Mühendislerin İzlemesi Gereken Diziler ve Filmler

Mühendislik okuyan bir öğrencinin en büyük kazancı analitik düşünebilmektir. Bir olay sırasında kısa sürede bir karar almak oldukça zordur. Ama okurken aldığımız dersler sayesinde beynin farklı yönlerini geliştirebiliyoruz normalden daha hızlı düşünüp karar alabiliyoruz. Dersler dışında farklı açılardan bakabilmek için ve de kendimizi zorunlu olmayarak dageliştirebiliriz. Farklı açıdan bakabilmek için film izlemek, kitap okumak ve seyahat etmemiz ve hatta çok fazla insan tanımamız gerekir. Yazının bu bölümünden sonra mühendisler için bazı film ve dizi önerim olacak. Daha önce de Taze Mühendis’te ayrı ayrı film ve kitap önerileri paylaşılmıştı. Fakat bu yazımda mühendislerin izlemesi gereken film ve dizileri tek başlık altında topladım. Aralarında izlemedikleriniz varsa kesinlikle izlemelisiniz.

Bir mühendisin izlemesi gereken filmler:

3 Idiots


Dostluk kavramı net bir şekilde anlaşılırken eğitim sistemi de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirilmiştir.

Devrim Arabaları

Devrim adı verilecek olan arabayı üretmek için 23 mühendis el ele verecek, kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak zamanla, yoklukla, politikayla, karşılarına çıkan sayısız engelle baş etmek zorunda kalacaktır.


Da Vinci’s Demons

Hem dizisi hemde filmi bulunmaktadır. 


The Prestige

İki şahane sihirbazının arasındaki rekabeti konu alan bu film 2006 yılında yapılmıştır. Soru işaretleri film sonunda ortadan kalkıyor. Sihirbazların kullandığı aletler dönemin mühendislik çalışmalarını ortaya seriyor. Ayrıca Tesla ve Edison kavgasına da değinilmiş.


Silicon Valley


Teknoloji dünyasındaki insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yolları gözler önüne seriyor.


The Social Network

Tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de bir fenomene dönüşmüş, milyonların sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsü. 


Jobs


Steve Jobs’un ilk başarılarını izleyeceğimiz filmde aynı zamanda düşüşlerini ve tekrar ayağa kalkışlarını izleyerek bu önemli mucidin mücadelesini izliyoruz.

Bir mühendisin izlemesi gereken diziler:

The Sinner

2017 yılı yayınlanmaya başlanmıştır.1 sezon çekilmiş ve 8 bölümden oluşmaktadır.

Black Mimror
Diziden çok film gibidir. Her bölümünde farklı oyuncular ve farklı bir olay örgüsü vardır. Fakat dizinin teması çok net anlaşılıyor.

Sherlock

Her bölümde Sherlock ve ortağı çözülemez denilen davaları çözmektedirler.İzleyiciye bölüm boyunca bir suç ve gizem şöleni yaşatmakta, dizi de her zaman sürprizlerin var olduğunu fark ettirmektedir.

Prison Break

Abisini hapishaneden kaçırmak için plan yapan ve bu planı nasıl hayat geçirdiğini konu alan bir dizidir.


Lost

Dizi tamamen gizem ve tahmin edilemez bir kurgu içinde ilerler.

Rick And Morty

Benimde hala izlediğim ve izlerken büyük keyif aldığım bir dizidir. Adult swim kategorisindedir. Yani yetişkinler için yapılan bir çizgi filmdir. Konusuna kısaca değinecek olursam, çılgın bir bilim adamı olan Rick ve torunun yaşadığı evrenler arası bir maceradır. Her bölümün yirmi dakika olması da ayrıca güzel izlerken sıkılmıyorsunuz. 
Bu yazımda mühendisler için film ve dizi önerilerinde bulundum. Yazının başında da bahsettiğim üzere daha önce mühendisler için film ve kitap tavsiyeleri verdiğimiz yazılar vardı. Onlara da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Burada olmayan film ve kitap önerileri mevcut.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir