Üniversite Topluluklarında Görev Almanın Faydaları

Üniversite Topluluklarında Görev Almanın Faydaları

Merhaba arkadaşlar bugün yine üniversite öğrencilerini bilgilendirici bir yazı ile karşınızdayım. Benimde aklıma üniversite topluluklarında çalışmadan önce şu soru geliyordu : ” Üniversite topluluklarında çalışmanın bana ne gibi bir faydası olur ?” Aklına bu soru takılanlar için cevap niteliğinde bir yazı olacak. Bizim sitemizde ya da başka sitelerde bir mühendis kendini nasıl geliştirir diye bir yazı okuduysanız görmüşsünüzdür ki bu yazıların hepsinde ”Öğrencilik yıllarınızda üniversite topluluklarında görev alın” tavsiyesi illaki vardır. Bende bugün bu yazıda üniversite topluluklarında çalışmanın neden önemli olduğunu,sizlere ne gibi bir fayda sağlayacağını anlatacağım. Bu arada bazı üniversitelerde topluluk yerine Üniversite Kulübü ifadesi kullanılır. Bizim okulda topluluk deniliyordu o yüzden topluluk olarak yazdım ben. Kafanız karışmasın. Bu arada yeri gelmişken üniversite topluluğu açmak isteyip nasıl açacağını bilmeyenler şu yazımızı okuyabilir.

1-)  Kendinizi İfade Etmeyi Öğrenirsiniz

Toplulukta çalışmak insanlarla çok sık iletişime girmek demektir. Millet gezip tozarken siz standa açıp insanlara kendinizi anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Toplulukta çalışırken sürekli insanlarla iletişim halinde olacağınızı için kendinizi ifade etmeyi öğrenirsiniz.

2-) Sosyal Çevre

Toplulukta çalışmanın en büyük kazancı belki de sosyal çevredir. Özellikle mühendislikte çevrenin önemi ortada. İyi bir network’e sahipseniz piyasada açılmayan kapılar size açılabilir. Ya da bir konferans düzenlersiniz ve bu konferansa üst düzey bir firmanın yöneticisini getirmeyi başarabilirsiniz. O firmanın yöneticisi ile yakaladığınız bağlantı sayesinde belki stajınızı orada yapabilir hatta mezun olunca orada bile çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz henüz öğrenciyken.

3-) Topluluk Sayesinde Fırsatlar Yakalarsınız

Topluluk sayesinde tek başınızayken yakalayamayacağınız fırsatlar yakalayabilirsiniz. Açılmayan kapılar size açılabilir. Nasıl mı? Mesela gidip görmek istediğiniz fabrikaları,şantiyeleri belki tek başınızayken ziyaret edemezsiniz. Fakat bir toplulukla bu işi hem ücretsiz yapabilir hem de izin konularını halledebilirsiniz. Okul zaten topluluk gezileri için bütçe ayırmıştır. Bir topluluk olarak resmi kanaldan bir şantiyeye başvuru yaparsanız izinde çıkacaktır.

4-) Yaptığınız İşleri Cv’nize Yazabilirsiniz

Bir keresinde okulda topluluğumuzla bir konferans düzenlemiştik. O gün konferansa gelen bir yönetici şunu söyledi : ” Eğer bugün bu çocuklar evde televizyon izlemek,bilgisayar oynamak yerine bu iş için uğraştılarsa bunun bir karşılığı elbette olur. Benim için bir öğrencinin okul hayatını boş geçirmektense bu tarz etkinliklerde yer almış olması daha önemlidir ” . Anlayacağınız toplulukla birlikte yaptığınız faydalı işleri CV’nize ekleyebilirsiniz.

5-) Okuldaki Hocalarla Aranız İyi Olur

Topluluk sayesinde okuldaki hocalarla daha çok irtibatta olursunuz. Okulda tanımadığınız hocalarla tanışır,tanıdıklarınızla ise iletişiminizi kuvvetlendirirsiniz.

6-) Bürokrasiyi Öğrenirsiniz

Topluluğun bir diğer faydası da bürokrasiyi öğretmesidir. Mesela en basitinden bir konferans düzenlemek için bile dilekçe yazmalısınız,iki üç yerden izin almalısınız.

7-) İş Yaşamına Hazırlık Olur

Aslında iş hayatında karşılaşacağınız çoğu problemle öğrenciyken karşılaşmanızı sağlar topluluklar. Bu sayede iş hayatına hazırlıklı olursunuz. İş hayatına atıldığınızda sudan çıkmış balığa dönmezsiniz. 
Gördüğünüz gibi toplulukta çalışmanın bir çok faydası var. Bunlar benim bu yazı yazarken aklıma gelenler. Okul dersleri ile topluluk işlerini bir arada götürürüm diyorsanız bir toplulukta çalışmanızı kesinlikle öneririm.

Tavsiye Yazı : Bir mühendis kendini nasıl geliştirir ?

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir