Mühendisler İçin En İyi İngilizce Öğrenme Mobil Uygulamaları

Merhaba sevgili TazeMühendis okurları. Mühendisler için yazdığım android uygulamalarının yanına şimdi de mühendisler için en iyi ingilizce öğrenme programlarını yazmak istiyorum. Birçoğumuz kurslara gidiyor ya da bilgisayar başında ingilizce öğrenmek için çabalıyoruz çünkü olmazsa olmaz bunu biliyoruz. Peki neden sürekli yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımızda da bu uygulamalar olmasın? Otobüste giderken,bir cafede otururken,müzik dinlerken ya da sadece dinlenirken neden telefonumuzu açıp da birkaç kelime anlamı öğrenmeyelim? Öğrensek hiç de fena olmaz cidden dediğinizi duyar gibi oluyorum. O zaman gelin hep beraber bu uygulamaları incelemeye.1)Duolingo

Android ve iOS işletim sistemli telefonlarınıza indirebileceğiniz Duolingo; başta sizin seviyenizi belirleyerek size bir hedef koyuyor ve bu hedefe ulaşmak için gerekli çalışmaları size günlük olarak sunuyor. Önce basitçe öğreneceğiniz şeyler hakkında bilgi alıyorsunuz sonra alıştırmalara başlıyorsunuz. Alıştırmaları maksimum 3 hata ile tamamlamanız gerekiyor. Konuşma, yazma, okuduğunu anlama üzerine alıştırmalar yapıyorsunuz. Dilerseniz önceden gördüğünüz konulara tekrar dönebiliyor ve tekrar yapabiliyorsunuz. Birçok dilde hizmet veren Duolingo tüm dünyada en çok kullanıcıya sahip uygulamalardan biri ve yeni bir dil öğreniyorsanız mutlaka telefonunuzda olmalı.

2)Memrise

Duolingo’yla birlikte en çok kullanılan uygulamalardan olan Memrise, Londra merkezli başarılı bir dil öğrenme uygulamasıdır. Seçtiğiniz dili oyunlaştırma mantığı çerçevesinde kullanıcısına öğreten memrise, yararlı olduğu kadar eğlenceli de bir uygulamadır. Hem android hem de iOS için ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz yararlı bir uygulamadır.

3)Busuu

Busuu; 12 farklı dilde hizmet veren online dil öğrenme uygulamasıdır. 50 milyonun üstünde kullanıcısı olan platform farklı dilleri öğrenmeye istekli kişilerin uğrak yeri! Üye olduğunuzda öğrenmek istediğiniz dille ilgili kısa bir test yapılıyor ve seviyeniz belirleniyor. Özellikle soru-cevap şeklinde giden eğitimler size kalıpları ve en çok kullanılan cümleler konusunda aktif öğrenme imkanı sağlıyor. Android ve iOS platformları için ücretsiz sunulan uygulama gerçekten kaliteli.
4)Babbel


Rakiplerinden farklı olarak ilgi duyduğunuz alanlara odaklanarak dil öğreten Babbel, Türkçe dahil olmak üzere toplamda 14 farklı dil öğrenimi için kullanılabiliyor. Uygulama ilk 1 hafta ücretsiz, bu süre bittikten sonra kurslara devam etmek isterseniz sizden aylık ücretli üye olmanız isteniyor. Uygulamaya Premium üye olarak para ödemek konusunda tereddüt yaşayabilirsiniz ancak süreklilik ve kursların zengin içeriği açısından paranıza değecektir. Uygulama hem android hem de iOS platformlarında bulunmaktadır.

5)Rosetta Stone

Hem android hemde ios platformlarında bulabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Genellikle İngilizceye yönelik uygulamalar İngilizce kelimelerin kendi dilinizdeki anlamını verir. Fakat bu uygulama bunu yapmıyor İngilizce kelimeleri İngilizce olarak açıklıyor.
Peki bunu nasıl yapıyor? Öncelikle kalıpları ve temel kelimeleri öğretmek adına egzersizler yaptırıyor. Mesela “children” “tree” “ball” kelimelerini öğrendiniz bir sonraki adımda size bunlar içinde geçecek bir cümle ve fotoğraf veriyor; Children are playing with ball under that tree.
Siz bu cümleden play kelimesinin ve under kelimesini anlamını çıkarıyorsunuz.


6)Quizlet


Görsel ve sesleri kullanarak etkili bir şekilde dil öğrenme hizmeti veren Quizlet, sınıf arkadaşlarınız veya öğrencilerinizle birlikte çalışma olanağı sunuyor. Kullanıcılarına çalışma setleri oluşturma imkanı tanıyan Quizlet, hem android hem de iOS platformlarında ücretsiz olarak mevcut.
7)Dil Öğrenme Kılavuzu

Bravolol firması tarafından geliştirilen Dil Öğrenme Kılavuzu, özellikle kolay kullanımı ve sade tasarımı ile öne çıkıyor. Çevrimdışı olarak da çalışabilen Dil Öğrenme Kılavuzu uygulamasını android ve iOS platformlarında ücretsiz indirebilirsiniz.

8)HiNative

Eğer yeni bir yabancı dil öğrenmeye başladıysanız Hinative mobil uygulaması mutlaka telefonunuzda olmalı. Program çoğunlukla kullanıcı etkileşimine önem veriyor ve yaklaşık 120 dilin kullanıcıları ile etkileşim halinde bulunabiliyorsunuz. Yaygın kullanılan dillerle ilgili kısa dersler, ipuçları ve oyunlar da mobil uygulamada erişebileceğiniz seçenekler. Ayrıca etkileşimde bulunduğunuz kişilerle seyahat önerileri ve gezilmesi gereken yerler konusunda konuşabilirsiniz. Ünlü dil öğrenim sitesi Lang-8 tarafından oluşturulan uygulamayı telefonunuza hemen indirmenizi tavsiye ediyoruz. Uygulamayı  android ve iOS platformları için ücretsiz indirebilirsiniz.

9)Lingualeo

Gramer kursları, alt yazılı TED konferansları ve İngilizce makaleler gibi pek çok içeriğe ulaşmanızı sağlayan lingualeo, içinde 100’den fazla açıklamalı ve resimli kelime seti barındırıyor. İnternet bağlantısı olmadan da çalışabilen lingualeo, android ve iOS platformları için ücretsiz olarak sunulmuş durumda.

10)Mondly

ATi Studios firması tarafından geliştirilen Mondly uygulaması, 33 farklı dili öğrenme konusunda kullanıcılarına yardımcı oluyor. Yaklaşık 20 milyon kullanıcı tarafından tercih edilen mondly uygulamasını android için ve iOS platformu için indirebilirsiniz.

11)Voscreen

Rakiplerinin aksine kısa video kesitleri sayesinde dil öğretmeye çalışan Voscreen, içeriklerini filmler, müzik videoları, belgeseller ve çizgi filmlerden alıyor. Rakiplerine oranla oldukça eğlenceli bir öğrenme süreci sunan voscreen uygulamasını android ve iOS platformları için indirebilirsiniz.

12)BBC Languages

Haber hizmeti vermekle yetinmeyen BBC, web sitesinde yayınladığı yazılarla akademik bilgiler de sunuyor. Buradan erişebileceğiniz İngilizce dersleri sayfasının yanı sıra, İngilizcesini geliştirmek isteyenler, buradaki hizmetten faydalanabilirler.


13)VocabSushi

Kelime dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız VocabSushi tam size göre. Kelimelerin anlamlarını daha hızlı öğrenmeniz için tasarlanan VocabSushi, ACT, ESL GET, GMAD, GRE, SAT ve TOEFL gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler için de oldukça faydalı.

14)Cambly

Skype benzeri bir yapıya sahip olan Cambly, tamamen online olarak çalışıyor. Kullanıcılar ile ana dili İngilizce olan eğitmenleri bir araya getiren cambly, konuşarak pratik yapmak için ideal bir uygulama, cambly uygulaması hem android hem de iOS platformlarında ücretsiz olarak mevcut.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});15)Speaky
Arkadaşlar edinerek pratik yapmanıza olanak tanıyan Speaky, 180 ülkeden kullanıcılara sahip. Toplamda 110 farklı dilin konuşulduğu platformda size uygun dil partnerinizi bularak, istediğiniz dil için pratik yapabilirsiniz. Speaky uygulamasının android ve iOS platformları için ücretsiz olarak sunulduğunu da ekleyelim.

16) HelloTalkHelloTalk; sosyal medya ve dil öğrenimi fikirlerini bir potada bir araya getiren harika bir uygulama! HelloTalk programında ana hedef istediğiniz dilde konuşan insanlarla sohbet etmeniz ve pratikle dilinizi geliştirmeniz. Uygulamayı aktif kullanırsanız ve amacınız gerçekten dilinizi ilerletmekse dünyanın bir çok köşesinden yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. iOS ve android platformları için ücretsiz olan uygulama işinize çok yarayacak.
Son Sözler
Arkadaşlar sizler için araştırdığım uygulamaları elimden geldiğince tanıtmaya ve sizlere bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir sizlere 😊
Bu arada bu yazıyı beğendiyseniz şu yazıları da okumanızı tavsiye ederim :

Mühendisler kendilerini nasıl geliştirir?
Evde İngilizce öğrenme yolları

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir