Güneş ve Rüzgar Enerjisiyle Çalışan Karavan

Güneş ve Rüzgar Enerjisiyle Çalışan Karavan

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere internette gördüğüm ve çok beğendiğim bir gelişmeden bahsetmek istiyorum. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi yenilenebilir enerjinin her yerde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Enerji konusunda bütün mühendislikler üstüne düşen görevi yapmalıdır.Bende kendi mesleğimle bağdaştırmak adına her zaman yenilenebilir enerjinin yapılarda uygulanması üzerine araştırmalar yapıyorum.

Bu sıradan gümüş rengi romörk aslında hem güneş hemde rüzgar sayesinde ürettiği enerjiyle yeni bir yaşam alanı oluşturur. Artık karavanlarda çevre dostu kampçılara yönelik geliştirilmektedir. Bu, kısmen Düsseldorf Karavan Salonu gibi olaylara yöneliktir. Düsseldorf Karaval Salonu, Almanya’da düzenlenen karavan fuarıdır. Bu yıl ki fuarda ilgi odağı olan Fransa’nın Green Cat Technologies sCarabane’dir. Bu sıradan gümüş rengi romörk aslında hem güneş hemde rüzgar sayesinde ürettiği enerjiyle yeni bir yaşam alanı oluşturur. Bu şık evin, elektrik ve sıcak su üretmek amacıyla yeterli güneş ışığını yakalamak için 360 derece döndürme özelliğine sahip çarkı vardır. Döndürme için bir araya getirilmiş bölme, Pod. sCarabane’nin döndürülmesi için gerekli statiğe uygun şekilde monte edilmiş destek ve dairedir. Kurulum yere göre değişir.

sCarabane
Green Cat’e göre karavanı yola hazır hale getirmek sadece 30 dakika sürüyor yani bu Game of Thrones dizisinin bir bölümünden daha kısa süre demek oluyor. 🙂
Tekerlekler üzerindeki 7.8 metre uzunluğundaki kutu, römorkun iki tarafının her birinden geri çekilebilen, çevrilebilen ve bükülebilen bir donanım içeriyor. Bir tarafta çekilebilir tenteli komple açık güverte bulunurken diğerinde iki yatak odası ve bir oturma odası bulunur.

Donanımlar
6 metrekarelik iki eksenli aynası ile güneş toplamaktadır.
Isıya dayanıklı güneş reseptör (maksimum 3kW)
Teleskopik Dik Eksen Rüzgar Türbini (VAWT)
VAWT maksimum 500W elektrik üretir.
Elektrik kumandalı döner kabarcık pencere

Estetik açısından hoş bir dokunuş olan her bir yatak odası tavanındaki “gül penceresi” gerekli ısı miktarına göre değişebilen dönerek ayarlanabilen penceredir.
Güneş, bu seyahat evinin kurulumunda bir faktör değil, aynı zamanda rüzgarın da devam ettirilmesinde ve çalışmasında rol oynamaktadır. Açılır kapanır dikey eksenli bir rüzgar türbini, televizyon gibi içerideki elektrikli cihazları çalıştırmak için hararetle kamp alanındaki aşırı esintili günlerin tüm avantajlarından yararlanır.
Altı kişilik bir yemek takımı, ana yatak odası ve çocuk odası da bulunmaktadır. Daha da iyisi, duvara monte edilen multimedya sistemi ve ayrı bir tuvalet, lavabo ve duş bölmesi bulunan bir banyo var.
Green Cat şu anda bir yağmur suyu toplama ve su filtreleme sistemi üzerinde çalışıyor, böylece römork kendi temiz suyunu üretebilir.

En büyük temennim bu gelişmeleri ülkemizde de görebilmek, geliştirebilmek, başarabilmektir. Hepimizin yenilenebilir enerjinin öneminin farkına varmasını diliyorum çünkü enerji kullanmak için gün geçtikçe doğaya verdiğimiz zararın artması kendi kuyumuzu kazdığımızın göstergesidir.

Es

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir