Peyzaj Mimarlığı Nedir?


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Peyzaj Mimarlığı Nedir?

Merhaba
Aranıza yeni katılmakla beraber ilk yazımı paylaşıyorum, umarım beğenirsiniz.. Keyifli okumalar J

Sizlerden farklı olarak taze bir peyzaj mimarıyım. Yani okul öyle diyor ben değil. Olması gereken telaffuzu hala anlayamadım. Çünkü üniversitede okurken peyzaj tasarımcısı, mezun olduğumda peyzaj mimarı, iş hayatına atıldığımda (şantiyede) peyzaj mühendisi olarak anıldım.

Sizlere çok net bir dille “Peyzaj mimarlığı nedir?”, “İş imkanları nelerdir?”, “Bir peyzaj mimarı nasıl olmalıdır?” gibi başlıklar altında yazılar paylaşmak isterdim ama görüldüğü üzere güzel ülkemde yeni oluşan bir kavramı gündelik hayata yedirmek ve sindirmek kolay olmuyor ne yazık ki.

Bu zorluğu yenebilmek adına “Peyzaj mimarlığı nedir?” yerine “Peyzaj mimarlığı ne değildir?” ile başlamak istiyorum.

Peyzaj Mimarlığı Ne Değildir?

⏩Öncelikle çok saygı değer ve emek yüklü bir meslek olan “Bahçıvanlık” değildir,
⏩Kaldırım mühendisliği değildir,
⏩Bitki üreticisi değildir,
⏩Mimarlığın ya da şehir ve bölge plancılığın bir alt dalı değildir,
⏩Çevre mühendisliği değildir,
⏩Çeşitli mühendislik dallarının “Aman efendim mesele iki ağaç dikmek değil mi, biz de yaparız.” diyebileceği bir meslek değildir,
⏩Serbest inşaat ya da peyzaj müteahhitlerinin yapabileceği bir meslek değildir,
⏩Sadece çevreyi güzelleştirmek, bitkilendirmek değildir.
⏩3d tasarımcıların çeşitli programlarda herhangi bir yeşil alana uyguladıkları göze güzel görünen projeleri üretmek değildir. Keza 3d tasarım programları peyzaj mimarlarının sunum için kullandıkları programlardan yalnızca bir tanesidir.
Bu ufak serzenişten sonra gelelim asıl konumuza:

Peyzaj Mimarlığı Nedir?

⏩Tüm doğal ve kültürel kaynakları, fiziksel çevreyi insan ve doğanın bütünleşmiş bir biçimde mutlu, huzurlu, güvenli bir hayat sürdürebileceği estetik ve bilimsel ilkelere dayanarak mekan ve yaşam alanları oluşturan bir meslektir.
⏩Biyoçeşitliliği destekleyen arazi planlama, tasarı yönetimi, koruması, onarılması ve denetlenmesi konularını kapsar.
⏩Küçük ölçekten büyük ölçeğe (ülkesel, bölgesel, kentsel ve kırsal ölçekler) kültürel ve doğal değerleri koruyarak, sürdürülebilir ve ekolojik projeler üretilmesini sağlayan planlama ve tasarım dalıdır.
Peyzaj, evinizden çıktığınızda kapınızı kapattıktan sonra karşınızda yapılar dışında gördüğünüz her şeydir. Uçan kuştan, denizdeki balığa, sokakta yürüyen bir amcadan, parkta oyun oynayan bir çocuğa, deniz kenarında oturmuş bir şairin bakıp ilham aldığı manzaradan, gözlerinden aşk okunan bir çiftin ilk buluşma heyecanına, ailece yapılan pikniklerin güzel birer anı olarak kalacağı anlara, çok sevdiğimiz insanları yitirdiğimizde onların bu dünyada birer çiçeğe dönüşmesine, bir cami bahçesindeki huzura ve sayabileceğim birçok örneğe olanak sağlar peyzaj mimarı.
Doğaya çıkan herkesin söylediği bir söz vardır: “İnsanı şair eder buralar”. İşte biz insanlar doğayı, günlük hayatımızı devam ettirebilmek için kurduğumuz sistemde katlediyoruz ve belki de yeni şairlerin yetişmesine olanak tanımıyoruz. İşte bu bozduğumuz çevreyi onarmak ve güzelleştirmekle yükümlüdür peyzaj mimarı. Yoksa nasıl derdi Orhan Veli, İstanbul’un mor renge büründüğü zamanlarda “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı…” (İstanbul’un kent imgesi: Mor çiçekli erguvan ağaçlarından gelir ve bahar ayında tüm Boğaz mevkii mor renge bürünür.)
Yaşadığımız çevrenin mimarıdır peyzaj mimarları.
Bozulan, kütleleşmiş, betonlaşmış her çevrenin doğaya geri kazanımını hedefleyen, var olan doğal çevrenin sürdürülebilirliğini ve korumasını sağlamaya çalışan, “önce eko, sonra ego” diyen bir meslek disiplinidir peyzaj mimarlığı.
Düşünsenize herhangi bir amaçla yeni bir kente gidiyorsunuz, önce çevreyi tanımak istersiniz değil mi? Hangi sokaktan geçeceksiniz, oradan geçerken neler göreceksiniz, gördüğünüz şeyler size ne hissettirecek, nereye ulaşacaksınız… Neyin önünde fotoğraf çekilip anı biriktireceksiniz, hangi koku size bu günleri hatırlatacak.. İşte tüm bunları tasarlayan kişidir peyzaj mimarı.
Bunların yanı sıra tarihi çevrelerin korunması ve restore edilmesinde, su kaynaklarının çevrelerinin tasarım ve planlanmasında, hava-görüntü-ses-toprak-su kirliliği konularında sürdürülebilir ve ekolojik yaklaşımlarla projeler üreten bir meslek disiplinidir peyzaj mimarlığı.
Mimarlar ve mühendislerle, şehir ve bölge tasarımcılarıyla, grafik tasarımcılarla, sanatçılarla, tarihçilerle ve hatta hukukçularla birlikte çalışır peyzaj mimarları. Çünkü tam da hayatın içinde, yaşadığımız, ayak bastığımız, nefes aldığımız her alanda vardır peyzaj mimarları…
Dilerim faydalı bir yazı olmuştur sizlere, okuduğunuz için teşekkürler.. 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir