Limak Enerji Akademisi Nedir?

Limak Enerji Akademisi Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Türkiye’nin Enerji Akademisi’nden bahsedeceğim;
Türkiye’nin Enerji Akademisi, Limak Enerji ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin işbirliğiyle başlatılan bir sosyal sorumluluk projesidir. Şahsen geçen seneden beri bu projeyi itina ile takip ediyorum cidden atılan bu adım enerji sektöründe eksik olan kalifiyeli mühendis açığını kapatmak açısından muazzam bir adım bende bu projeyi görüp değerli okuyucularımla paylaşmak istedim, elinde fırsatı olan arkadaşlarımın bu derecede önemli fırsatı değerlendirmelerini öneririm.
Birazda projenin amaçlarından bahsetmem gerekirse, bu projenin en temel amacı anladığım kadarıyla ülkemizde bulunan işsizlik sorununa çare üretmek bu işsizlik sorununu da Limak Enerji’nin bulunduğu sektör itibarıyla enerji alanındakiler öncelikte olmuş. Bende size projenin web sitesinde olan açıklamalarla biraz alıntı yapacağım.

Limak Enerji Akademisinin Amacı Ne?

28 ülkenin dahil olduğu Avrupa Birliği geneline baktığımızda genç işsizlik oranının ortalama %25 olduğunu görebiliriz. Türkiye’de ise bu oranın son açıklanan TÜİK rakamlarına göre %20’ler seviyesinde olduğu belirtiliyor. Biz de Limak Enerji olarak Türkiye’nin Enerji Akademisi adıyla hem mühendislik öğrencilerine enerji sektörü alanında iş fırsatları sunarak genç işsizliğine karşı bir çözüm üretmek hem de enerji sektörünün üretim, dağıtım ve pazarlama ihtiyacına uygun kalifiye iş gücünün yetiştirilmesi konusunda örnek bir sanayi-üniversite işbirliği yaratmak hedefiyle yola çıktık
Hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye’nin enerji üretimi ve elektrik dağıtımında öncü şirketlerinden Limak Enerji, bu projeyle sadece sektörel bazda değil, yetişmiş iş gücü alanında da ‘piyasa yapıcı’ konumunu güçlendirecektir. Limak Enerji olarak Türkiye’nin Enerji Akademisi bünyesinde Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’yle işbirliği yaparak her yıl devlet üniversitelerinin elektrik, elektrik-elektronik, makine, inşaat, endüstri, enerji sistemleri, maden, petrol, jeoloji, meteoroloji ve işletme mühendislik bölümlerinden öğrencileri programa davet edeceğiz. Başvurular online olarak alınacak. Yetkinlik Belirleme Aşaması ve videolu başvuruyla seçilecek 100 başarılı 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencisi, Türkiye’nin Enerji Akademisi’nde uluslararası geçerliliği olan sertifikalı eğitim programına katılabilecek.*
*Programa kabul edilecek öğrencilerin minimum %30’u kız öğrencilerden oluşacaktır.
Belki de amaçlarının en güzel kısmıda en son cümle sebebi ise bayan arkadaşlarımıza belli bir kontenjan oluşturup başvuru yapan arkadaşlarımızdan bayan olanların ve koşulları sağlayanların yerini garantilemiş olmasıdır. Sektörde onlara gerek duyulacağını bu proje ile de kanıtlamışlardır.

Limak Enerji Akademisi Eğitimleri Nelerdir?

Program üniversite öğrencileri için 6 aylık bir eğitim (48 oturum BÜYEM tarafından, 8 oturum ise Limak Yöneticileri tarafından verilecek) olarak tasarlanmıştır. Dersler online ortamda, webinar uygulaması üzerinden verilecektir.

Ders Programları

MODÜL A (22 oturum)
· İş Dünyası için Etkin İletişim (4 oturum)
· Girişimcilik ve İnovasyon (4 oturum)
· Mühendisler için Finans ve Muhasebe (6 oturum)
· İş Planlama ve Proje Yönetimi (4 oturum)
· Kurumsal Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği (4 oturum)
MODÜL B (26 oturum)
· Enerji Kaynakları, Yenilenebilir Enerji (4 oturum)
· Akıllı Şebeke ve Enerji Piyasası (4 oturum)
· Enerji Üretimi, İletimi ve Dağıtımı (4 oturum)
· Enerji Kalitesi (2 oturum)
· Enerji Verimliliği (4 oturum)
   Enerji Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği (4 oturum)
· Elektrik Sektörünün Çevresel Etkileri (4 oturum)
LİMAK Dersleri (8 oturum)
· Enerji Ticareti
· Enerji Güvenliği
· Tarifeler
· Stratejik Yönetim
Sertifikasyon
Programı başarıyla tamamlayan üniversite öğrencilerine Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) tarafından Boğaziçi Üniversitesi Yeterlilik Sertifikası verilecektir.
İlave olarak BÜYEM’in akredite olduğu, Globalde 7.6 milyar US$ ciro ve 70’den fazla ülkede, 40.000 çalışanı ile Dünya’nın en büyük eğitim çözümleri kuruluşu Pearson tarafından da başarılı olan katılımcılara NCCER Enerji Sertifikası verilecektir. Söz konusu sertifika ABD ve 20 ülkede de geçerli olacaktır.
Tekrar altını çizmem gerekirse enerji sektörüne gönül ve emek verip ülkemizin, kendi geleceğini düşünün arkadaşlarımın bu programa başvuru yapmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendim başvurumu tamamladım ve kişinin başvuruyu yaparken bile nasıl ciddi ve verimli bir projeye katılacağının kanıtlar nitelikte başvuru koşulları var bunlarda, transkrip ve sordukları üç soruya video ile cevap istemeleri koşuludur.
Projenin Web Site Adresi  

http://www.turkiyeninenerjiakademisi.com/tea/eep/kurumportal/Portaltype/limak/1/Pdefault.aspx
Bu kadar alıntı yapmamın sebebi gerekli açıklamalar ile yorumumu birleştirip daha akılda kalıcı yapmak istememdir.
Yazımı paylaşarak hem bana hem de projeye başvuracak arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz, kendinizi iyi bakın sıhhatle kalın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir