Bahaneleri Bir Kenara At, Harekete Geç!

Bahaneleri Bir Kenara At, Harekete Geç!

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır sınavlar, ödevler, projeler derken yeni yazı yazamıyordum. Bugün yarattığım bir boşlukta hemen yazı yazmak istedim. Bugün konumuz kişisel gelişim olsun istedim. Şu ana kadar hayatımda yapmış olduğum bazı hatalar kişisel gelişimimi nasıl etkiledi, neden gerçek anlamda gelişim sağlayamıyoruz, kendimizi geliştirirken dikkat etmemiz gereken unsurlar nelerdir bunların üzerinde biraz duralım istiyorum. Ben son zamanlarda kendimi çok sorgular oldum ve sorgulamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu fark ettim. Ne kadar yeterliyim? Kendimi nasıl geliştiriyorum? Çevrem beni nasıl etkiliyor ve ben çevremi nasıl etkiliyorum? Bütün bunlara gelin birlikte bakalım.

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarını ne kadar doğru kullandığımı düşünmeye başladım. Örneğin eskiden instagrama girip dakikalarca gelişigüzel videolar izlerken şu an “quotes” sayfalarına takmış durumdayım. Türkçesi “alıntılar” olan bu sayfalar her konuda, size tabiri caizse “gaz veren” sözler yayınlayan sayfalardır. Kişisel gelişim, hayat, para, iş, aşk her konuda anlamlı sözler bulunan bu resimler bana unuttuğum bazı ilkeleri hatırlamamda yardımcı oluyor. Bu sözlü resimleri hem telefonumda hemde bilgisayarımda ekran resmi yapıyorum.

Eskiden her boş vaktimi “dinlenmek” adına televizyon karşısında uzanarak geçirirdim. Bunun zararlarını gerek okuyarak gerek kendim deneyimleyerek fark ettim. Sürekli bir şeyleri yapmak için vaktim olmadığından şikayet ederken kendi vaktimi kendim öldürdüğümü gördüm. “Bahaneleri bir kenara bırak. Bir şeyi yapmak istersen bir yolunu, yapmak istemezsen bir bahanesini bulursun.” Uzun zamandır televizyon izlemeye ara verdim. Televizyon sadece zamanınızı çalmıyor. Mesela acıklı bir dizi izliyorsunuz ve beyniniz bu izlediklerinizi gerçek sanıyor ve kendini boşa yoruyor.

Son bir aydır kendimi kitaplara adadığımı fark etmişsinizdir. Bunun sebebi okumanın hayal gücünü ve düşünme gücünü arttırdığına inanmamdan kaynaklanıyor. Farklı düşüncelere, hayallere, fikirlere, ideolojilere kendini açmak farklı açılardan bakışımı geliştirmeye başladı. Girdiğim ortamlarda muhabbet edecek daha çok konu bulmaya başladım. Şöyle söyleyeyim bir ortama girdiniz, siz dedikodu yaparsanız o ortamdaki dedikodu yapan insanlarla iletişim kurar onların dikkatini çeker ve çevrenizi böyle insanlardan oluşturursunuz. Siz okuduğunuz bir kitap, izlediğiniz bir film veya gördüğünüz yeni bir yerden bahsederseniz; o kitabı okumuş, o filmi izlemiş, o yere gitmiş insanlarla ya da bunları yapmak isteyen insanlarla iletişim kurar onların dikkatini çekersiniz ve çevrenizi böyle insanlardan oluşturursunuz. Arkadaşlarınızla bir kafede oturup saatlerce hayatın maddi ve manevi zorluklarından bahsediyorsanız ve maddi, manevi durumunuzdan hoşnut değilseniz bunu değiştirmek için kalkın ve bir şeyler yapın.

Geçenlerde Sun Tzu – Savaş Sanatı kitabını okudum. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Bana kalırsa hayat küçük savaşlardan oluşuyor ve kitapta anlatılmak istenenleri hem iş hayatınıza hemde insan ilişkilerinize uyarlayabilirsiniz. “Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder, savaşmadan kazanan önderdir.”

Kişisel gelişimin her insanın kendisine bir görev bilmesi ve okuyup, düşünüp, uygulaması gerektiğine inanıyorum. İyi karar verebilen, gelişmeleri takip eden, insanlara faydası dokunan, güzel konuşan bir insan olmak sizi her zaman 5-10 adım öne taşır. Umarım yazdıklarım sizinde kendinizi sorgulamanıza yardımcı olur ve hedeflerinize giden yoldan bir taşı dahi alabildiysem ne mutlu bana. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir