Akademi, Ar-ge ve Piyasa Mühendisliği

Akademi, Ar-ge ve Piyasa Mühendisliği

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere mühendisliğin 3 önemli çalışma alanı hakkında bilgi vermek istiyorum. Okul bitince ne yapacağım diye düşünenlere biraz fikir verir dedim. Ne yapmak istediğinizin hakkında fikirler oluşturmanız sizin gelişim sürecinizi ve derslere bakış açınızı belirlemenizde çok faydalı olacaktır. Mühendislik mezunu insanların en bilinen şekilde çalıştığı 3 alan vardır.

1) Akademi Mühendisliği

2) Ar-ge Mühendisliği

3) Piyasa Mühendisliği

Şimdi bunlar hakkında genel bilgiler vererek sizin mühendisliği gerek seçme amacınıza gerekse isteklerinize göre çalışma alanlarınızı seçmenize yardımcı olmaya çalışayım.

1)Akademi Mühendisliği

Akademisyenlik, çalışmalarınızın sonucunda bir sürü para(ödenekler) ve aylarınızı harcadıktan sonra çıkartacağınız makale ile başarılı olursunuz. Olur da yeni bir teknik geliştirirseniz işte o zaman üniversitede insanlara tepeden bakmak için yeterli sebebi elde etmiş olursunuz. Bu duruma ar-ge diyemeyiz bunlar bilimsel çalışmalardır. Akademisyen olana kadar yaşanan zorluklar da göz önünde bulundurmak lazım. Akademisyenlik genellikle üniversiteye başlanan ilk yıllarda “ben akademisyen olmak istiyorum” diyenlerin ilgilendiği alandır. Yani son sınıfa gelip ben akademisyen olmaya karar verdim diyen insan sayısı daha azdır. Derslerle arası daha iyi olan, anlayan ve anlatabilen genellikle ortalaması yüksek olan kişilerin seçebileceği alandır. Mühendisliğin araştırmacı ruhuna kendini adayan bu adaylar umarım bu zamana kadar görmüş olduğumuz slayttan okuma, kitaptakinin aynısını yazma, derslere sürekli asistan yollama, anlayışsız ve keskin tavırlar sergileme gibi davranışları sergilemeyecektir. Geçen haftalarda instagram hesabımda bir hikaye paylaşmıştım orada şöyle diyordum: “Akademisyenlik yapmanın zorunlu şartı daha önce sektörde çalışmış olmak olsun.” Baya beğeni alan bu hikayemin bu kadar çok beğenilmesi ve hak verilmesi, öğrencilerin bu kadar memnuniyetsiz oluşu bize sistemde değişmesi gereken şeyleri göstermektedir. Umuyorum ki mesleğine akademisyen olarak devam edecek olan arkadaşlarımız, kendilerini geliştirmeye devam edip araştırmalar yapıp, aylığını beklemek yerine projelere katılıp üniversiteye ödenekler getirebilirler. Taze mühendislerimize bu konuda güveniyoruz. Aşağıya herkesin izlemesi gereken bir video linki bırakıyorum bence çok fazla şey açıklıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=vGTF8BQzUmM

Akademisyenlik hakkında aklınıza takılan sorular için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Nasıl Akademisyen Olunur?

2) Ar-ge Mühendisliği

Öncelikle yeni bir şeyler ortaya koyan araştırma ve geliştirme anlamına gelen ar-ge diğer mühendislik alanlarına göre daha fazla kafa patlatılması gereken, yaratıcı zeka gerektiren yetenek gerektiren bir departmandır yeni bir şeyler ortaya koyamıyorsanız işinizi yapamıyorsunuz demektir. Eğer böyle bir iddianız yok ise hiç bulaşmamanız gerekir. Ar-ge sonucunda ürün çıkarma zorunluluğu yoktur denilse de şirketlerin birçoğunun aslında istediği ür-ge dir. Ar-ge para yiyen bir mekanizmadır. Ür-ge para yese de sonunda satılacak bir ürün çıkarabilmektir. Teknoloji biliyorsunuz ki ülkemizde henüz tam anlamıyla gelişmediği için, hayatınızın ciddi bir bölümünü yurt dışında geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Yurt dışındakileri gelişmeleri takip etmeniz diğer rakiplerinizi takip etmeniz Türkiye ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmeniz gerektiğinden sürekli güncel kalmalısınız.

3) Piyasa Mühendisliği

Piyasa mühendisliği ar-ge ve ür-ge mühendisliğinin birleşimi gibidir. Sizden hem sürekli güncel şekilde bilgili olmanız hem de üretim yapmanız beklenmektedir. Okulda öğrendiklerimizin aslında işimizin binde biri olduğunu gördüğümüz ve belki ilk başta gözümüzü korkutsa da yapmak istediğimiz şeyi bize hatırlatan yerdir. Burada bahsettiğim piyasa mühendisliği özel şirkette veya kamuda mühendislik yapan kişilerdir. Örneğin ben staja gittiğimde işimin ne olduğunu gördüm ondan önce bu kadar doğru bilmiyordum. Görmek, malzemelere dokunmak, mühendis gibi şantiyede gezmek, görevleri yerine getirmek bir an önce sektöre atılıp yağında kavrulmak istemiştim. Unutmamalıyız ki önümüzdeki tek engel kendimiziz. Bana çok fazla insan kadın inşaat mühendisi mi olur gibi şeyler söylediler evet farkındayım çok zor ama bu engel değil. Şantiye stajımda inşaat mühendisinin, teknikerin, mimarın, elektrik mühendisinin ve harita mühendisinin kadın olması beni çok rahatlattı. Umarım bende bir gün öyle bir şantiyede çalışabilirim 🙂

Akademik, Arge ve Piyasa mühendisliği hakkında bildiklerimi ve görmek istediğimiz geleceği sizlerle paylaştım. Umuyorum ki herkes istediği şeyi yapabilecek şansa sahip olur çünkü o zaman iş yapmamış sürekli aşk yapmış oluyoruz 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir