Nasıl Akademisyen Olunur? Akademisyen Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Nasıl Akademisyen Olunur? Akademisyen Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Her üniversite öğrencisi,akademisyen olmayı bir kerede olsa aklından geçirmiştir. Özellikle mühendislik öğrencileri, ülkemizde mühendise verilen değeri bildikleri için akademisyen olmayı birçok kez akıllarından geçirmişlerdir. Bu yazıyı da işte tam da böyle akademisyen olmak isteyenler için hazırladım. Bu yazımda akademisyen olmak isteyenlerin yapması gerekenleri,izlemesi gereken yolu anlatacağım. Akademisyen nasıl olunur onu anlatmadan önce akademik hayatla ilgili bir kaç terimi bilmemiz gerekiyor. Bu terimleri tanımlayarak giriş yapalım.

Akademisyenlik Nedir?

Akademisyenlik, üniversitelerde ders verme,bilimsel araştırmalar yapma,projeler yürütme,deneyler ve gözlemler yapma,konferanslar düzenleme , konferanslara katılma gibi görevleri yürüten kişilerin yaptığı meslektir.
Akademik hayatta bir çok unvan vardır. Sizde öğrencilik hayatınızdan bu unvanlara bir hayli aşinasınız. Öğretim üyesi,araştırma görevlisi,uzman … Bunun gibi bir çok kavram duymuşsunuzdur. Tabi hepsi sizin için hocadır ama akademik hayatta birbirlerinden farklılardır. Şimdide gelin bu akademik unvanları tanıyalım.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Öğretim Elemanı : Bir üniversitedeki tüm akademik personele verilen isimdir. Doçent,prof,Yrd.Doç,araştırma görevlisi,uzman hepsi öğretim elemanıdır. Kısaca üniversitede ders veren kişilerdir.
Öğretim Üyesi : Öğretim üyesi kavramı ise öğretim elemanından biraz farklıdır.  Doçent, Yardımcı Doçent,Profesör kadrolarında olan kişiler vurgulanmak istendiği zaman öğretim üyesi denilir. Doktora şartı aranır.
Öğretim Görevlisi : Okuldan okula farklılık göstersede genellikle yüksek lisans veya doktora şartı aranmaz öğretim görevlilerinde. Meslek yüksek okullarında ders verirler.
Araştırma Görevlisi : Yüksek lisans veya doktora  öğrencisi olan kişilere üniversitelerde tanınan kadrodur. Bu kişilerde üniversite derse girebilirler.
Uzman: Üniversitede uzmanlık gereken işlerde görev alan akademik kişilerdir.

Üniversitedeki akademik kadrolar yukarıda saydığım şekildedir. Peki bu akademik unvanlardan birine sahip olup üniversitede nasıl çalışabilirim derseniz, işte cevapları:

Akademisyen Olmak İçin İzlenmesi Gereken Yol 

Akademisyen olmak isteyenlerin henüz öğrenciyken yapabileceği 3 şey vardır. Eğer henüz üniversite öğrencisiyken bu yazıyı okuyorsanız işe bu dediklerimi yaparak başlayabilirsiniz. Öğrenciyken akademisyenlik yolunda yapabileceğiniz en güzel şey ders çalışmaktır. Derslerinizi,ortalamanızı yüksek tutmanız sizin yararınıza olur. İkinci yapabileceğiniz şey ise yabancı dil problemini ortadan kaldırmaktır. İyi bir İngilizce’ye sahip olmalısınız. Hatta alabiliyorsanız Toefl gibi geçerli sertifikaları almalısınız.  Tabi bunların dışında akademisyen olmak için lisans zamanınızda yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi de hocalarla aranızı iyi tutmanız. Hatta varsa eğer okulunuzdaki topluluklarda görev alarak isminizi duyurmanız. Bu saydıklarımı yaparsanız lisans öğrencisiyken akademik hayat için ilk basamakları çıkmaya başladınız demektir. Bu arada yeri gelmişken bir mühendis kendini nasıl geliştirir isimli rehber yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Lisans eğitiminizi bitirdiniz bu dediklerimi öğrencilik yıllarında yaptınız veya yapmadınız ama akademik hayata atılmak istiyorsunuz. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ilk adım ne olmalı ?

1-) Yüksek Lisans

Akademik hayata atılmak için ilk adım yüksek lisanstır. Lisans eğitiminizi bitirdikten sonra yüksek lisans yapmalısınız. Tabi bu yüksek lisansınızı da tezli yapmanız gerekmektedir. Yüksek lisans hakkında daha detaylı bilgi edinmek,tezli-tezsiz yüksek lisansın ne gibi farkı var öğrenmek için buraya tıklayarak yüksek lisans nedir isimli yazımızı da okumanızı öneririm.
Yüksek lisans yapabilmek için ALES,YDS sınavlarına girmeniz gerekmektedir. Yüksek lisans yapmak istediğiniz üniversitenin başvuru tarihini takip edip öğrenmelisiniz. Başvururken sizi ALES,YDS,Mezuniyet not ortalamanıza göre alırlar. Fakat bazen bir hocanın referans mektubu da işe yarabilir. Gördüğünüz gibi lisans döneminde yabancı dili öğrenmeniz,hocalarla aranızı iyi tutmanız işte tam da bu noktada işinize yarar.
Nasıl Araştırma Görevlisi Olurum ?

Yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi olmanız mümkün. Bazı üniversiteler araştırma görevlisi için kadro açar. Yüksek lisans öğrencisi araştırma görevlisi alınacaktır diye ilan verirler. Bu kadrolara başvurabilirsiniz ve maaş almaya başlarsınız kabul edilirseniz tabi. Fakat her yüksek lisans yapan araştırma görevlisi olur diye bir şey yok. Bunun için gerekli şartları yerine getirmelisiniz ve üniversitelerin araştırma görevlisi ilanı vermiş olması lazım.
YLSY Nedir?

Akademisyen olmak için bir diğer yol ise Yurt dışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme Sistemidir. Milli eğitim bakanlığının başlattığı bu sistem ile yurt dışında yüksek lisans yapabilirsiniz. YLSY’ye başvurduğunuzda sadece ALES puanınız dikkate alınır. En yüksek ALES puanını alan adaylar değerlendirmeye alınır. MEB bursu ile yurt dışındaki masrafları devlet tarafından karşılanır. Yurt dışında eğitimlerini tamamlayıp döndüklerinde ise genellike Yrd.Doç unvanı ile akademik hayata devam ederler.
Öğretim Görevlisi Olmak

Öğretim görevlisi olmak için Yüksek Lisans şartı aranmaz. Fakat genelde deneyim aranır. Meslek yüksek okullarında derslere girersiniz. ALES ve YDS istenir.

2-) Doktora

Akademisyen olmak için ikinci adım Doktoradır.  Mesela siz yüksek lisansınızı yapmış olsanız bile bazı üniversiteler araştırma görevlisi alırken bile Doktora öğrencisi olan araştırma görevlisi diye ilan verebilirler. Ayrıca akademik hayatta yükselmek içide doktora yapmanız gerekmektedir.

Son Sözler

Bu yazımda elimden geldiğince akademisyen olmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsettim. Yüksek lisans ve doktora akademisyenlik için ilk adımlar sayılır. Yüksek lisans veya doktora ile üniversite araştırma görevlisi olarak girerseniz geriye kalan yapmanız gereken şey sürekli çalışarak kendinizi geliştirmek,daha yükseklere çıkmak. Akademisyenliği bitmeyen öğrencilik gibi de düşünebilirsiniz. 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir