Gıda Mühendisliği Maaşları-Gıda Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Gıda Mühendisliği Maaşları-Gıda Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Merhabalar sizlere bugünkü yazımda gıda mühendislerinin maaşlarından bahsedeceğim. Bir gıda mühendisi ne kadar maaş ile işe başlar? Kamu veya özel sektör arasında ki maaş farkı nedir? Gibi sorulara cevap vereceğim .Bu yazımı okuduktan sonra gıda mühendislerinin maaşları hakkında aklınızı kurcalayan bir şey kalmayacak..

Gıda Mühendisliği Maaşları

Öncelikle her mühendislik dalında olduğu gibi gıda mühendisinin de çalışabileceği iki alan vardır. Bunlar özel sektör ve kamu kuruluşlarıdır. Bu iki alanda da maaşlar ve çalışma alanları birbirinden biraz farklıdır. Kamu ve özel sektörde iş imkanı gayet iyi olan gıda mühendisliğinin öncelikle özel sektörde daha geniş alanda çalışma ve kendinizi geliştirme olanağınız var. İlk olarak özel sektörde çalışan bir gıda mühendisinin maaşlarını inceleyelim.

Özel Sektörde Gıda Mühendisi Maaşları

Özel sektörde çalışan bir gıda mühendisinin maaşı firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Catering firmalarında, otellerde, restaurantlarda, fabrikalarda çalışan gıda mühendisleri işe ilk başladıklarında 2000-3000 TL arası bir maaş ile işe başlarlar. Daha fazla olmaz mı peki bu maaş? Elbet olabilir bu sizin 4 yıl boyunca kendinizi nasıl geliştirdiğinize, hangi seminerlere katıldığınıza ve hangi sertifikalarınızı aldığınıza bağlı. Daha düşük maaşla işe başlayanlarda var küçük firmalar yeni mezun gıda mühendislerini asgari ücretle işe başlattırıyorlar fakat bu asgari ücret aydan aya eklenerek artıyor.

Kamu Kuruluşlarında Gıda Mühendisi Maaşları

Özel sektörde olduğu gibi bir gıda mühendisinin çalıştığı kamu kuruluşuna göre maaşı değişebilir. Belediyelerde, özel idarelerde, valiliklerde bir gıda mühendisi döner sermaye hariç 3000 TL maaş almaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında çalışan gıda mühendisleri ise TMMOB Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri aldıkları kararla kadrolu mühendislerin net maaşını 3500 TL olarak belirtmiştir. Sonuç olarak bakanlıkta çalışan gıda mühendisleri diğer kamu kuruluşlarında çalışan gıda mühendislerine oranla daha fazla maaş alıp meslek içinde sınavlarla yükselir.

Eğer bu mesleği ilerde yaparken mutlu olarak yapabileceğinize inanıyorsanız. Bir gıda mühendisinin sahip olabileceği özellikler sizde varsa güzel bir bölüm. Unutmayalım ki hiçbir meslek sadece maaşa göre seçilmez.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir