Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir? E-Kodu Nedir?

Merhaba arkadaşlar bir önceki yazımda size gıda mühendisliğinin maaşları hakkında bilgi vermiştim. Bu haftaki yazımda ise gıda katkı maddeleri hakkında konuşacağım.
Gıda katkı maddeleri, gıda sanayisindeki gıdanın hazırlanması, üretimi, işlenmesi, ambalajlaması ve depolanmasında gıdaya renk, özgünlük, dayanıklılık veren maddelerdir ve bazı durumlarda da gıdada mikrobiyolojik bozulmayı önler.

Gıda Katkı Maddelerinin Kullanım Amaçları Nelerdir?

Her şeyden önce gıda katkı maddeleri gıdanın raf ömrünü uzatır. Gıdaların dış görünüşünün albenili olmasını sağlar. İnsan sağlığına zarar verebilecek mikroorganizmaları yok eder. Bu faydalarının yanında zararlı yönleri de vardır. Ürünlerin besin değerlerini azaltabilir örneğin bir elma posası ile birlikteyken protein değeri 0.95 gramsa , bir bardak elma suyundaki protein miktarı 0.12 gramdır. Kalitesi iyi olmayan ürünleri perdelemek için de kullanılabilir.

E Kodu Nedir?

AB ülkelerindeki ambalajlarda kabul edilmiş katkı maddeleri başına ”E” harfi koyulur. E kodu ürünün zararlı olduğunu değil, ürünün incelenip insan sağlığına zararlı olmadığını gösterir. E kodu o maddenin onaylandığını ve gönül rahatlığıyla kabul edildiğini gösterir. Belirli ölçütlerde kullanılan gıda katkı maddelerinin insan sağlığına zararı yoktur.

E Kodları Örnekleri

RENKLENDİRİCİLER: Gıda maddelerine rengini veren yapılardır.
E 100-E 199
KORUYUCULAR: Gıdalarda mikroorganizmaların neden olduğu erken bozulmayı engeller ve raf ömrünü uzatır.
E 200- E 297
ANTİOKSİDANLAR: Oksidasyonların neden olduğu bozulmalara karşı gıdayı korur.
E 300- E 321
EMÜLSİFİYER VE STABİLİZAYÖRLER: Peynirde bulunan proteinleri dağınık hale getirerek yağların homojen dağılmasını sağlar.
E 322- E 500
ASİT BAZ SAĞLAYICILAR: Gıdaların pH lerini kontrol eder.
E 500- E 578
TATLANDIRICILAR, KOKU VERENLER: Gıdalarda tatlı tat vermek amacıyla kullanılır.
E 620- E 637
GENİŞ AMAÇLILAR: E 900- E 927

E Kodlu Ürünlere Güvenebilir Miyiz?

E kodu alan gıda katkı maddeleri, öncül yetkililer tarafından onaylanmadan önce bilimsel olarak labotatuar ortamında detaylı bir şekilde incelenmiş ve tüketime uygun olduğu öngörülmüştür. E kodu gıdanın onaylandığını ve güvenilir bir şekilde tüketeceğini gösterir.

Her İşlenmiş Gıda da E Kod Olması Zorunlu mudur?

Hayır, gıda etiketi üzerinde gıda katkısının ismi yazıyorsa E kodu yazılmasının zorunluluğu yoktur.
Sonuç olarak gıda katkı maddelerini yararlı veya zararlı diye genelleyemeyiz. Gıdanın izin verdiği sürece limittine uygun eklenen gıda katkı maddesi üstünde E kod bulunduruyorsa sağlık açısından zararlı değildir. Alacağınız ürünün üstünde E kod bulunuyorsa bundan sonra kontrol edin derim.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir