Mühendislik Fakültesinde Kadın Olmak


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Merhaba sevgili Taze Mühendis okurları. Finallerim de bittiğine göre sizin için bir sürü yazı yazmaya başlayabilirim. Bu yazımda da bazı insanların “Mühendis olmak erkek işidir.” demesine inat gittiğimiz mühendislik fakültelerinde kadın olmaktan bahsedeceğim.

– Başlangıçta da dediğim gibi “Mühendis olmak erkek işidir.” diyen bir çok insanı duymadan geldiğiniz için için bir fark yaratmış olmaktasınız ki bu en büyük avantaj bana göre. Öğretim görevlilerimiz de bizi bu yüzden sürekli desteklemektedir. Bir çok öğrenciden “Bu hoca kız öğrencileri kayırıyor.” şeklinde söylemler duyabilirsiniz ancak bu kayırmak değil fark yaratan bizleri desteklemeleridir.
– Sınıf ortamında erkeklerin çoğunluğu oluşturmasından dolayı bazen sohbetlerden uzak kalabiliyorsun çünkü kendi aralarında genellikle futbol, oyun ve arabalar hakkında konuşuyorlar. Ilgi alanınız değilse sadece onlara bakmakla yetiniyorsunuz.
– Erkeklerin kendi aralarında küfürlü konuştuğunu hepimiz biliyoruz, bunu kendileri de inkar edemez zaten. Ancak bizim yanımızda buna dikkat ederler.
– Bazen sevgili(!) öğretmenlerimiz bizim varlığımızı unutup “Beyler!” şeklinde seslenebilir. Tabii bu sınıftaki kız sayısına göre değişiklik gösterir. En sonunda buna alışmak zorunda kalırsınız.
– Sınıftaki kız oranının az olmasından dolayı hocaların sizin adınızı öğrenmesi ve size takması an meselesidir.
– Artık arkadaş aktivitelerin bile değişir. En çok yaptığınız şey okey, batak gibi oyunları oynamak olur bunun sonunda şaka bile olsa halısaha teklifi alırsınız. Kız olduğunuz için genellikle de kaleci derler. (Hala neden kaleci olduğunu anlayabilmiş değilim.)
– O kadar erkeğin içinde olduğunuz için zamanla tavırlarını anlayıp sevgili bulma konusunda da seçici olmaya başlarsınız. Tabii mühendislikte okumayan bir çok arkadaşınızdan “O kadar erkeğin içinde okuyorsun nasıl hala yalnızsın?” veya bir çok komşunuzdan “O kadar erkeğin içinden bir damat bulamadın mı?” gibi yorumlarla sıkça karşılaşırsınız. Ben sizi baştan uyarayım.
– Erkeklere oranla daha düzenli not tuttuğumuz düşünülerek sınıftaki potansiyel not tutucu belirlenirsiniz. Hatta bir çok arkadaşınız sizden not almazsa içleri rahat etmeyeceği için sınav dönemi yanınızdan ayrılmaz. Ona not vermemişseniz eğer bir anda size düşman kesilebilecek insanları da unutmayın.
– Üst dönemlerdeki erkeklerden sınava çalıştırmasını istediğinizde veya not istediğinizde yaşıtınız bir erkek için düşünürken sizin için her şeyi yapmaya hazırdır. Eğer alttan aldığı derste notu yoksa öncelikle sizle iletişim kurup sizden almaya çalışır.
– Sınıf arkadaşlarınız verilen ödevlerde erkeklerden önce size yardım edebileceği bir nokta var mı onu öğrenmeye çalışır.
– Bölümünüzdeki kız sayısı azaldıkça bölümdeki herkes tarafından tanınma oranınız artar. Birinci sınıftan itibaren çıkma teklifleri bile alabilirsiniz.
– Sınıftaki kızlarla aranızı iyi tutmak çok önemli çünkü sayı azaldıkça bir birinize daha çok kenetlenmek durumunda olacaksınız. Erkeklerle ne kadar çok anlaşsanız da her zaman kız arkadaşınızın olması gerekiyor.
– Erkeklerin gözünde oluşan “Mühendislikte kız yoktur.” idolojisinden dolayı değeriniz sonradan anlaşılır. Bir yerden sonra geleceği düşünmeye başladıkları için kafaları uyan insanları aramaya başlıyorlar.
– Erkeklerle sohbetiniz ne kadar ilerlerse size tabirleri de hemcinsleriyle aynı olmaya başlar: delikanlı, birader, reis gibi en iyi ihtimalle kankayla kurtulursunuz.
– Kız arkadaşlarınızın çok olduğunu bilen sınıf arkadaşlarınız “Bana sevgili bulsana” diyerek veya beğendiği arkadaşınızı kendisine ayarlamanız için yanınıza sürekli gelecektir.
AMA HER ŞEYE RAĞMEN GÜNÜN SONUNDA KAZANANIN SEN OLDUĞUNU ANLAYACAKSIN!

HEPSİNDEN ÖTE HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAKSIN!

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir