Islak Mendili Türkiye’ye Getiren Ataman Özbay Kimdir?

ISLAK MENDİLİN MUCİDİ ATAMAN ÖZBAY


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hayat hikayelerini okuduğunuzda sizi gerçekten şaşırtan, içinizdeki girişimciye göz kırpan insanlar vardır. Gitmek istediğiniz yolda ümitsizliğe kapılıp, karanlıkta kaldığınızda size ışık tutan ve hedefinizi hatırlatan hayat hikayeleri. Bütün zorluklara rağmen yaratıcılığını, girişimci ruhunu, çalışkanlığını, hedeflerini asla unutmayanlardır bu insanlar.

Islak mendilin mucidi Ataman Özbay verdiği liderlik seminerleriyle girişimci ruha sahip olan gençlere tecrübelerini aktarıyor, onları cesaretlendirerek yol gösteriyor.

Benimde hayat hikayesini ve başarılarını okuduktan sonra yoluma devam etmemi sağlayan, aklımın bir köşesine ders aldığım insanlardan birinden bahsetmek istiyorum. Ataman Özbay.


Ataman Özbay Kimdir?

1943 İzmit doğumlu olan Ataman Özbay, Yeni turan İlköğretim Okulu ve İzmit Lisesi mezunu. Üç çocuklu yoksul bir ailenin oğlu olan Ataman Özbay 7 yaşında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda kekeme olmuştur. Kekemeliği yenmek için 8 yaşında çalışmaya başlamıştır. Gazete satıcılığı, manav çıraklığı yaptı. Kazandığı para ile okul ihtiyaçlarını karşılıyordu. Liseyi bitirdiğinde ailesinin onu okutacak gücü yoktu. Bir süre eğitimine ara verdi ama daha sonra İzmitli öğretmen Alime Hanım elinden tuttu. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okumasını sağladı.

Girişimcilik alanında ilk adımını girdiği lokantada tesadüfen şahit olduğu bir olay sonrasında atmıştır. Bulunduğu lokantada hesapların gazete kağıtlarının kenarlarındaki boşluklara yazıldığını gören Ataman Özbay, matbaada kullanılmayan minik kağıtların birbirine zımbalanarak küçük defterler haline getirmiştir ve bu defterleri lokantalara satarak ilk adisyonu bulmuştur.

İlk eczanesi olan “Yeni Eczaneyi” açan Ataman Özbay kısa zamanda bölge halkının sevgisini kazanmıştır. Hastalara güler yüzlü davranıyor, onlara her şeyi sabırla ve tatlı dille anlatıyordu. Anlayacağımız üzere bu işin büyüsü güler yüz ve işini sevmeyi kendine ilke haline getirmekti. Güler yüzlü oluşu ve işini sevmesi onu başarıya götürdü ve 1971’ de 2. Eczanesini açtı.

1973 yılında ise farklı bir alana yöneldi ama yine bilgisi olan ve neredeyse çocukluğundan beri iç içe olduğu bir alandı bu. Hayranbolu’nun Sesi adlı gazeteyi satın alarak Trakya’nın en büyük matbaasını kurdu. Bu alanda da başarılı oldu.

Ataman Özbay işinde çok iyi yerlere geliyor, çok büyük başarılara imza atıyordu fakat onun hayattaki en büyük ideali kendi mesleği ile ilgili bir ürün ortaya koymaktı. Yurt dışı seyahatlerinde insanların sağlık ve hijyene verdiği önemi gördü ve Türkiye’de ıslak mendil üretmeye karar verdi. O zamanlar Türkiye’de ıslak mendil imalatı yoktu. Bir ilk olacaktı.1995 senesinde ıslak mendil üretimine başlayan Ataman İlaç kısa zamanda büyük bir başarıya daha imza attı. Islak Mendile yeni bir isim bulası gerektiğini bilen Ataman Özbay hem evrensel hem de telaffuzu kolay bir isim olan “Uni’yi” tercih etti. Ar-Ge ye verdiği büyük önem sayesinde başarıları günden güne artan Uni bünyesinde 9 ürünü ilk kez icat etti.

UNI markasıyla ıslak mendil üreten Ataman, Türkiye’de ilk ıslak mentollü mendil, ilk çift taraflı yüz temizleme diskleri, ilk kimyasal madde içermeyen yeni doğan bebek mendili, ilk buğu etkili mentollü kuru mendil, ilk meyve aromalı ıslak cep mendili, ilk suda eriyen ıslak tuvalet kâğıdı gibi üretti.

Başarısının sırrı hakkında ise “Hayatımda sahip olduğum tüm başarıları ufkumun geniş olmasına, girişimci olmama, çok çalışmaya ve asla pes etmemeye borçluyum. Yine başarımın en büyük nedeni kendimden büyük insanlarla birlikte zaman geçirmek, onların konuştuğunu can kulağı ile dinlemek ve öğrendiklerimi hayatıma entegre etmemdir” demiştir. Ayrıca kendi hayatını ve tecrübelerini “7 Yaşımda Bindiğim Kamyonun Frenleri Patladı ve Ben Hayata Yuvarlandım” kitabında anlatan Atman Özbay her zaman gençlere destek olmak istediğini dile getiriyor.

Başarılı insanların hayat hikayelerini okumak her zaman yeni bir pencereden bakabilmemize yardımcı olur. Dünyaya herkesin baktığı gibi bakarsak herkesle aynı hayatı yaşarız. Ataman Özbay’ın hikayesindeki özgünlük buradan başlıyor. Bakmak ve görmek arasındaki ince çizgide…

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir