Mühendisler İçin Android Uygulamalar

Merhaba sevgili TazeMühendis okurları. Bugün sizlere her mühendislik öğrencisinin akıllı telefonlarında bulunması gereken android uygulamalarından bahsetmek istiyorum. Ne yazık ki birçoğumuzun akıllı telefonları alma ve kullanma sebebimiz tamamen eğlence amaçlı,fakat akıllı telefonlarımızdaki imkanlar ve uygulama kütüphanesi o kadar geniştir ki onları sadece eğlence amaçlı olarak kullanmak gerçekten büyük haksızlık oluyor. Şimdi gelelim bu akıllı telefonlarımızı işimize yarayacak hangi uygulamalarla değerlendirmeye.

1)ElectroDroid

Bu uygulama elektrik elektronik vb. mühendisliklerinde çok işe yarayan bir programdır. Program güç hesaplama, direnç renk kodları hesabı, entegre hesapları, pinler, pil ömrü hesaplama, kondansatör hesapları gibi karışık hesapları otomatik olarak bizlere sağlayarak gerek ders gerek iş konusunda bizlere yardımcı oluyor.Aynı zamanda program çeşitli port, konnektör ve kart çıkışları hakkında da ayrıntılı bilgiler içermektedir. Programın kullanımı çok zor değildir,karıştırarak hemen öğrenebilirsiniz. Türkçe dil desteği de olması çok işimize yarıyor bu konuda. Program ücretsiz olup Google Play Store’den indirebilirsiniz.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2)AutoCAD 360

Autocad programının mobil sürümüdür. Projelerinizi görüntüleyebilir, düzenleyip paylaşabilirsiniz. Çevrimdışı çalışma özelliği, programı oldukça kullanılabilir kılmaktadır. Böylelikle şantiyede dahi, proje paftası aramak zorunda kalmaz, istediğiniz projeye anında bakabilirsiniz.


3)EveryCircuitElektrik ile ilgili bir bölümde okuyorsanız bu program özellikle laboratuvarlarda çok işinize yarayacaktır. EveryCircuit programı ile devrelerinizi tasarlayıp çizebilir, çalışma anında hatalara sebep olabilecek noktaları uygulamaya geçmeden görebilirsiniz. Programın sunduğu voltaj,akım ve yük grafikleri yardımı ile devrenizi daha iyi analiz edip üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Kullandığınız tüm birimlerin değerlerini kendiniz atayabilir, devrenizi frekans ayarına kadar detaylandırabilirsiniz.

4)Civil Engineering Dictionary

İnşaat mühendisliği öğrencileri için AboutCivil.Org tarafından geliştirilen,10000’den fazla teknik terimin resimli açıklamaları olan ingilizce inşaat mühendisliği sözlüğüdür.

5)Calculator++

Bu programın yardımı ile karmaşık hesaplamalarınızı kolayca yapabilir, yazdığınız fonksiyonların iki veya üç boyutlu grafiklerini görebilirsiniz. İçerik açısından benzerlerinden daha zengin olan Calculator ++ ile işlemlerinizi hızlandırıp, hata oranını azaltabilirsiniz.

6)Structural Beam

Kolon-kiriş hesabı, alan hesabı, yük hesabı ve dağılımları gibi hesaplamalar yapabilen özellikle mukavemet uygulamaları için hazırlanan bu uygulama, bu hesaplarla haşır neşir mühendislerin telefonunda olması gereken bir uygulamadır.

7)C4droid


C4droid programı android için c / c++ ve IDE derleyicisidir. Bu program yardımı ile kodlarınızı telefonunuzda yazabilir, internet bağlantısı olmadan bunları compile edebilirsiniz. Derleme anında hatalarınızı görebilir daha sonra kullanmak için dosyalarınızı kaydedebilirsiniz. Boş zamanlarınızda pratik yapmak için ideal bir program.

8)Engineering Unit Converter

Bu uygulama hemen hemen tüm mühendislik dallarının kullandığı birimleri başka birimlere dönüştürmeye yaramaktadır.Kullanımı esnasında internet bağlantısı istememesi de büyük avantajlardandır.

9)Engineering Handbook

Farklı alanlardan birçok teknik bilgi içeren Engineering Handbook, çeşitli formülleri elinizin altında tutabilir, çalışmalarınızda bunları kullanabilirsiniz. Diğer programlara göre daha geniş bir içeriğe sahip olan program her mühendisin başucu kitabı olmaya aday.

10)Sanal Şantiye

İnşaat mühendisliği alanında öncü olan siteden birçok bilgi edinebilirsiniz.

11)Smart Tools


Birbirinden farklı ölçü aletlerini tek çatıda birleştiren smart tools; uzunluk ölçer, mesafe ve açı ölçer, yardımcı ışık, kumpas, ses ve titreşim ölçer gibi araçlara sahiptir. Genel olarak kolay kullanımı ve widget’a sahip olması nedeni ile kullanışlı bir programdır.
12)AIDE


Bu uygulama java, xml, android sdk, c / c++, android NDK ile uygulamalar geliştirmeye yarayan bir programdır. C4droid uygulamasından çok daha gelişmiştir.Dosyalarınızı düzenleyip derleyebilir,otomatik hata düzenleyici fonksiyonu sayesinde hatalarınızı düzeltebilirsiniz.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

13)Pocket Physics

İlk senemizde gördüğümüz fizik dersleri için çok yardımcı bir uygulamadır. Mevcut bütün fizik kuramları ve formülleri ile açıklamalarını bulmak mümkün.Yer çekimi, elektromanyetizma, moment, dinamik,esneklik, termodinamik, kütle, kuvvet gibi bir çok konu örnekleri ile birlikte bulunuyor.

14)Duolingo

Son olarak mühendislik öğrencilerinin en büyük ihtiyacı olan ingilizce için yardımcı bir uygulama var. Duolingo özellikle Türkçe menüsü ile kullanımı kolay bir öğrenim sunuyor. Program ingilizce telaffuz, kelime bilgisi, dinleme, tercüme, gramer gibi birçok konuda kolay öğrenim sunuyor. Ayrıca basit testler ile sürekli üst seviyeye doğru ilerlememizi istiyor.
Son Sözler
Arkadaşlar bugün sizler ve kendim için elimden geldiğince faydalı uygulamalar bulmaya çalıştım birkaçını bende kullanıyorum ve öneriyorum.Umarım siz de bu uygulamaları beğenir ve kullanırsınız.😊
2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir