Mühendislik Öğrencilerinin Üniversite Yıllarında Yaptığı 5 Hata

Mühendislik Öğrencilerinin Üniversite Yıllarında Yaptığı 5 Hata

Mühendislik yazdığı günden beri her mühendisin duyduğu bir cümle vardır : ”Kendini geliştirmelisin yoksa bu piyasada tutunamazsın.” Oldukça doğru bir laftır bu. Ama bu lafı söyleyenler bize genelde kendimizi nasıl geliştireceğimizi söylemez, yol göstermez. Fakat bir mühendis adayının kendini geliştirebileceği en güzel zaman üniversite yıllarıdır. Aklı başında bir mühendislik öğrencisi kendini geliştirmeye üniversite okurken başlar , çünkü ileride çok geç olacağını bilir. Fakat bazı mühendislik öğrencileri bu zamanı verimli kullanamaz,çeşitli hatalar yaparlar. Bende bu hatalardan bahsetmek istiyorum sizlere. Bazı hatalara ben düştüm,bazılarını artık sektörde önemli yere gelmiş mühendislerin pişmanlıklarından derledim. Sırf sizlere bakın bu insanlar yapmış,siz yapmayın diyebilmek için. Lafı çok uzatmadan mühendislik öğrencilerinin üniversite yıllarında yaptığı 5 hataya geçmek istiyorum.

1-) Yabancı Dil Öğrenmeyi İhmal Etmek

Mühendislik öğrencilerinin düştüğü en büyük hata bence yabancı dil öğrenmeyi ihmal etmektir. Günümüzde kurumsal firmaların en az iki yabancı dili iyi seviyede bilmenizi istediğini düşünürsek yabancı dil öğrenmenin diplomayla eş değer gibi bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Bazı mühendislik öğrencilerinde ”nasıl olsa mezun olduktan sonra öğrenirim” kafası oluyor öğrencilik yıllarında. Fakat mezun olduktan sonra bu zamanı ne yazık ki bir türlü bulamıyorlar..

2-) Sektörde Kullanılan Programları Öğrenmemek

Yabancı dildeki mantığın aynısı maalesef burada da geçerli . Artık sadece AutoCAD bilerek mezun olan adama maalesef mühendis gözüyle bakılmıyor. Çoğu mühendis Excel hakkında bile hiçbir bilgi sahibi olmadan mezun oluyor. Bunun en büyük sebebi ise nasıl olsa çalışırken öğrenirim kafasında olması öğrencilerin. Maalesef aynı yabancı dilde olduğu gibi programlar içinde mezun olduktan sonra yeterli vakti bulmakta bir hayli zorlanacaksınız.

3-) Ortalamasını Düşük Tutmak

Evet her şey ortalama değildir. Belki yabancı dil bilmek not ortalamanızdan daha önemli ama bu not ortalamasının hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelmiyor. Ben özelde çalışacağım,kendi işimi kuracağım diyerek derslerinizi sallarsanız son sene aniden akademisyen olmaya karar verdiğinizde not ortalamanız yüzünden bu isteğinizi gerçekleştiremiyebilirsiniz. Onun dışında yüksek lisans yapacağınız zaman da not ortalamanız bir hayli önem arz ediyor. Kısaca dersleri de sallamıyoruz..

4-) Topluluklarda Görev Almamak

Mezun olduktan sonra sudan çıkmış balığa dönmemenin en güzel yolu çalışacağın sektörü önceden tanımaktır. Öğrenciyken sektörünüzden çevre edinmenin yolu da topluluklardan geçer. Gidip her topluluğa girin demiyorum ama bir mühendislik öğrencisi öğrencilik yıllarında mesleği ile ilgili topluluklarda mutlaka yer almalıdır.

5-) Kendine Vakit Ayırmamak

Ders,kendini geliştirme derken bir şeyi ihmal ediyoruz : Kendimizi. Kendimize bu kadar yüklenmemeliyiz. Haftada bir günde olsa kendimize ayırmalıyız. Gezmek,eğlenmek,tozmak bizimde hakkımız. Üniversite yılları bir daha gelmiyor. Biz mühendislik seçerek biraz bu yıllarımızı heba ettik ama olsun. Bu yoğunluğun arasında da kendimize gayet vakit bulabiliriz.
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir