İyi Bir Mühendislik Fakültesi Nasıl Olur?

İyi Bir Mühendislik Fakültesi Nasıl Olur?


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Merhaba arkadaşlar bugün üniversitelerdeki mühendislik eğitimlerinin iyi veya kötü olduğunu nasıl anlayacağımızdan bahsetmek istiyorum. Bunun bilincinde olmak için benim gibi son sınıfa gelmeyi beklemeyin ilk sınıflardayken iyi bir eğitim almadığınızı düşünüyorsanız, hemen yatay geçiş ile iyi olan bir okul geçmenin yollarını bulun. Her bölümde olduğu gibi bizim bölümlerimizde de staja gittiğinizde daha kırk fırın ekmek yemek zorunda olduğumuzu görüyoruz. İyi bir mühendislik fakültesinde okumak bu yiyeceğiniz ekmeklerin sayısını azaltmanıza yardımcı olabilir. Şimdi isterseniz iyi mühendislik eğitimi aldığınızı ve size yürüdüğünüz yolda ışık tutabilecek etkenleri konuşalım.

  1. Güçlü laboratuvarları olan, öğrencilerin bunları kullanmasına fırsat veren ve bol bol bu yönde dersleri olan fakülte candır. Başta size uğraştırıcı gelse de görerek, dokunarak, kurcalayarak öğrenmek sizi her zaman bir adım öne taşır. İşe başladığınızda konusu açılınca evet ben gördüm, denedim diyebilmek bile kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca teorik bilgilerin unutulma ihtimali deney yaparak öğrenilenlere oranla çok daha fazladır.
  2. Öğretim görevlilerinin özgeçmişini gözden geçirin. Okudukları üniversiteler (lisans-yüksek lisans-doktora-profesörlük). Bunun önemini şu şekilde açıklayabilirim. Gerek okurken gerek mezun olduğunuzda sizin ilerlemenizi sağlayacak olan şey çevrenizdeki insanlardan geçiyor. Eğer gerçekten çevresi (network), iyi olan hocalarla çalışırsanız yüksek lisans yapmak isterseniz o konuda, özel sektörde çalışmak isterseniz de o konuda yardımcı olacaklardır. Yurt dışı bağlantılarının olması yine sizin faydanıza olacaktır. Yurt dışında yüksek lisans yapmak istediğinizde o üniversitede geçmişi olan bir hocanın referans mektubu yazması emin olun büyük fark yaratır.
  3. Ders içeriklerin sizin ilerlemek istediğiniz şekle uygun olup olmadığını kontrol edin. Okulunuzda her alanda hocanız varsa her alanda ders alma şansınız artar. Gerek zorunlu ders olarak gerekse seçmeli ders olarak kendinizi istediğiniz alanda geliştirme imkanınız olur. Program öğretecekleri derslerin olup olmadığı da çok önemlidir. Mühendislikte en önemli şeylerden biride bildiğiniz programlar ve bunları ne kadar iyi kullandığınızdır.
  4. Sadece akademisyenlerinizin çevresi (network) değil, okulunuzun diğer okullarla ve şirketlerle olan ilişkisi de çok önemlidir. Bu da aynı şekilde yüksek lisansınızı veya işinizi etkileyebilecek bir faktördür.
  5. Akademisyenlerin sektörde çalışmış veya çalışıyor olmaları fakültenizi baya bir adım öne çıkartır. Azra Kohen’in de dediği gibi: Deneyimlenmeden akla alınan bilgiden daha ağır çok az şey vardı şu evrende. Bilgiyi hazmetmek için tek yoldu deneyim. Sınıfa gelip anlattığı şeylerin gerçek hayattaki karşılıklarını bilen, yarın öbür gün işe girdiğinizde sizi neler beklediğini bilen ve bilginize buna göre yön verebilecek, size sadece teorik bilgi vermek yerine karşılaştığı doğrulara ve yanlışlara göre yeni yollar gösterecek, uygulama tekniklerine hakim insanlardan dersler almak sizin gelişiminizde büyük bir role sahiptir. Sektördeki çevresi (network) sayesinde size sağlayabileceği imkanlardan bahsetmiyorum bile. Tabi bunun için gözüne girmeniz (yalakalıktan bahsetmiyorum) yani size sunacağı imkanları hakkediyor olmanız gerekir.

Okulunuzun proje ortakları, çevresi, sosyal imkanları, duyarlılığı vb. pek çok faktörü bir arada bulunduran ve yukarıda bahsettiğim 5 faktör harmanlandığında mükemmel bir mühendislik fakültesi ortaya çıkıyor. Bu imkanların hepsini kaç üniversite sağlayabiliyor orası da ayrı bir sorun. Umuyorum benim bu gözlemlediklerim en yakın zamanda bütün üniversitelerimizde eksiklik olmaktan çıkar. Hepimiz iyi fakültelerde iyi öğrenciler olarak yetiştiriliriz. Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙋

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir