konuşurlarken Facebook uygulaması açık bile değildi. İki günün sonunda Facebook’a girdiğinde karşısına kedi mamaları ile ilgili reklamaların çıktığını gördü. Buradan şu anlaşılıyor ki Facebook gerçekten insanları dinliyor. Üstelik bunu tek Facebook yapmıyor. Intagram,Whatsapp hepsinin bunu yapabilme imkanı var.
Gelin bu videoyu hep birlikte izleyelim :
Bu olaydan sonra başka bir kullanıcı da  Reddit üzerinden şu açıklamalarda bulundu : Telefonumu İspanyolca yayın yapan bir radyonun yanına koyunca Facebook!ta İspanyolca reklamlar çıkmaya başladı.

Facebook’un Bizi Dinlemesini Nasıl Önleriz?

Aklınıza ilk gelenlerden birisi telefonumun mikrofon erişimini kapatırım olmuştur. Fakat kullanıcılara göre bu bir fayda sağlamıyor. En sağlam yol telefondaki mikrofonu fiziksel olarak yok etmek. Bunu göze alamıyorsanız en iyi yöntem telefonun kamera ve mikrofonunu bantla kapatmak. Tıpkı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaptığı gibi.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir