Yabancı Dil Öğrenmenin En Kolay Yolu : Youtube

Yabancı Dil Öğrenmenin En Kolay Yolu : Youtube

Mühendisler için yadsınamaz bir gerçek vardır : Yabancı dil öğrenmek. Hatta bir tane öğrenmeniz bile yeterli değildir. En az 2 tane dili iyi seviyede konuşabilmenizi bekler büyük firmalar. Bu yazım sadece mühendislere yönelik olmayacak. Yabancı dil öğrenmek isteyen herkese yönelik olacak.Bir çoğumuz çocukluktan beri okullarda İngilizce dersi alıyor,yabancı dil kurslarına gidiyor fakat bir türlü beklediği başarıyı yakalayamıyor. Bende İngilizce öğrenmek için dil kursuna gidiyorum. Fakat kısa süre önce beklediğim verimi bu kurstan bir türlü alamadığımı fark ettim. Evet hiç yoktan iyiydi ama sanki bir şeyler eksik gibiydi. Bu eksikliğinde farkına kısa sürede vardım. Evet ben kursta İngilizce ile haşır neşir oluyor öğrenmek için bir şeyler yapıyordum fakat İngilizce benim hayatımda yoktu. Yani sadece kursa gidince İngilizce ile uğraşıyordum. Onun dışında İngilizce ile hiç işim olmuyordu. Ben asıl meselenin burada olduğuna inanıyorum . İngilizce’yi bir şekilde hayatımıza sokmalıyız. Bu yazımda da İngilizce’Yi hayatımıza sokmanın en kolay yolu olan Youtube’dan bahsedeceğim. Youtube ile nasıl yabancı dil öğrenilir? Sorusuna cevap vereceğim.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Youtube İle Yabancı Dil Öğrenmek

Bildiğiniz üzere Youtube videoları alt yazı ile izleme imkanı sunuyor kullanıcılara. Hemde eğer gönderilmişse bir video da birden fazla alt yazı seçeneği olabiliyor. Bu anlatacağım yolu her yabancı dil için yapabilirsiniz ama ben İngilizce ile örnek vererek anlatmak istiyorum. Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelmiş olması gayet normal : Bu adam İngilizce öğrenirken Youtube’u nasıl kulanıyor ? Hemen açıklayayım.
Youtube’un bu altyazı sunması aslında bizim için çok büyük bir avantaj. İngilizce bildiğiniz gibi dört temel çalışma stratejisi ile öğrenilir. Okuma,dinleme,yazma ve konuşma. Biz Youtube sayesinde bunların bir çoğunu yapabiliriz nasıl mı ? Öncelikle Youtube’da hem bizim izlerken sıkılmayacağımız hemde İngilizce sohbetin çok olduğu ve Türkçe ile İngilizce altyazıya sahip bir video buluyoruz. Merak etmeyin bu şekilde çok video var. Bulamayanlar için ben biraz yardımcı olayım ve kendi izlediğim videolardan örnek vereyim. Mesela Ted Talk videoları buna uygun. Çoğu videonun Türkçe ve İngilizce altyazısı var.
Bu videoyu bulduktan sonra öncelikle bir kaç defa Türkçe altyazılı izliyoruz. Daha sonra ise bir kaç defa İngilizce altyazılı izliyoruz. Tabi izlerken bilmediğimiz kelimeleri öğreniyor ve not çıkarıyoruz. Videoyu yaklaşık 10 kez izledikten sonra altyazıları kapatıp izlemeye ve anlamaya çalışıyoruz. Bu sayede hem speaking hem listening özelliğimizi geliştirmiş oluyoruz. Hemde kelime bilgimizi geliştiriyoruz. Sizde bu dediğim yolu denedikten sonra fark edeceksiniz ki gerçekten de işe yarar faydalı bir yöntem. Elimizde böyle bir imkan varken kullanmalıyız. Youtube şu anda yabancı dil geliştirmek isteyenler için bire bir.  Bu yazımda evde yabancı dil öğrenirken kullanabileceğiniz bir yöntemden bahsettim. Başka yöntemlerde gelecek. Ayrıca evde kendi kendime nasıl yabancı dil öğrenebilirim isimli bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir