Biyomedikal Mühendisliği Nedir? Biyomedikal Mühendisi Ne İş Yapar?

Biyomedikal Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Son zamanlarda bir çok dalda yeni mühendislik isimleri duymaya başladık. Biyomedikal mühendisliği çok yeni bir mühendislik olmasa bile ülkemizde yeni yeni popüler olan mühendislik bölümlerinden birisidir. Bu yazımızda sizlere biyomedikal mühendisliğini anlatacak, biyomedikal mühendisliği hakkında en doğru bilgileri vereceğiz. Yazının sonunda bir biyomedikal mühendisi ne iş yapar,nerelerde çalışır gibi sorularında cevaplarını öğrenmiş olacaksınız. Lafı çok uzatmadan ”biyomedikal mühendisliği nedir?” Bu sorunun cevabını vererek başlayalım.

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Biyomedikal mühendisliği,sağlık alanındaki gelişmeleri takip edip inceleyerek,teknolojideki gelişmeleri sağlık sektörüne uygulayarak sağlık alanında teknolojik cihazların kullanılmasını sağlayan bölümdür. Yani biyomedikal mühendisleri sağlık sektöründe kullanılan teknolojik cihazlarla ve yapay organlar ile ilgilenir diyebiliriz. Biyomedikal mühendisliği hem tıbbi hem fen hemde mühendislik bilimlerinin bir araya geldiği bir bölümdür.

Biyomedikal Mühendisi Nasıl Olunur?

Biyomedikal mühendisliği bölümü olan bir üniversitenin,bu bölümünü bitirirseniz biyomedikal mühendisi olarak mezun olabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz yüksek lisans yaparak yüksek biyomedikal mühendisi unvanına sahip olabilirsiniz.

Biyomedikal Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

Biyomedikal mühendisliğinden ve biyomedikal mühendisinden kısaca bahsettik. Peki diyelim biyomedikal mühendisi olduk. Üniversiteyi bitirdik. Biz nerelerde çalışabiliriz ? Gelin bu soruya da cevap arayalım.
Yazının başında da belirttiğim gibi biyomedikal mühendisinin iki tane genel çalışma alanı var diyebiliriz. Bunlardan birincisi tıbbi teknolojik cihazlar ikincisi ise yapay organ teknolojisi. İnsanların ortalama ömrünün her geçen gün kısaldığı,doğum oranlarının azaldığı dünyada yapay organ ve tıbbi teknolojiye her geçen gün ihtiyacın arttığını söyleyebiliriz. Buda biyomedikal mühendisine olan ihtiyaç dünyada her geçen gün artıyor demektir. Kısaca biyomedikal mühendisliği geleceğin mesleklerinden birisidir.. 
İşte biyomedikal mühendisliğinin çalışma alanlarından bir kaç tanesi : 
-Yapay organ üzerine çalışabilirler. Yapay organ üretimi.
-Tıbbi teknolojik cihaz üretimi
-Tıbbi teknolojik cihaz bakımı
-Akademisyenlik
eğer kadro açılırsa ve siz gereken şartları sağlıyorsanız üniversitelerde öğretim görevlisi,uzman vb. Unvanlarla akademisyen olabilirsiniz. Nasıl akademisyen olabilirim,akademisyen olmak için ne gerekiyor diyorsanız buradan nasıl akademsiyen olurum isimli yazımızı okuyabilirsiniz.
-Tıbbi teknolojik cihaz kalite kontrolü.
Bunlar biyomedikal mühendisliğinin çalışma alanlarından sadece bir kaçı. Anlayacağınız biyomedikal mühendisliği geleceğin mesleklerinden birisi ve güzel bir çalışma alanına sahip.

Biyomedikal Mühendisleri Ne İş Yapar?

Çalışma alanlarından da biyomedikal mühendisinin ne iş yaptığını az çok anlamışsınızdır. Ama ben sizin için ayrı olarak bir daha yazayım.
Biyomedikal mühendisleri : 

-Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve sistemleri tasarlar,
-Sistemlerin bağlantılarını yapar,
-Sistemleri çalıştırır,
-Sistem ve cihazlarla ilgili araştırma- geliştirme faaliyetlerine katılır,
-Üretim aşamalarında kalite kontrol yapar.

Gibi görevlerde yer alırlar. 

Biyomedikal Mühendisliği Okumak Zor mu?

Eğer üniversite tercihi yapacak bir öğrenciyseniz aklınıza gelen sorulardan birisi de biyomedikal mühendisliği okumanın zor olup olmadığıdır. Bu soruyu da sizler için bizzat biyomedikal mühendisliği okuyan arkadaşlarıma sordum. Onlardan aldığım cevap ise evet biyomedikal mühendisliği okumak zor. Çünkü normal mühendislik dersleri dışında tıbbi derslerde görüyorsunuz ve bunlardan bazıları gerçekten çok ağır olabiliyor. Fakat bu gözünüzü korkutmasın şöyle bir gerçekte var hangi mühendise sorsan kendi bölümünün en zor olduğunu söyler.

Medikal Mühendislerin Tercüme İhtiyacı!   

Çeviri ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu gerçeğe karşın bazı sektörlerin tercüme işleri diğerlerinden daha fazla zaruret içerebiliyor! Medikal alanda yapılan tercümeler de bu minvalde ihtiyacı diğerlerine oranla daha fazla olan sektörler arasında sayılabilir. Neyse ki böyle çeviri ihtiyaçlarında profesyonel bir tercüme şirketi olan https://www.protranslate.net/tr/tibbi-medikal-ceviri/  platformu var. İhtiyaç anında sizler de faydalanabilirsiniz. 
Bu yazımda biyomedikal mühendisliğinin ne olduğundan ve biyomedikal mühendisliğinin çalışma alanlarından bahsettim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve kafanızdaki biyomedikal mühendisliğine dair sorular gitmiştir. Sorularınızı yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir