Mavi Balina Nedir? Mavi Balina Oyunu Neden Öldürüyor?

Mavi Balina Nedir? Mavi Balina Oyunu Neden Öldürüyor?

Hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelen teknoloji, yanında bazı tehlikelerle birlikte geliyor. Mavi balina isimli oyunu hepiniz duymuşsunuzdur. Mavi balina’da gelişen teknoloji ile birlikte özellikle 12-18 yaş grubu çocuklar için tehlike arz eden bir oyun. Peki her gün haber sitelerinde intihar haberleriyle duyduğunuz mavi balina oyunu aslında nedir? Neden insanları intihara sürüklüyor? Bir insan bir oyun yüzünden nasıl intihar edebilir? İşte bu sorulara bu yazımızda cevap arayacağız. Lafı çok uzatmadan mavi balina nedir sorusuna cevap vererek başlayalım.

Mavi Balina Oyunu Nedir?

Mavi Balina,sanal ortamda bir yöneticinin size attığı bir bağlantı sayesinde erişebileceğiniz,bir çok sınır zorlayan görevin olduğu bir oyundur. Mavi Balina daha kolay kandırabileceği için özellikle gençleri hedef alıyor.

Mavi Balina Oyununa Nasıl Ulaşırım?

Bu oyuna siz ulaşmıyorsunuz. Oyun size ulaşıyor. Özellikle Rusların chat sitelerinde oyun yöneticisi size bir bağlantı gönderiyor. Bağlantıya tıkladığınız anda bilgisayarınıza bir virüs giriyor ve tüm kişisel bilgilerinizi ele geçiriyor. Oyuna devam etmek istemediğinizi belirtirseniz eğer yönetici kişisel bilgilerinizi paylaşmakla sizi tehdit ediyor. Bu sayede oyuna devam etmenizi sağlıyor.Buradan çıkaracağınız ders internette bilmediğiniz bağlantılara,yabancı bir şahıs tarafından atılan linklere asla tıklamayın !


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mavi Balina Görevleri Nelerdir?

Mavi Balina oyununda kolaydan başlayıp zora doğru giden 50 adet görev yer alıyor. Bu görevlere örnek vermek gerekirse :
  • Bir gün boyunca kimseyle konuşma
  • Yüksek  sesle müzik dinle
  • Bir gün boyunca yemek yeme
  • Vücuduna fazla derin olmayacak şekilde kesikler at
  • Ve en sonunda da final görevi çıkabildiğin kadar yüksek bir noktaya çıkıp kendini aşağı bırak ya da kendini as
Mavi balina görevleri de işte bu şekilde. Mavi Balina oyununu bilançosu ise oldukça ağır. Dünya genelinde içinde Türk çocuklarında olduğu yaklaşık 140’tan fazla kişi hayatını kaybetti.
Mavi Balina isimli oyundan da anlayacağımız gibi teknoloji,internet ve sosyal medya kimi zaman oldukça ağır kötü şeylere yol açabilmekte. Bu tarz tehlikelerden korunmanın en iyi yolu bilinçlenmek. İnternet kullanımı konusunda,teknoloji konusunda hem kendimiz bilinçlenmeli hem çevremizi bilinçlendirmeliyiz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir