Endüstri Mühendislerinin Çalışabileceği Sektörler – Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir?

Endüstri Mühendislerinin Çalışabileceği Sektörler - Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir?

Herkese merhabalar,
İsmim Selin Gökçer, 3.sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim.
Bugün sizlere Endüstri Mühendisliği öğrencilerinin staj yapabileceği sektörlerden, çalışabileceği departmanlardan ve geçtiğimiz yaz edindiğim ilk ‘gönüllü staj’ deneyiminden bahsedeceğim
Öncelikle bir düşünelim. Buna;
a)Taşımacılık b)Enerji c)Finans d)Üretim e)Endüstri f)Otomotiv g)Hizmet
gibi birçok örnek verebiliriz. Çünkü tahmin edebileceğiniz gibi biz Endüstri Mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniş.
Sektörleri departmanlara özelleştirirsek;
a)Mühendislik b)Üretim c)Kalite d)Yönetim e)Operasyon f)Pazarlama g)Lojistik h)Satın Alma ı)Satış i)Finans
gibi isimlerle karşılaşırız. Aklınızda bulunsun, çoğu şirket bu departmanları ayırsa da bazı şirketler birleştirip tek isim altında kullanmayı tercih eder; Satın Alma, Satış ve Pazarlama’nın kısaca Satış Departmanında yer alması gibi.
Endüstri Mühendislerinin en çok tercihi ettiği sektörler Üretim, Endüstri ve Otomotiv olmakla birlikte çalışmaktan en çok keyif aldıkları departmanlar da Mühendislik, Üretim, Kalite ve Yönetim desek yanlış olmaz.

Endüstri Mühendislerinin Çalışabileceği Sektörler - Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir?
Gelelim staj kısmına, neden ‘gönüllü staj’ yaptım?
Okulumun sürecine göre öğrenciliğim boyunca 3 adet zorunlu staj yapmak durumundayım ve bu stajlar 3.sınıfın her iki dönemi ve 4.sınıfın ilk dönemi olmak üzere okul dönemine yayılmış durumda. Bu stajlarda haftanın bir günü ilgili şirketlerde staj görmemiz bekleniyor. Bunun yararı ne derecedir tartışılır fakat ben, uzun bir dönem haftada bir gün gitmek ile daha kısa bir dönem devamlı gitmenin bir farkı olduğunu düşündüm. Bu yüzden de geçen sene bu zamanlar bir staj arayışına girdim.
Eğer 1 ya da 2.sınıf öğrencisiyseniz, size tavsiyem; zorunlu stajlarınız dışında gönüllü staj da yapmanız, iş hayatına erken atılmanızdır. Çünkü mezun olduktan sonra iş görüşmelerine gittiğinizde sizi diğer adaylardan ayıracak en önemli faktör iş-staj deneyiminiz.
Bir de şunu asla aklınızdan çıkarmayın ki stajlarla alakalı en önemli şey yapılmaları değildir, sizin kendinize en uygun işi bulmak için iş hayatını ve piyasayı tanımanızdır. Bu yüzden de stajlarımızı farklı sektörler ve departmanlarda yapmamız tavsiye edilir.
Peki ben 3.sınıf bir Endüstri Mühendisliği öğrencisi olarak neden ilk stajım için Lojistik sektörünü tercih ettim?
Lojistik firmaları bir ürünün ya da hizmetin, kaynağından tüketim noktasına kadar etkin ve verimli bir şekilde taşınması, depolanması ve bununla birlikte bu süreç içerisindeki bilginin yönetilmesi sürecinden sorumludurlar.
Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranının %20.6 olduğu ülkemizde biz öğrenciler, iş bulmak için henüz ülkemizde çok yaygınlaşmamış sektörlere yönelmek durumundayız. Lojistik konusunda daha yeni gelişmekte olduğumuzdan ilk stajımı burada yapmak, bu sektörü bir tanımak istedim.
DHL Express’te Operasyon Departmanı’nda yaklaşık bir ay çalıştım. Bilmeyenler için, Express kısmı sadece hava taşımacılığıyla ilgileniyor.
Sana ne kattı derseniz, sektöre ve işe dair birçok şey öğrenmenin yanı sıra iş hayatıma ilk adımımı böylesine iyi bir şirkette atmış oldum. Aynı zamanda farkında olmadan son sınıfta alacağım Supply Chain Management dersi için de ön hazırlık yapmış oldum.
İş hayatında olmak istediğim yeri biraz bile olsa belirginleştirmeye başladım. Ofiste çalışmayı sahada çalışmaya tercih edeceğimi, hafta sonları çalışmak istemediğimi, sosyal bir şirketin önemini hep burada öğrendim.
Şimdi ilerideki tercihlerimi bunlara göre yapacağım.
Şu aralar 2.dönem için uzun dönem stajı arayışlarındayım. İstediğim ve görüştüğüm birkaç yer var, mülakatlarını geçmeyi umuyorum.
Sormak ya da danışmak istediğiniz en ufak şeyde bana ulaşabileceğiniz mecralar:
Instagram: @selexplores
Mail: selingokcerr@gmail.com

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir