Ailenizin Yayında Okumanın Avantaj ve Dezavantajları

 

Merhaba sevgili Taze Mühendis okurları. Bugün bahsedeceğim konu ailenin yanında okumanın artı ve eksi yönleri. Ben ailemin yanında okusam da bir çok arkadaşım farklı şehirlerden. Kimisi Ankara, kimisi Erzincan, kimisi Antalya, kimisi Trabzon ve daha başka bir çok şehir. Çevremde gözlemleyebileceğim bir çok insan oldu bu sayede. Hadi o zaman bu gözlemlerim dahilinde neler fark etmişim bir bakalım:
– En çok gıpta ederek baktığım şeyle başlamak istiyorum. Eğer ailenizin yanındaysanız onların izinleri dahilinde yaşamaya devam ediyorsunuz, hele hele bir kızsanız bu sınır daha erken bir saat bile olabiliyor, ama ailesinin yanında olmayan arkadaşlarınız bu konuda daha rahat, daha serbest gezip istedikleri saatlerde evlerine girip çıkabiliyorlar tabii yurtta kalmıyorlarsa.
– Artık reşit olduğumuz gerçeği gün yüzüne vurmaya başladığı dönemdeyiz. Rahatça her şeyi yapabiliriz diye düşünürken ailemiz bizi hala çocuk olarak görmesi bizi kısıtlamasına sebebiyet veriyor ve bunun sonucunda sürekli bir kavga halinde oluyoruz.
– Aİlenize kendi ayaklarınızın üstünde durabileceğinizi kanıtlamak istediğiniz için “Ayrı eve çıkayım ben başımın çaresine bakarım.” şeklinde başlayıp “O eve vereceğin kirayla bir şeyler alırsın, ev var zaten.” diye bitip harçlığın artmadığı konuşmalarla sürekli karşılaşacaksınız. (Ben baştan uyarayım.)
– Sevgilin olduğu zaman onun yanında kalman veya onun senin yanında kalması biraz entrika dolu gerçekleşebilir.😇
– Hemen dezavantajla girdim ama durun hep kötü olacak değil ya. Özellikle sınav döneminde ailenin yanında olmanın ne kadar güzel olduğunu anlıyorsun çünkü annen yemeğini yapıyor, çamaşırlarını yıkıyor; baban desen bütün faturaları ödüyor hiç bir kesinti ihtimalin yok. Bu durumda sana sadece ders çalışmak kalıyor.
– Erkeklere de bir müjdem var! Babalarınız genelde başka şehrin trafiğini bilmediği için size araba vermeyebilir ama yaşadığınız şehirde ilk yıldan arabayla okula gidebilirsiniz. (Soğuk havalarda otobüs, tramvay, metrobüs beklemek hiç hoş değil çünkü)
– Odanızı istediğiniz gibi düzenlemekte de özgürsünüz. Malum daha 4 yıl daha buradasınız ve artık ergenliğiniz bittiğine göre zevkleriniz değişmiştir.
– Her zaman yaşadağınız şehirde olduğunuz için herkes gibi hem şehre hem de okula adapte olmanıza gerek yok. Okula adapte olup hemen aktivitelere katılabilirsiniz.
-Aktifliğinizi gösterdiğiniz taktirde de bir çok insanla tanışıp çevrenizi genişletme fırsatı bulabilir, farklı insanlarla farklı aktivitelere katılabilirsiniz.
– Memleketiniz olduğu için turist rehberi olmaya hazır olun. Ilk yıl o telefonun pek susma ihtimali yok en azından herkes her yeri öğrenene kadar. (Bu süre şehrin büyüklüğüne göre kısalıp azalabilir.)
– Kardeşiniz veya yeğeniniz varsa onlarla istediğiniz zaman görüşebilirsiniz özlemek gibi bir derdiniz olmaz.
– Sevgili kızlar, ailenizin yanında olduğunuz için komşularınızla ve akrabalarınızla muhabbetiniz devam edecektir. Hele hele dedikoduyu seven bir kesimdeyseniz “Üniversiteyi bitir seni de evlendirelim.” “Ben senin yaşındayken ilk cocuğuma hamileydim.” gibi söylemler kaçınılmaz, haberiniz olsun.
– Üçüncü maddede de dediğim gibi eve çıkma isteği gün geçtikçe artabilir eğer özgür ruhlu bir insansanız. Ne yazık ki çevrenizde sizden önce üniversite okumuş ve bunu şehirdışında gerçekleştirmiş bir yakınınız varsa bu bahis her açıldığında “Ben öyle okudum da noldu? Çok zor oluyor, gerek yok .” diyerek ailenizi desteklemeye devam edecektir.
Ama her şeye rağmen ailenizin yanına arkadaşlarınız kalmaya geldiğinde ev sıcaklığını özlediğini söylediği zaman senin o ortamı her an bulabileceğin gerçeği içini huzurla dolduracak.👼

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir