CV Nasıl Hazırlanır? CV Hazırlanırken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Merhaba sevgili Taze Mühendis okurları bugün sizlere staj ve iş başvurusunda bulunacak olan mühendis adayları için ideal Cv nasıl hazırlanır? bundan bahsetmek istiyorum.
Birçoğumuz cv hazırlarken yapılması ve yapılmaması gerekenlere çok dikkat etmiyoruz. Kendimi nasıl ön plana çıkarabilirim? O cv’yi nasıl dolu gösterebilirim? diye birçok hata yapıyoruz aslında.
Cv hazırlarken kendinizden emin olmanız gerekiyor. Yazdıklarınız inandırıcılığını yitirmemeli ve iyi bir öz güvenle cv hazırlamalısınız. Cv hazırlarken bulunduğunuz ruh haliniz cv’yi okuyan kişiye de yansıyacaktır. Eğer stresli bir gündeyseniz cv hazırlamak için hiçte iyi bir gün sayılmaz. Çünkü bu stresiniz sizin sağlıklı düşünmenizi engelleyecek ve ister istemez karşınızdakine de bunu hissettireceksiniz. Cv hazırlarken sakin ve yaratıcı olun ki karşınızdaki de bunu hissedebilsin ona göre değerlendirmesini yapsın. Tabi ki sadece bunlar yeterli değil şimdi gelelim neler yapıp yapmayacağımıza.

Özgeçmişinizin işverenler tarafından nasıl daha etkili olacağını bilmiyorsanız, SadeceON bu konuda uzman hizmet verenleri sizin için bir araya getiriyor. 10 liradan başlayan ekonomik fiyatlar ve güvenli ödeme altyapısı sunan SadeceON, daha modern ve kaliteli bir özgeçmişe sahip olmanız için büyük bir fırsat. Cv düzenleme hizmeti ile mevcut cvinizi daha profesyonel bir hale de getirtebilirsiniz. İş başvurularınızın daha etkili olması için size sunulan bu fırsatı kaçırmayın.

Cv Hazırlarken Yapılması Gerekenler

1) Profesyonelce hazırlanmış cv örneklerini inceleyin. Neler yapıldığına göz atın. Bu kafanızda fikir oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
2) Başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi anlatabileceğiniz, kendinizi tanıtacağınız ve başvuru amacınızı belirteceğiniz çok kısa bir paragraf yazmalısınız, burada önemli olan hedefe odaklanmaktır.
3) Kariyer hedefinizi idealist bir şekilde yazın. İfadeleriniz net ve mutlaka anlaşılır olmalıdır.

4) Uzunluk olarak yeni mezunlar ve 1-2 yıl iş deneyimi olanlar için 1 sayfa, deneyimliler için en fazla 2 sayfa olmalıdır. Cv’de 3. sayfa sadece yayınlanmış eserleriniz, verdiğiniz ya da katıldığınız eğitimler, konferanslar gibi listeler için kullanılmalıdır.
5) Yazı karakterini çok küçük yapmayın. Okunması zor olan küçük bir puntoda yazmak işleri zorlaştıracaktır. 12 punto olarak yazarsanız okunması daha kolay olacaktır.
6) İfade bozuklukları, dil bilgisi hataları, yazım ve noktalama işareti hataları Cv’niz ne kadar iyi olursa olsun sizin “dikkatsiz” ve “özensiz” bir kişi olduğunuza işaret eder. Kullandığınız dil anlaşılır ve yalın olsun. Cv’nizi yazdıktan sonra birkaç kere okuyun ve dikkatli bir yakınınıza da okutun. Sizin gözünüzden kaçanları o görebilir.
7) Sayılar çarpıcıdır ve akılda kalır. Cv’nizde sayı kullanın. Bir sayı bazen on sözcükten daha fazla şey ifade eder. Örneğin “satışların artmasına katkıda bulundum” yerine “satışların %45 artmasında payım oldu” daha çarpıcıdır.

8) E-posta adresine özen göster, isim soyadından oluşan ciddi, telefonda da kodlaması kolay bir e-posta adresi kullanmalısın. Gidip de özellikle tuttuğunuz takımı, sevdiğiniz rengi, sevdiğiniz süper kahraman isimlerini e-postanızda kullanmayın.

9) Yeni mezunların sık karşılaştığı bir problem olarak ilanlarda tecrübe istenmesi ve öz geçmişlerde tecrübe kısmının eksik kalması. Üniversitede üstlenilen görevler, üye olduğun kulüplerde yaptıklarını, sosyal sorumluluk çalışmalarını öz geçmişine aktararak bu alanlardaki başarılarını hem ön yazınızda hem de cv’inizde öne çıkartabilirsiniz.
10) Cv’de aktif, hızlı, başarı kelimelerini kullanın. Başarısızlık, yavaş ve pasif kelimelerinden mümkün olduğunca kaçınmaya özen gösterin.
11) Temiz, sade ve basit bir format kullanın. MSWord ve benzeri yazılımlardaki hazır formatları kullanacaksanız en sade olanını tercih edin. Süslemeler, bol renk ve kontrasttan kaçının. Cv’niz kolay okunur olmalı. Cv’nize yakın tarihlerde çekilmiş bir fotoğrafınızı eklerseniz daha iyi olur. Ancak dikkat! Fotoğrafınız işe yönelik ve yakın tarihli olmalı. 10 yıl önceki haliniz değil yani.

12) Tüm iletişim bilgilerinizi yazın. Ev adresinizi, varsa iş adresinizi, cep telefonu, mail adresi ve skype gibi iletişim bilgilerinizi cv’nize mutlaka ekleyin.

13) Adaylar artık işverenler tarafından sosyal medyada da takip ediliyor, adayın sosyal medya profil ve paylaşımlarını da inceleyen işveren sayısı artıyor. Sosyal medyayı kariyerin için avantaja dönüştürebilir, katıldığın aktiviteler ve iş dünyasına yönelik ilgi alanlarınla zenginleştirebilirsin. Bunu yaparken yalan ve gereksiz içeriklerden uzak durmak önem taşıyor.
14) Dürüst olun, fazla gelişmiş hayal gücüne dayalı cv’lerin sahipleri eninde sonunda kendilerini zor durumda bulurlar. Gerçekleri abartarak ya da yalan söyleyerek girdiğiniz bir işte her an yalanınızın ortaya çıkması korkusuyla çalışmaya değer mi? Saklayacak çok şeyiniz olduğu için böyle bir ortamda ne yöneticinizle ne de diğer çalışanlarla iyi iletişim kurmanız mümkün olmayacaktır. Gerçek olmayan beyanda bulunmak sizin itibarınızı ve güvenilirliğinizi de zedeleyecektir.
Cv Hazırlarken Yapılmaması Gerekenler
1) İnternet üzerinden edindiğiniz bir cv’yi kopyala yapıştır yöntemiyle kullanmayınız.
2) Kısaltmalar kullanmayınız.
3) Yalan veya yanlış bilgi vermeyiniz.
4) Renkli kağıda baskı yapmayınız.
5) Yazı puntolarını çok küçük yapmayınız.
6) Sürekli aynı şeyleri tekrarlamayınız. Üzerinde durmak istediğiniz ve dikkat çekilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir şey varsa bunu en fazla iki kez yazınız.Yazımı burada sonlandırırken size keyifli okumalar diliyorum. 😊

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir