AutoCAD Dersleri 1 : AutoCAD Arayüzü ve Line Komutu


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Merhaba arkadaşlar,Youtube kanalımız üzerinden yeni bir seriye başladık. Sıfırdan başlayıp AutoCAD öğreniyoruz. Bu yazımızda Youtube kanalımızdaki ilk derste anlattığımız AutoCAD Arayüzü ve Line Komutu konusuna yazılı olarak ulaşabileceksiniz. Videoda bahsettiğim şeyleri yazıya dökeceğim. En azından elimizde bir yazılı kaynakta bulunsun istedim.
Lafı çok uzatmadan AutoCAD derslerimizin ilkine başlamak istiyorum.

AutoCAD Arayüzü

AutoCAD komutlarını öğrenmeden önce AutoCAD arayüzünü öğrenmeli ve programı biraz tanımalıyız. Programı kullanabilmek için temel bilgilere sahip olmalıyız. Ben AutoCAD Arayüzünü anlatarak başlamak istiyorum.
AutoCAD’te yukarıdaki menüde Line circle arc gibi komutlar yer alır. Bu komutlara tıklayarak çizim yapabiliriz. Aynı zamanda ekranın altında yer alan Command satırına da komutu veya komutun kısa halini yazarak komuta daha pratik bir şekilde giriş yapabiliriz. Mouse’un orta tuşunu ileriye ittirerek ekranı büyütür,geriye ittirerek de ekranı küçültürüz. Mouse’un sol tuşuna bir kere basıp Mouse’u sol tarafa doğru çekersek yeşil bir alan oluşturur. Bu alan temas ettiği her çizimi seçmemize yarar. Yeşil alan ile seçim yapabilmek için bütün şekli içine almasına gerek yoktur. Aynı şekilde Mouse’un sol tuşu ile bir kere basıp sağ tarafa doğru çekersek mavi bir alan tarar. Mavi alan ile cismi seçebilmesi için hepsini bu alana almanız gerekmektedir.

Line Komutu

Line komutu AutoCAD’in temelidir. Kelime anlamı olarak line çizgi demektir. Line AutoCAD’te çok önemli bir komuttur.

Line ile çizim yapmak

Line komutunu kullanarak nasıl çizim yapabilirsiniz ondan da bahsedelim. Command satırına yazarak veya üst menüden Line’a girerek line komutuna girersiniz. Line’a girdiğiniz zaman command satırında şöyle bir şey yazar : ” Specify First Point” ilk özel noktayı girmemizi ister bizden AutoCAD . AutoCAD düzleminde herhangi bir yere basarak bu noktayı seçebilirsiniz. Ama girmek istediğiniz özel bir başlangıç noktası varsa öncelikle x koordinatını yazar daha sonra virgüle basarak y koordinatını girersiniz. Akabinde ikinci özel noktayı ister ve aynı işlemleri onun için de yaparsınız.
Bunun dışında Line ile açı ve uzunluk girerek de çizim yapabilirsiniz. 

Line Açı ve Uzunluk Kullanarak Çizim Yapmak

Öncelike line komutuna girilir. Daha sonra klavyede z tuşunun sol tarafında yer alan küçüktür tuşuna basarak açı girilir. Daha sonra da direk uzunluk yazılır ve istenilen açı ve ölçüde çizgimiz çizilir. Çizceğiniz şekil 90 derece ve katlarından oluşuyorsa F8 tuşuna basarak ortho modunu açabilirsiniz. Bu sayede hep dik çizim yaparsınız.

Ders Videosu :

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir