Enerji Sistemleri Mühendisliği Bana Ne Kattı?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bana Ne Kattı?

Merhaba arkadaşlar malum okul ve diğer aktivitelerimden dolayı yazı yazmaya ara vermiştim boş vakit buldukça yazmaya çalışıyorum şimdiden anlayışınız için teşekkür ederim ve sıkılmayacağınız güzel bir yazı olmasını temenni ederim.
Bu soruyu cevaplamak için biraz erken olabilir fakat artık 3. Sınıf olup biraz daha sektör ve bölüm açısından tecrübe edindiğimi bir şeylerin somutlaştığını düşünüyorum. Bu yazıyı da yazma amacım somutlaşan konuların artık bir kaynak olarak internette yer almasını Enerji Sistemleri Mühendisliği okuyan arkadaşlara bunlar hakkında bilgi edinmesini istememdir, yavaştan dünden bugüne Enerji Sistemleri Mühendisliğine başladığımda hayatımda neler değiştiğini sizlerle paylaşacağım.

Hazırlık Sınıfı;

İşte geldik üniversitenin ilk yılına, kendim meslek lisesi çıkışlı olduğum için Karadeniz Teknik Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini M.T.O.K programı ile kazandım, ve hayatımda belki de aldığım en mantıklı karar olmuştur malum meslek lisesi çıkışlı arkadaşların ben dahil genel olarak matematik, fizik, kimya alanlarında temeli olmayıp büyük sıkıntılar çekiyorlar bu hazırlık evresi de bir nevi 1 senede olabildiğince temel atma evresidir. Üç ders olduğu için günlerim genel olarak boş oluyordu bende kendime daha başındayken enerji sektörünün temellerini, üretim, iletim, dağıtım şekillerini, enerji şirketlerini daha bir sürü konuyu araştırmayı kendime hedef olarak belirledim ve sene sonunda bu konuları temel düzeyde öğrenmiş oldum.

1.Sınıf;

Biraz başlangıç olsa da Enerji Sistemleri Mühendisliğine Giriş dersi ile bölümümü tanımaya ve hazırlıkta yaptığım ön çalışmayla derste gördüğüm konuları pekiştirmeye çalıştım ve aşırı derecede faydasını gördüm. Daha başlangıç olduğu için temel düzeyde yine kendimi geliştirmeye devam ettim ve bunun yanında kendime linkedin hesabı açıp sektörü bu sosyal platform üzerinden takip etmeye başladım, yaklaşık 2.5 senedir aktif olarak kullanıyorum. ve aşırı derecede faydasını gördüm bütün takipçilerime kesinlikle kullanmalarını tavsiye ediyorum 

2.Sınıf;

Artık bir şeyler netleşmeye başlıyor, bölüm derslerini gördükçe daha zevkli hale gelmeye başladı. Birinci dönem elektrik mühendisliğinin temelleri, mekanik, elektronik, malzeme dersi ile asıl şimdi mühendislik okuduğumun farkına vardım ve bu işin ciddi bir mesele olduğunun erkenden fark edip işi başından itibaren sıkı sıkı’ya tutup derslerden maksimum verim almaya çalıştım günlük tekrarlarla, farklı kısımlarda dersleri değerlendirerek çok boyutlu düşünmeye başladım.(örneğin malzeme dersini gördükten sonra fotovoltaik hücrelerin yapısını, mekanik dersi ile güneş santrallerinin konstrüksiyon yapısını araştırmaya karar verdim.)
İkinci dönemde ise devre analizi, mühendislik termodinamiği dersleriyle haşır neşir olup hem mekanik alanında hem de elektrik alanında kendimi geliştirmeye devam ettim ve bunun faydasını yazın yaptığım 35 günlük staj süresinde gördüm. Buhar ve Gaz türbinlerinde çevrimler, şalt sahasındaki cihazlar, kontaktörler, sensörler, soğutma sistemi, elektrik makineleri(asenkron, senkron, trafolar) gibi kategorilerde ciddi şekilde bilgi edindim ve stajımı en iyi şekilde değerlendirip sağlam bir bilgi birikimi ile ayrıldım.

3.Sınıf;

Aslında daha yeni 3.sınıf’a geçtiğim için bu başlıkta tahminlerimi paylaşmak istedim. 1. Dönem tabiri caizse dananın koptuğu dönemdir sebebi ise artık tam anlamıyla bölüm dersleri başlıyor. Akışkanlar Mekaniği, Elektrik Makinaları, PLC, Isı ve Kütle Transferi, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Çevre ve Enerji dersleri ile birlikte işte şimdi önceden edindiğim temel bilgiler yapboz gibi yerlerine muazzam şekilde oturmaya başladı ve dönem sonunda da derslerimi en verimli şekilde bitirmeyi hedefliyorum.

Biraz dünden bugüne şeklinde nelerin değiştiğini ve neler yapmamız gerektiğini siz arkadaşlara aktarmak istedim sürç-i lisan ettiysem affola sayın takipçilerim hepinizi seviyorum, sağlıcakla kalın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir