Staj Hakkında Merak Ettikleriniz

Staj Hakkında Merak Ettikleriniz

Merhaba arkadaşlar bugün staj hakkında aklınıza takılanlar ve bana sorulanlar hakkında bir yazı yazmak istedim. Daha önceki yazılarımı okuyanlar bilir, her fırsatta stajın önemini vurguluyorum. Hepinizden rica ediyorum naylon staj yapmayın. İnanın ki stajda öğrendiğiniz hiçbir şeyi okul size tam anlamıyla öğretemez. Sektörde olan biteni öğrenmek, çevrenizi genişletmek, yapacağınız işin provasıdır staj. Stajın önemini anlatabildiysem şimdi sıra stajı yaptığınız yerin önemine geldi. Staj konusunda 2 fikir vardır. Bazıları size der ki çok büyük yerlerde staj yap öz geçmiş yazarken çok faydasını görürsün. Diğerleri de şunu savunur, çok bilindik bir yer olması şart değil önemli olan işi öğrenmektir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İlk düşünceyi söyleyenlerin savundukları şey bazen büyük firmalarda, büyük fabrikalarda veya büyük şantiyelerde stajyerlerle yeterince ilgilenemeyebiliyorlar bu da staj döneminizde az şey öğrenmenize sebep olabilir. Bunun dışında elbette tanınmış şirketlerde veya ünlü yapıların şantiyelerinde çalışmak güzeldir. Hem öz geçmişinize faydası olabilir hem sizin için güzel bir anı olur. “Büyük veya tanınmış diye niye ilgilenmesinler canım?” dediğinizi duyar gibiyim. Bunu da hemen açıklayayım. Büyük şirketler veya tanınmış şirketler veya iş yerleri zaten işleri başından aşkın olup bazen sizinle yeterince ilgilenemeyebiliyorlar. Tabi ki bu her zaman böyle olacak değil. Ama uyarmadı demeyin 🙂 Eğer böyle yerlerde staj yapmak istiyorsanız elinizi çabuk tutun. Stajdan aylar önce bu işi halletmek zorundasınız.

İkinci fikir bizi şu konuda uyarıyor. Çok büyük iş yerleri olmasa da samimi ve sizi sektöre bomba gibi hazırlayacak yerler olabilir. Mühendislerinizle çok çok iyi anlaşabilirsiniz. Hepimiz çok güzel yerlerde staj yapmak, çalışmak istiyoruz ama bazen gerçekçi olmak lazım. Eğer o büyük yerlerde staj yapma şansınız yoksa üzülmeyin. İlerideki güllere koşarken önünüzdeki papatyaları ezmeyin. Staj konusunda her zaman elinizi sıkı tutun ve yarıyıl tatili biter bitmez yaz stajı için araştırmalar yapın, arayın, sorun.

Staj yapacağınız yeri bulduktan sonra ve tarihler konusunda anlaştıktan sonra okuldan alacağınız iş yerine göndermeniz gereken belgeleri doldurun. Şirket bilgilerini, staj yapacağınız tarihleri, ofis veya şantiye stajı gibi bilgileri doldurduktan sonra şirkete bunu gönderip imzalandıktan sonra (ıslak imza olması gerekiyor) bu belgeleri okula geri götürüp iş sağlığı sigortanızın başlatılmasını bekleyin. Genellikle staj tarihinden 1 hafta önce okul size sigorta belgenizi mail yoluyla ulaştırıyor. Sizde şirkete gittiğinizde bu sigorta belgesini veriyorsunuz.

Aklınızda eminim şu soruda vardır: “Stajda para alıyor muyuz?” Cem Yılmaz boşuna dememiş. Çaliş, çaliş, çaliş. Para? Para yok 😀 Bu tamamen şirket politikasıyla alakalı bir durum ama bence siz hakkınızı talep edin. Kanunen stajyer maaşı 421.21 TL olup 2/3’ünü İŞKUR karşılıyor. Bazı okullar maaşınızı almadıysanız bunun dilekçeyle bildirilmesini istiyor yani ben şirketten maaş aldım veya almadım diye şirkete dilekçe göndereceksiniz ve bunu onların onaylaması ve okula bunu göstermeniz gerekiyor.

Diğer bir soruda staj süresiydi. Bu staj süreleri okuldan okula değişiyor. Bazı okullar 20 şantiye-20 ofis, bazıları 30-30 bazıları 20-40 şeklinde bölünüyor. Bu okulun sizden talep ettiği yerlere göre ve süreye göre eğer sigorta konusunda anlaşabilirseniz (iş güvenliği sigortanızı okul ödediği için) sizden talep edilen süreden daha fazla süre staj yapabilirsiniz.

Bana sorduğunuz soruları genel hatlarıyla açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Ben iki staj yaptım ve ikisi de bana çok güzel deneyimler kattı. İlk stajımda yeni doğmuş bir bebek gibiydim. Hiçbir şey bilmediğim için çok korkmuştum ama bu sadece 1 gün sürdü. Ertesi gün ortama alıştım, proje okumayı öğrendim, mühendislerimle muhabbet ettim. Vazgeçmeyi düşündüğüm ilk günün aksine ikinci gün işte yıllarımı geçireceğim yer demiştim. İlk şantiye stajı deneyimimi merak ederseniz aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
Tavsiye Yazı : Bir Kadın Olarak Şantiye Stajı Deneyimim

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir