Şantiye Şefi Nedir? Kimler Şantiye Şefi Olabilir? Şantiye Şefleri Ne İş Yapar?

Şantiye Şefi Nedir? Kimler Şantiye Şefi Olabilir? Şantiye Şefleri Ne İş Yapar?

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak çok sık duyduğum bir terim olan şantiye şefliğini sizlere açıklayacağım. Şantiye şefi nedir ? Şantiye şefi olmak için gerekenler nelerdir ? Kimler şantiye şefliği görevini yapabilir ? Gibi sorulara cevap arayacağız. Lafı çok uzatmadan şantiye şefliği kavramını sizlere açıklamak istiyorum.

Şantiye Şefi Nedir? 

Şantiye şefini en kısa ve öz tabirle o şantiyenin sorumlusu olarak tanımlayabiliriz. Genelde mimar veya mühendislerden seçilen,şantiye içinde koordinasyonu sağlayan, işleri ve işçileri yöneten kişidir. Çoğu zaman şantiye şefi görevinde inşaat mühendisleri bulunur. Fakat mimarlarda şantiye şefliği yapabilirler.

Kimler Şantiye Şefi Olabilir? Şartlar Ne?

Üst kısımda bahsettiğim gibi şantiye şefleri genellikle inşaat mühendisleri ve mimarlardan seçilir. Şantiye şefi olmak için ilk adım inşaat mühendisliği yada mimarlık mezunu olmaktır. Kimi zaman başka meslek grubundan şantiye şefi seçildiği olur. Fakat dediğim gibi genellikle inşaat mühendisleri ve mimarlar seçilir şantiye şefliği için. Her firmanın aradığı şantiye şefi kriteri farklıdır. Bu kriterleri iş ilanlarında belirtirler.

Şantiye Şefinde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Şantiye şefinde her şeyden önce bulunması gereken en önemli özellik : İnsanlarla iyi diyalog kurabilmesidir. İkili ilişkilerde iyi olması gerekir. Liderlik vasfına sahip olması lazım. Çünkü inşaatına göre değişse de ortalama 20 ile 300 kişi arasında değişecek grupları yönetecek. Analitik düşünebilmeli,çözüm odaklı olmalı. Kısaca bir mühendiste bulunması gereken özelliklerin çoğu bulunmalıdır.

Şantiye Şefi Ne İş Yapar?

Şimdi de gelelim şantiye şefi ne iş yapar sorusunu cevaplamaya. Yazının üst kısmını okuduysanız az çok şantiye şefinin ne iş yapacağını,ne gibi görevlerde bulunacağını anlamışsınızdır. Ama şantiye şefinin ne iş yaptığını biraz daha ayrıntılı anlatmak istiyorum.

Şantiye şefi unvanı taşıyan kişi, bir yapının inşaatı sırasında yönetim, mühendislik ve organizasyon işlerinin tamamından sorumludur. Şantiye şefleri, ruhsata uygun bir yapı inşa etmek için gereken organizasyonu yapmakla sorumludurlar. İnşaatın prosedürlere uygun ve istenen şekilde tamamlanması için gereken tüm önlemleri almak, işleri bu prosedür doğrultusunda tamamlatmak, şantiye şefinin görevleri arasında yer alır.

Şantiye Şefi İş İlanlarında Aranan Nitelikler 

Şantiye şefi iş ilanlarında, şantiye şefinin sahip olması gereken liderlik özelliklerinin yanı sıra en çok aranan niteliklerden birisi de tecrübedir. Tecrübe bu pozisyon için oldukça önemlidir. Özellikle uluslar arası işler yapan firmaların aradığı diğer bir nitelik ise yabancı dildir. Şantiye şeflerinin yabancı dil bilmesini isteler. Ayrıca bazı firmalar şantiye şeflerinin metraj ve hakediş,AutoCAD gibi çizm programlarını da bilmesini isterler.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir