Endüstri Mühendisliği Maaşları – Endüstri Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Endüstri Mühendisliği Maaşları - Endüstri Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Herkese merhabalar,
Bugünkü yazımda sizlere ‘Endüstri Mühendisliği Maaşları’ hakkında bilgi vereceğim. Bildiğiniz üzere bir endüstri mühendisi, çalışma alanı ve sektör bakımından sınır tanımaz. Aklınıza gelebilecek her iş dalında bizleri görebilirsiniz.
‘Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için endüstri mühendisi!’ sözü bunu anlatmak için birebir 😊
Bütün mühendisliklerde olduğu gibi endüstri mühendisliğinde de çalışma alanları genel olarak 2’ye ayrılır. Bunlar devlete bağlı kamu kuruluşları ve özel sektör adı altında anılan şirketlerdir.

Kamuda Endüstri Mühendisleri Maaşları

Belediyeler ve kamuya bağlı kurumlarda çalışabilen endüstri mühendisleri, ortalama 3.000-6.000 arası maaş alırlar. Bağlı olunan birime göre birçok pozisyonda çalışılabildiği gibi çoğunlukla maliyet ve risk analizi üzerine endüstri mühendisleri tercih edilir. Endüstri mühendislerinin devlet kuruluşlarında oldukça verimli olacaklarını düşündüğümden daha fazla yer edinmeleri gerektiğini düşünüyorum, fakat atamalar ve işe alımlar sandığımız kadar sık değil. Maaşlar hakkında konuşacak olursak; yüksek lisans ve doktora eğitimi alınıp alınmadığı, medeni durum ve çocuk durumu gibi etkenler rol oynar.
Gelelim herkesçe merak edilen KPSS kadro olayına. İki tiptir, A sınıfı ve B sınıfı.

A sınıfı kadro alımları açıktan yapılır, kurumlar belli dönemlerde mühendis alımı ilanı yayınlarlar; müfettiş ve uzman yardımcısı pozisyonlarına sözleşmeli mühendis atarlar, bunun için birtakım şartlar ararlar ve o şartları sağlayan mühendisler arasından yapacakları sözlü veya yazılı sınava belli sayıda mühendisi çağırırlar. Bu şekilde alınanlarla sözleşme imzalanır.B sınıfı kadrolar için ise çift yıllardaki KPSS-3 puanına bakılır. 2012-2014 yıllarında girilen sınavların KPSS-3 puanlarına bakılması gibi.

A kadrolara başvurabilmek için her sene KPSS’ye girilebilir ama sadece çift yılardaki KPSS puanını B kadrolar için kullanabilirsiniz.

Bu konu hakkında internette çok bilgi yer almadığından elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Sistem değiştiyse güncellemeler olmuş olabilir.

Özel Sektörde Endüstri Mühendisleri Maaşları

Günümüzde kadın ya da erkek, endüstri mühendisleri çoğunlukla özel sektörü tercih etmektedir. Ben de mezun olduğumda, staj ile adım attığım özel sektörde bir iş bularak kariyerimi ilerletmek istiyorum

Gelelim maaşlara, özel sektörün çalışma alanları oldukça geniş olduğundan maaş aralığı da bir o kadar değişkenlik gösteriyor.


Yeni mezun ‘kalifiye’ endüstri mühendisleri 2.500-3.000 arası bir maaşla çalışmaya başlıyor; müşteri bağladıkça/iş hacmini arttırdıkça/kâr marjını arttırdıkça da bu maaş artıyor.

Kalifiye mühendis nedir ? En az 1 dile hâkim ve fluent konuşabilen, okul hayatı boyunca mesleğiyle alakalı eğitimleri ve seminerleri takip edip kendini her daim geliştiren, ilerlemek istenilen alan ile ilgili staj/çalışma deneyimi edinmiş, bu süreçte iş etiği ve ahlakı kazanmış ve birtakım mesleki programları kullanmayı öğrenmiş kişidir.

Deneyim süresi, bilinen dil sayısı, bilgisayar ve program becerileri arttıkça; maaş da doğru orantılı olarak hareket eder. Başarılı 2-3 yıl sonunda 4000’e çıkabilen maaşlar, 5-10 yıl daimi ve etkili olarak aynı şirkette yer edinen endüstri mühendisleri için 5 basamaklı sayılara çıkabilir. Her endüstri mühendisinin ulaşmak istediği hayal olan CEO’luk pozisyonunda 50000-60000 bile kazanabilirsiniz.

Son olarak, bir sınırınız olmadığını belirtmek isterim. Gelebileceğiniz konumlar da alabileceğiniz maaşlar da size bağlı. Ne kadar emek ve zaman harcadığınızla doğru orantılı 😊

Herkese iyi günler, iyi çalışmalar.

2 Comments

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir