Stephen Hawking Komplo Teorisi / Stephen Hawking Öldü mü?

 

Çağımızın dehası, İngiliz fizikçi Prof. Dr. Stephen William Hawking’i hepimiz biliyoruzdur. ALS hastalığından dolayı %80 oranında sinir hücresini kaybederek sinir sistemi felç olan, ancak beyin hücreleri gayet sağlıklı bir şekilde çalışan Hawking hakkında bir komplo teorisi ortaya atıldı. Geçtiğimiz günlerde 76 yaşına basan Hawking’in aslında 30 sene önce öldüğü hakkında olan bu teoriyi sizin için derledik.

Bu teoriye göre 30 yıl önce ünlü fizikçinin yerine ona benzer biri getirildiği ve o zamandan beri kendisini taklit ettiği söylenmektedir.
Bu teorinin savunucuları, Hawking’in 1985 yılında öldüğünü ama kaybetmek için fazla yararlı bir bilim adamı figürü olduğu için NASA çalışanları tarafından bir benzeriyle değiştirildiği iddia etmektedir ve Hawking yerine getirilen kişinin astrofizik hakkında bilgisi olmadığı ve sıradan bir adam olduğu savunulmaktadır.
Bildiğimiz üzere Hawking konuşmak için bir konuşma sentezleyici kullanmaktadır. Bu bilgisayar Hawking’in kas hareketlerini algılayıp cümlenin nerede başlayıp nerede bittiğini gösteriyor. Başka bir özellik olarak da bu bilgisayarda birkaç harf yazarak da kelime yazmak mümkündür.
Bu teoriyi savununlar Hawking’in yazılarını da kendisinin yazmadığı söylüyor. Bu bağlamda NASA’daki diğer bilim adamlarının kendi düşüncelerini sanki Hawking söylemiş gibi göstermekte olduğunu da belirtmekteler. (Bu şekilde kendi düşüncelerini de insanlara daha rahat ulaştıracaklarını ve kabullendireceklerini düşünüyor olabilirler, kim bilir!) 

 

 

Bu teoriye inanmakta olan kişiler, fizikçinin en önemli çalışmalarından olan “Zamanın Kısa Tarihçesi”nden önce bu değişimin yaşandığını söylemekte. Yukarıda da söylediğim gibi NASA’daki bilim adamlarının inandırıcılığını artırmak için bu çalışmaları Hawking’le beraber aktardıkları söylentiler arasında yer alıyor.
Peki bu teoriye inanmak için başka sebepler var mı? Tabii ki var. Hadi onlara da bir göz atalım.
Bildiğimiz üzere Stephen Hawking ALS hastası. Bu hastalığa bakacak olursak, bu hastalığın teşhisi konulan insanların bir çoğunluğu beş yıl sonra hayatını kaybediyor. Ancak Hawking bu teşhis konulduğu zaman 21 yaşındaydı ve bu hastalıkla 55 yıl boyunca yaşadı.
Tabii ki bu Stephen Hawking’in değiştirildiğine bir kanıt değil ama bu hastalıkla karşılaşan bir kişi, bu tarihten çok daha sonra veya çok daha kısa bir zamanda hayatını kaybedebilir. O yüzden insan ister istemez doğru olacağını düşünmeye başlıyor.
Pennsylvania Üniversitesi’ndeki ALS Merkezi’nin tıbbi direktörü Leo McCluskey, Scientific American’a Hawking’in bozukluğunun farklı olduğunu vurguluyor.
McCluskey, “İnsanlar tanıdan sonra 2-3 yıl kadar yaşarlar, bu da insanların yarısının uzun yaşadığı anlamına gelir ama bundan daha fazla yaşayan insanlarda var. ALS ile yutkunma kaslarının bozulması nedeniyle, motor nöronlar diyaframı çalıştırdığında ya da dehidrasyon olduğunda ölüm riski daha çok artar. Yani ALS’de ölüm en yaygın solunum yetmezliğinden kaynaklanır.” dedi. “Eğer bu iki şeye sahip değilseniz, potansiyel olarak uzun süre yaşayabilirsiniz-kötüleşiyor olsanız bile-”

 

Son olarak da Hawking’in fotoğraflarının tarihleri olmadığını söyleyen bu kişiler, zaman geçtikçe gençleştiğini de söylüyor. Bazı kişilerde gençken saçlarının koyu kahverengi şimdiyse gri olmasını da Hawking’in farklı olması iddiasına yoruyor. (Çünkü yaşlandıkça saçımızın beyazlamaya başlaması çok garip bir durum😏)
Fotoğraf demişken delil niteliği taşıyan “düğün fotoğrafı” söylentisini de es geçmeyelim. Bu teoriyi ortaya atan kişiler iki resmi karşılaştırarak Elain Mason’ın elbisesindeki küçük değişikliği gösteriyor ve bu fotoğrafların, Hawking değişiminden sonra tekrar çekildiğini söylüyor.
Bunların yanında da bu komplo teorisinin öncüleri, şu an Hawking yerine getirilen kişinin aslında ALS hastası olmadığını ancak 30 yıl boyunca felçli gibi davrandığını da savunmakta.
Siz bu teoriye inanır mısınız inanmaz mısınız onu bilemem ancak Stephen Hawking gibi değerli bir fizikçiyi kaybetmek bir çok insanı üzeceğe benziyor.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir