Hayatınız Boyunca Başarılı Olabilmek İçin Uymanız Gereken 10 Tavsiye

Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Başarı çabanın ve gayretin sonunda elde edilmiş en önemli servettir. Bunun için bazı ilkeleri bilmemiz ve bunları hayatımıza uyarlamamız gerekmektedir. Bende başarılı olmaya çaba gösterirken uyguladığım ve araştırmalarımın sonucunda bulduğum başarının 10 altın kuralını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1) Erken Kalkan Yol Alır


Küçüklüğümden beri erken kalkmayı alışkanlık haline getirdiğim için şunu diyebilirim ki insanlar saat 12 de uyandığında ben 3-4 işimi bitirmiş oluyorum. Sabah geç kalktığım zamanlar hayat bensiz devam ediyormuş da ben bir şeyler kaçırıyormuşum gibi hissediyorum. Size tavsiyem erken kalkmayı alışkanlık haline getirin bu sayede gün içinde konsantrasyonunuzda gözle görülür gelişmeyi hissedeceksiniz.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2) Güne Pozitif Başlamak

Sabah erken kalkıp birde pozitif olmak gerçekten büyük maharettir. Kimse iş yerinde suratsız birini görmek istemez. Pozitif olmak gittiğiniz yerlere pozitif enerji götürmek, hem ortamdaki duruşunuzu etkileyecektir hemde başarılı olmanız için ihtiyaç duyacağınız enerjiyi kendinizde bulacaksınız.

3) Girişken Olmak

Girişkenlik başarının en önemli anahtarıdır. Kimse sus pus oturan, hiçbir konuda yorum yapamayan, pasif insanlarla iletişim kurmaz, kurmakta istemez. Böyle davranarak çevrenizi de geliştiremezsiniz. Başarılı olmak istiyorsanız çevrenizi geliştirmeli bunu da kendi çabalarınızla yapmalısınız.

4) Hedefler Koymak

Büyük hedeflere ulaşabilmeniz için küçük hedeflerinizin olması gerekiyor. Büyük bir başarıya giden yol küçük başarılardan geçer. Buna günlük hedeflerle başlayın. Sabah kalkın ve günlük planınızı programınızı yapın. Hedeflerinizi git gide arttırın ve başarıya ulaşın.

5) Soru Sormak

Başarılı olmak için sürekli bir şeyler öğrenmeye kendinizi alıştırsanız iyi olur. Bu öğrenme sürecinde soru sormaktan çekinmeyin. Atalarımız boşuna “bilmemek değil, öğrenmemek ayıp” dememiş. Arkadaşlarınızı, patronunuza, google amcaya, ailenize bol bol sorular sorun. Öğrenmekten çekinmeyin.

6) Hayır Diyebilmek

Dikkatinizi dağıtabilecek her türlü konudan kendinizi uzak tutabilmeniz için hayır demeyi öğrenmelisiniz. Özellikle iş ortamında size yük olacağını düşündüğünüz işlere hayır diyebilmelisiniz. Böylece kendi yapmanız gereken işlerinize daha rahat odaklanabilirsiniz.

7) Hobi Edinmek

Hobi edinmek ve bunu düzenli olarak tekrarlamak başarı oranınızı arttıracaktır. Spor yapmak, resim yapmak, açık havada yürüyüş yapmak ruhunuzu rahatlatacak böylece kafanızın gereksiz şeylerle dolmasını engelleyerek başarınızı arttırabilirsiniz.

8) Yardım İstemek

Yardım istemekten asla çekinmeyin. Kimse mükemmel değildir. Size yardımcı olabilecek birileri illa ki vardır. Sizde yardımcı olmaktan kaçmayın. Sizinde yardımcı olabileceğiniz birileri vardır elbet.

9) Hatalarınızdan Ders Alın

Deneyim her zaman kendi yaşadıklarınızdan çıkaracağınız dersler değildir. İyi bir gözlemci olup gördüğünüz duyduğunuz her şeyden ders çıkarabilirsiniz. Hatalarınızdan da ders alın. Önemli olan aynı hatayı tekrarlamamaktır.

10) Yaratıcı Olun

Yaratıcı olmak sizin her yerde bir adım hatta birkaç adım önde olmanızı sağlayacaktır. Okulda, iş hayatınızda her ortamda farklı olmak başarıya gitmenize yardımcı olacaktır. Meraklarınız yaratıcılığınızı arttıracaktır.

“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.”
Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.
Albert Einstein

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir