Biyomedikal Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

Biyomedikal Mühendisliği Maaşları - Biyomedikal Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Biyomedikal mühendisliği maaşları ne kadar , bir biyomedikal mühendisi ne kadar maaş alır ? Bu  yazımda sizlere anlatmaya  çalışacağım.

Biyomedikal mühendisliği Her geçen gün daha fazla önem kazanan geleceğin mesleği olarak adlandırılan mesleklerden birisi. Bu yazıya başlamadan önce eğer biyomedikal mühendisliği hakkında bir bilginiz yoksa şu yazımızı okumanızı öneririm. Biyomedikal mühendisliği nedir,ne değildir,ne iş yapar gibi sorulara cevap vermiştim. Şimdi de gelelim bu yazımızın konusuna. Biyomedikal mühendisliği maaşları  ne kadar , özel sektörde ve  devlette biyomedikal mühendisleri ne kadar maaş alır , çalıştığı pozisyona göre biyomedikal mühendisliği maaşları nasıl fark eder ?

Gibi sorulara cevap arayacağız. Lafı çok uzatmadan biyomedikal mühendisliği maaşlarına geçmek istiyorum.

Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Biyomedikal mühendisliği maaşlarını etkileyen bir çok etmen mevcut. Özel sektörde her şeyden önce kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz,yüksek lisansınız,performansınız,bildiğiniz yabancı diller gibi bir çok etmen alacağınız maaşı etkiler. Kamuda ise yüksek lisans yapıp yapmadığınız,yine bildiğiniz yabancı diller,medeni haliniz gibi bir çok maaşa etki eden durum vardır. Ve bir kişinin aldığı maaşı o kişi belirler. Benim vereceğim biyomedikal mühendisliği maaşları ortalama değerler. Kişiden kişiye göre bu maaşlar artabilir veya azalabilir.

Özel Sektörde Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde çalışan biyomedikal mühendisleri çalıştıkları pozisyona göre ve kendini geliştirmişlik seviyesine göre maaş alırlar. Özel sektörde +4 sene çalışmış bir biyomedikal mühendisi yaklaşık olarak asgari ücretin 4-6 katı maaş alabilir. Fakat işe yeni başlamış henüz çok tecrübesi bulunmayan bir biyomedikal mühendisi yaklaşık olarak 2000-2500 arası bir maaş alır. Özel sektörde biyomedikal mühendisleri çalıştıkları pozisyona göre de maaş konusunda fark yaşar demiştik. Onu da açıklayayım :
🔴ARGE’de görevli bir biyomedikal mühendisi yaklaşık olara 3000 tl maaş alabilir
🔴Yönetici olarak çalışan biyomedikal mühendisleri 4000 tl maaş alabilirler.
🔴Kalite kontrol alanında çalışanlar 2500
🔴Teknilk işletme alanında çalışan biyomedikal mühendisleri ise yaklaşık olara 2700 tl gibi bir maaş alabilirler.
Yukarıda saydığım maaşlar 0-2 yıl tecrübeli biyomedikal mühendisleri göz önüne alınarak söylenmiştir.

Devlette Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde çalışan biyomedikal mühendisinin ne kadar maaş aldığından bahsettik. Şimdi de devlette biyomedikal mühendisliği maaşları ne kadar ondan bahsedelim. Biyomedikal mühendisleri devlette 657 sayılı memur statüsünde çalışırlar. Devlette en düşük biyomedikal mühendisi maaşı 3500’tldir.  Bu maaş yüksek lisans,yabancı dil,görev yılı ve diğer yan etmenlere bağlı olarak yaklaşık 4800’tl gibi bir rakama çıkabilir.
Biyomedikal Mühendisliği Maaş Konusunda Devlet mi Özel Sektör mü Daha Avantajlı?
Bu soruya şöyle bir cevap vermek istiyorum arkadaşlar. Yeni mezun birisi için,düzenli bir hayat isteyen birisi için devlette çalışmak tabi ki daha avantajlı. Çünkü hem aldığınız maaş ilk etapta yüksek hemde kafanız rahat eder. Özel sektörde ise tecrübe kazandıkça ve kendinizi geliştirdikçe alacağınız maaş artacağı için daha çok para kazanmanız mümkün.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir