Otomotiv Mühendisliği Maaşları|Devlet ve Özel Sektör

Otomotiv Mühendisliği Maaşları - Otomotiv Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Merhaba arkadaşlar,’’Mühendislik Maaşları’’ serisinin bugünkü yazısında sizlere Otomotiv mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğim. Otomotiv Mühendisliği ülkemiz için yeni ve iş istihdamı giderek artan bir mühendislik dalıdır. Dolayısıyla otomotiv mühendisliği maaşları hakkında en doğru bilgileri vermeye çalışacağız .

Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv mühendislerinin günümüzde özel sektörde daha geniş iş sahalarının olduğu bir gerçektir. Ancak otomotiv endüstrisinde büyük adımlar atan ülkemiz otomotiv mühendisleri için ciddi bir istihdam oluşturmaktadır.Yani kamuda çalışacak daha fazla otomotiv mühendisi gerekecektir.Şimdilik günümüzdeki otomotiv mühendisliği maaşlarını temel olarak kamu ve özel sektör olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Kamuda otomotiv mühendisliği iş imkanları sınırlı da olsa,savunma sanayiinde,THY ve TCDD bünyesinde mevcuttur.Ayrıca Büyükşehir Belediyeleri’nde,TÜLOMSAŞ,MKEK ve TÜVASAŞ gibi kurumlarda da çeşitli iş imkanları vardır.’’Çeşitli iş imkanları’’ dedim,çünkü otomotiv mühendisler sadece otomobiller üzerinde çalışmaz.Bu mühendisler,tüm motorlu kara taşıtlarının projelerini yapabilir.Devlette çalışan bir otomotiv mühendisi ortalama olarak 4000TL civarı bir maaş alır.Tabi bu maaş ortalama olduğu için bildiğiniz yabancı diller,yüksek lisans vs. etkenlerden değişim gösterebiliyor.

Özel Sektörde Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv mühendislerinin çalıştıkları iş yerinde aldıkları ücretler konusunda kesin rakamlar söylemek güç olsa da 2500-20000TL arasında oldukça geniş bir maaş aralığına sahip olduğu söylenebilir.Stajyerlerin ise ortalama maaşı 1000-1300TL civarındadır.Sektörel olarak bakıldığında bu rakamlar üzerindeki en büyük etken iş pozisyonu.Temel olarak otomotiv mühendisliğinde ürün mühendisliği,ar-ge mühendisliği ve üretim mühendisliği olmak üzere üç pozisyon bulunuyor.Firmadan firmaya bu bölümlerin prestijliliği değişiklik gösterebilir.Bunun sebebi firmaların araçların hangi özelliğine ağırlık verdiğidir.Tabi her meslekte olduğu gibi deneyim,bilgi,beceri de aldığınız maaş üzerinde etken olacaktır.

Son Sözler

Bu yazımda sizlere otomotiv mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir.Eğer bu mesleği seviyorsanız,kara araçlarına ve motorlarına ilginiz varsa otomotiv mühendisliği bilhassa sizin için hobinizi yaptığınız ve üstüne para aldığınız bir meslek olacaktır.Bu tarz meslekleri seçerken önceliğinizi ilgi alanlarınıza tanıyın.Meslekte maaşı getiren asıl etkenin başarı ve özverili çalışmanın olduğu bir gerçektir.Dolayısıyla mesleğimizin hakkını vermek için çok çalışmak gerekiyor.Çalışacağımız süre zarfında aldığımız maaş kadar verdiğimiz hizmetin kalitesinin de önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir