ALES nedir? Güncellenen ALES nasıl olacak?

ALES nedir? Güncellenen ALES nasıl olacak?

ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı. Ülkemizde tezli yükseklisans eğitimi almak isteyen veya akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır. Bu sene gerçekleşen güncellemeler mevcuttur. Buna göre 160 olan soru sayısı 100’e, 180 dakika olan sınav süresi ise 150 dakikaya indirildi. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirildi. Yeni ALES, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacak. Böylelikle Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırıldı. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarından oluşacak. Burada adaylardan dilbilgisi becerilerini ölçmekten ziyade daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanıyor. ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanıyor. ALES Sayısal ve ALES Sözel puanının hesaplanmasına yönelik ağırlıklar değiştirilmemekle birlikte ALES Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasında Sayısal Testinin yüzde 50, Sözel Testinin de yüzde 50 etkili olmasına karar verildi. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. Geçmiş yıllarda söz konusu sınavdan alınan puanların geçerlilik süresi de sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 3 yıldan 5 yıla uzatılmıştır.

Sınava Girmeden Yapılması Gerekenler:

1) Öncelikle gireceğiniz sene belirlenen konuları okuyup bilmeniz gerekmektedir.

2) Süre sınırı verilmeden bir ALES denemesi çözülmeli ve eksik konular tespit edilmelidir.

3) Eksik konular kaynak kitaplardan çalışılıp eksikler giderilmelidir.

4) Sınava belli bir süre kala sure tutularak seri denemelere geçilmelidir. Önemli olan seri denemelere geçmeden önce eksik konuların öğrenilmiş olmasıdır.

5) Kursların deneme sınavlarına katılmak ve sınav deneyimi yaşamak oldukça faydalı olacaktır.

6) Her bir denemeden sonra cevapları kontrol edip yanlış cevaplar incelenmeli, yanlışın bilgi eksikliğinden mi yoksa süre sıkıntısından mı olduğu tespit edilmelidir, bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir yanlış varsa ilgili konu en kısa zamanda çalışılmalıdır. Önemli olan test çözmek değil; çözebildiğin soruları hızlı çözebilmek, çözemediğini öğrenebilmektir.

Akademik kadrolara atanmak için minimum ALES puanı 70’tir. Lisansüstü eğitim içinse adayın minimum ALES puanı 55 olmalıdır. Fakat aslında bu puanlar oldukça sembolik puanlardır. 55 puan ile kesin her yere yükseklisans için başvurabilirsiniz diyemem.

2018 ALES Konuları Nelerdir?

ALES Türkçe Konuları
Cümlede Anlam
Sözcükte Anlam
Paragraf
Anlatım Bozuklukları
Anlatım Biçimleri
Sözel Mantık

ALES Matematik Konuları
Temel Kavramlar
Asal Çarpanlar,
Ebob-Ekok
Rasyonel Sayılar
Çözümleme
Bölme ve Bölünebilme
Sıralama
Basit Eşitsizlikler
Mutlak Değer
Üslü Sayılar
Köklü Sayılar
Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
Sayı ve Kesir Problemleri
Yaş Problemleri
Denklemler
Oran-Orantı
Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
Karışım Problemleri
İşçi ve Havuz Problemleri
Hareket Problemleri
Kümeler
İşlem
Olasılık ve Kombinasyon
Sayısal Mantık

ALES Geometri Konuları
Üçgende Açılar
Doğruda Açılar
Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
Üçgende Uzunluk ve Alan
Dörtgenler
Çember ve Daire
Analitik Geometri
Katı Cisimler

Gelelim ödeme kısmına

2017 yılı için ALES başvuru ücreti ÖSYM tarafından 90 tl olarak belirlenmiştir. Başvuru ücretini kılavuzun arkasında bulunan anlaşmalı bankalardan herhangi birisine şube yada internet aracılığıyla yatırabilirsiniz. Ancak para yatırma işlemini gerçekleştirdikten sonra dekontunuzu almayı unutmayınız.

Bence mezun olan herkesin girip elinde bulundurması gereken bir sınav olarak düşünüyorum. Gördüğünüz gibi süresi 5 yıl olduğu için şimdi akademisyenlik veya yükseklisans düşünmeseniz bile yarın öbür gün işe başladığınızda gerekebilir yükseklisans yapmaya karar verebilirsiniz. Size ayak bağı olmaması adına şimdi acil lazım değilken girin yoksa sınav tarihini beklemek zorunda kalırsınız. Yükseklisans başvuru tarihlerini kaçırabilirsiniz. Ben bu sene mezun olmadan önümüzdeki ilk sınav olan 6 Mayıs’ta yapılacak olan ALES’e girmeyi düşünüyorum. Sizede tavsiye ederim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir