Baretlerin Renkleri ve Anlamları


Merhaba sevgili TazeMühendis okurları uzun bir aradan sonra yine sizlerin karşınızdayım. Malum okul zamanı pek yoğun geçiyor,kusuruma bakmayın😊. Bugün sizlere benimde çok merak ettiğim ve canımız için iş güvenliği için olmazsa olmaz baretlerin renklerinden ve anlamlarından bahsetmek istiyorum.
 Çalışma alanlarında, inşaatlarda, madenlerde kısacası kafanın zarar görme ihtimali olan her çalışmada,çalışanların kafasında baret vardır. Çalışanların farklı renkte baret takması onun ne iş yaptığına dair ipucu verir. Bazen sarı baret (işçi) takan şahıs,onun işçi bareti olduğunu bilmeden takmıştır. Normal bir çalışan kafasına beyaz bir renkteki bareti taktığında kendini mühendis sanır. Bazen hem bareti takan hem de onu gören kişi baret renginin anlamını bilmez. Hatta bazen teknik personelde (mimar-mühendis) baretlerde renklerin ne anlama geldiğini bilmez ve yanlış renkte baret takar. Yüksekten bir cisim düştüğünde baret koruyor ise renginin ne önemi var denilebilir. Örneğin büyük bir inşaat şantiyesini düşünün. 2000 kadar çalışan var. Bunlardan 1700 kişi sarı baretli, 40 adet kalfa ve saha çavuşu, 160 adet teknik personel (mimar-inşaat mühendisi- makine mühendisi-elektrik-elektronik mühendisi-inşaat teknikeri-harita teknikeri) 8 adet iş güvenliğinden sorumlu personel. Şimdi basit bir kurgu yapalım. Kule vinçten şantiyeye yukarıdan baktığınızı düşünün. Aşağıda binlerce kişi var ve bu personellerin görevleri birbirinden farklı. Mühendis kim, işçi kim ayırt edilmiyor. Sahada belkide mühendis yok, mühendisler toplantıda,belki de sürekli dinleniyorlar.

Baretlerin rengi farklı olsa, kimlik hemen ortaya çıkar öyle değil mi? Sporda formanın önemi nasılsa, şantiyede de baretteki renklerin farklı kullanımı o kadar önemlidir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});BARET TAKMANIN FAYDALARI

⏩Elektrik çarpmalarında başı korur.
⏩Fırlayan veya yukarıdan baş üzerine düşen ağır malzemelerin baş kısmını yaralanmadan korur.
⏩Çalışırken başın sağa veya sola hareketi nedeniyle sert ve keskin kısımlara başın çarpması ile meydana gelebilecek kazalardan korur.
⏩ Çalışırken uzun saçların statik elektrik tesiri ile dağınık şekildeki saçların makinenin dönen kısmına sarılması nedeniyle oluşan kazaların önlenmesini sağlar.
⏩Baş koruyucusu olarak en çok BARET kullanılır.

Şimdide gelelim kim hangi renk baret takar ondan bahsetmeye..

Baretlerin Renkleri ve AnlamlarıBeyaz Baret: Beyaz baretler; yöneticiler, ziyaretçiler ya da teknik personelleri ifade eder. Mimar, mühendis, tekniker gibi personeller, çalışma alanı içerisinde beyaz baret kullanır. Aynı şekilde yöneticiler ve ziyaretçiler de, çalışma alanına girdiklerinde beyaz baret takar.
 Sarı Baret: Sarı renge sahip olanlar, işçiler tarafından kullanılır. İnşaat işçileri, maden işçileri ya da sanayide çalışan işçiler, sarı renkteki bu güvenlik kasklarını kullanır. İnşaat gibi alanlarda çalışan işçilerin bu güvenlik ekipmanını kullanması zorunludur.

Mavi Baret: Mavi renge sahip olanlar, bakımdan sorumlu olan ekipler ve formenler tarafından kullanılır. En az kullanılan güvenlik ekipmanlarının renkleri arasında mavi renkteki bu koruyucu kasklar yer alır.
 Turuncu Baret: Ustabaşı ya da teknisyenler turuncu renkli kask kullanır.

Yeşil Baret: Yeşil renge sahip olanlar; sağlık personelleri tarafından kullanılır. Doktor, hemşire, acil müdahale ekipleri gibi sağlık personelleri, tehlikenin bulunduğu bir alanda hastaya müdahale ederken, yeşil baret kullanır. Özellikle doğal afet ya da acil durumlarda yeşil renge sahip olan bu ekipmanlar, sağlık personellerinde sıklıkla rastlanır.

 Kırmızı Baret: Kırmızı renge sahip olanlar, iş güvenliği personelleri, savunma personelleri ya da kalite kontrol ekipleri tarafından kullanılır. Kırmızı renkte ki bu güvenlik ekipmanlarının kullanımı da ilgili personellerin sayısı çok fazla olmadığı için yaygın değildir.


BARETLERİN YAPISI


Herhangi bir deliği ve madeni aksamı bulunmayan darbeye, neme , ısıya, yağa, suya, aside, tere ve elektriğe karşı dayanıklı, tek parça olarak ağırlığı 450 gr’dan fazla olmayan önünde siperliği olan kubbeye benzer şekilde yalıtkan malzemeden imal edilir.
Baretin başla temasını sağlayan baş üstü ve çevre bantları vardır.
Çevre bandı genişliği 30 mm’ den az olmayacak şekilde, yumuşak ve terletmeyecek bir malzemeden yapılmış olmalı, ayrıca baret ile en az 5 mm havalandırma aralığı olacak şekilde dizayn edilmeli ve değişik ölçülerde kişilerin giyebileceği şekilde ayarlanabilir olmalıdır. Baş üstü bantları en az 4 adet olmalı ve çevre bantlarıyla sağlam bir şekilde birleştirilmiş olmalı ayrıca baretin iç tepe üst noktasıyla ara mesafesi 30 mm ‘den düşük olmamalıdır. Baret kafaya en az 8 cm geçmeli eğilimli çalışmalarda kafadan düşmemelidir. Baret 50 Hz’lik 20.000 V’luk delinme gerilimine mukavim olmalı. Bu gerilim değeri kullanıcıya koruma sağlayacak gerilim değeri olarak kesinlikle düşünülmemelidir.
Arkadaşlar yazımı burada sonlandırırken inşallah sizlere faydalı olabilmişimdir. Bunu da hayatımızın en önemli parçası olarak can güvenliğimiz için kesinlikle bilmemiz gerekiyor 😊

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir