Son Sınıf Mühendislik Öğrencisinin Gözünden Üniversite Hayatı

Son Sınıf Mühendislik Öğrencisi Gözünden Üniversite Hayatı

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere son sınıf mühendislik öğrencisinin gözünden -ojeli mühendisinizden- üniversite hayatı hakkında yazı hazırladım. Ben hazırlık okudum bölümüm yüzde yüz İngilizce. İnşaat mühendisliği okuyorum. Bir aksilik çıkmazsa bu sene son senem ve hazırlıkla birlikte mühendisliği 5 senede bitirmiş olacağım. Bu süreçte geriye dönüp baktığımda gördüklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Şimdi herkese sanki mezuniyet zamanı hiç gelmeyecekmiş gibi gelse de zaman o kadar hızlı akıp gidiyor ki ben hala 5 senenin nasıl geçtiğini anlayabilmiş değilim.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1) Geçen gün arkadaşlarımla bahçede oturmuş muhabbet ediyoruz herkes bir anda birinci sınıf anılarını anlatmaya başladı ve sonunda herkes şöyle tepkiler vermeye başladı: “Ya daha dün gibi nasıl geçti 3 sene?” Bu durum git gide sıklaşmaya başladı. Neredeyse her gün bunları konuşur hale geldik. Gözümde canlanır koskoca mazi moduna bağlamış durumdayız. Diyeceğim o ki derslerinize çalışırken güzel anıları biriktirmeyi atlamayın. Ot gibi yaşamayın mühendislik okumak bu değildir. Elbette zorlukları var ama bizi gerçek mühendisler yapacak olan şey beynimizi ve bedenimizi birden fazla işe göre programlamaktır. İş hayatında her şey sırayla ve belirlenmiş zamanlarda önünüze gelmeyecek. Kendinizi programlamayı öğrenin.


2) Benim çok şükür alttan hiç dersim yok ama eğer alttan dersleriniz varsa bunları en iyi şekilde verin ve mezun olmaya bakın. Sektör bizi bekler 🙂 Henüz 1-2-3 olan arkadaşlarıma tavsiyem çok fazla alttan ders bırakmamaya çalışmalarıdır çünkü bu alttan ders olayını abartırsanız bir türlü toplayamazsınız. Siz toparlamak isteseniz bile bazen üniversite buna müsade etmeyecektir. (Kredi muhabbeti falan.) Son sınıfların derdi de şudur eğer bir dersten bile kalırsam seneye alırım diye bir şansınız yok okul uzamış oluyor artık. Son snıftayız hocalar bırakmaz heralde derken sınav notunu görünce dizleriniz titremeye başlar. Bunun korkusuda ayrı bir eziyettir. 

3) Bu zamana kadar isimlerinin anlamını bilmediğim bütün kısaltmaların en ince detaylarına kadar bilgi sahibi olursun. KPSS, KPDS, ALES, YDS vb… Artık gelmişiz son sınıfa başladı eteklerimiz tutuşmaya hepimiz annesini kaybetmiş ördek yavruları gibi nereye gitsek, ne yapsak, devlet mi, özel mi, akademisyenlik mi, sektör mü diye kafayı yemiş durumdayız. Tabi hepimizin idealleri var yapmak istedikleri var fakat son sınıfta hepsini unutuyorsun bir şaşkınlık geliyor. Mezun olanların yüzde kaçının işe girdiğini araştırmaya falan başlıyorsun 😃

4) Zaman kavramının hızını anladığımızdan ötürü sürekli kara kara seneye bu zamanlar nerede olacağımızı düşünürken buluyoruz kendimizi. Acaba iş mi arıyor oluruz yoksa çalışmaya başlamış mı oluruz? Acaba özel sektörde 3000 TL ile başlatan yerler neresidir oraya başvursak bizi işe alırlar mı gibi bir sürü soruyla kendimizi baş başa buluyoruz. 

5) Dersler ve hocalar konusunda bilgi almak için alt dönemlerin ideal öğrenci tipisinizdir. Sürekli gelip ya şu hocanın notu nasıl, dersi nasıl anlatıyor, hangi dersi seçsem, vize soruları sizde var mı gibi gibi bir ton soruya maruz kalıyoruz. Bu da güzel bir taktik bence. Üst dönemden her zaman tanıdıklarınız olsun. Takıldığınız yerde soru sorabileceğiniz birinin olması çok güzeldir.

6) Bu sene bölümdeki 4 kız olarak resmen birbirimizden ayrılmıyoruz çok iyi anlaşıyoruz ama bundan önce bu kadar samimi değildik ve geriye dönüp bakınca yaptıklarımıza gülüyoruz. Sürekli beraber bir yerlere gidelim bir etkinlik yapalım istiyoruz. Ayrılma vakti yaklaştıkça sanırım bu bizi de etkiliyor. Arkadaşlık konusunda her zaman dikkatli olun. Size zarar verdiğini düşündüğünüz insanlardan uzak durun. Arkadaş insanı vezir de eder rezil de. Mesela benim hazırlıkta çok kötü bir arkadaş grubum vardı ve onlardan da çok şey öğrendim ama iyi ki o insanlarla arkadaşlığımı devam ettirmemişim yoksa değil 5, 15 seneye bitmezdi bu okul. 


7) Eğer okulun dört bir yanında fotoğraf çekilen öğrenciler görüyorsanız anlayın ki onlar ya birinci sınıf ya son sınıftır. Ya üniversiteye geldiğini her mecrada duyurmak isteyenler ya da üniversiteden gideceğini her mecradan duyurmak isteyenlerdir 😃 Şaka bir yana sizde arkadaşlarınızla bol bol fotoğraflar çekilin ve bunları çıkarttırın yıllar sonra onlara bakmak dünyanın en güzel şeylerinden biri olacaktır.

8) Evde kalanlar için eşyalar yavaş yavaş satılmaya başlamıştır. Üniversite için geldiğiniz şehirle vedalaşmaya her köşesindeki hatıralarınızı hatırlamaya başlarsınız. Bir sene öncesine kadar sizin için sıradanlaşan şehir son sene gözünüze daha güzel görünmeye başlar. Size tavsiyem üniversite zamanında hem bulunduğunuz şehri hem çevre illeri gezin. Gidebildiğiniz kadar şehre gidin, görün, öğrenin.

9) Hep derlerdi inanmazdım ama gerçekten insanların kalbini kırmayın çünkü bu sadece hayatınızın bir basamağı burada 4-5 yıl kalıp diğer aşamaya geçeceksiniz. Üniversiteye 1. ve 2. sınıfta düşündüklerinize, yaptıklarınıza 4. sınıfta güleceksiniz çünkü insan her yıl olgunlaşıyor, değişiyor. İş hayatınız belki üniversite hayatınızın 10 katı fazla süre olacak ve siz bu kısa sürede insanlara tahammül etmeyi, sabırlı olmayı öğrenmezseniz iş hayatında çok zorlanırsınız. 


10) Günlük çalışmayı öğrenin. Aksi halde öğrenmiş değil ezberlemiş oluyorsunuz. Bende aynı hataları yaptım siz yapmayın diye söylüyorum. Araya bir tatil giriyor dersin ikincisini alıyorsun ama birincisi uçmuş gitmiş dolayısıyla bir şey anlamıyorsun. Her şeyi geçtim arkadaşlar artık biz bir sınav için öğrenmiyoruz. İlkokulda liseye geçiş sınavına çalışıyorduk lisede üniversite sınavına ama üniversitede insanların hayatına dokunacaksınız. Sorumluluklarınız ve zorunluluklarınız olacak. Bunun için çalışmalarınıza dikkat edin.

Benim son sınıf olarak deneyimlediğim şeyler bunlardır umarım okurken keyif almışsınızdır. Bu yazıya tavsiye demek istemedim sadece ben öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Belki size yürüdüğünüz yolda azıcıkta olsa ışık tutabilmişimdir. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir