Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğrencilerinin Bölümünü Tanıtmak İçin İzlemesi Gereken Yollar

  Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğrencilerinin Bölümünü Tanıtmak İçin İzlemesi Gereken Yollar

Uzun bir aradan sonra tekrar yeni bir yazıya başlamanın verdiği heves ile Enerji Sistemleri Mühendisliği okumakta ve mezun olan arkadaşlarımın bölüm hakkındaki sunduğu bir konuyu ele alacağım bu yazımda.

 Genel olarak bölüm tanıtımı ve kişisel gelişim hakkında bir giriş yapmak gerekirse bundan önceki yazılarımda da kısaca bahsetmiştim, şimdi ise bir çok olumsuzluğu ve avantajı göz önüne alarak yeni kazanan arkadaşlara tecrübelerimi ve diğer arkadaşlarımdan duyduklarımı aktaracağım.
Bir mühendis adayı için üniversitenin ismi ne kadar önemli ise bölümünün ismi ve şanı o kadar önemlidir işte bizde bölümümüzün ismini duyurmalıyız, birkaç kuruluş bu konuda özveri ile çalışıp bir adım attılar. Artık sıra bizde!
 En başında bölümü iyi bir şekilde tanıtmak için ilk önce kendimizi bölümümüz ile senkronize bir şekilde geliştirmemiz gerekir hem teknik hem de kişisel özellik bakımından, bu kısmı biraz kısa tutmak gerekirse ilk önce kendimizi tam anlamı ile olmasa bile yeterince bir şekilde geliştirmemiz gerek sonrasında ise bizden sonra bölümümüzü kazanan veya tercih edecek arkadaşlara zorluklarının yanında kolaylıklarını ve kendilerini geliştirmesi sonucunda ulaşacakları zafer’i işaret ederek arkalarında durmalıyız, bu bilinci zincir gibi bizden sonra geleceklere de aşılarsak işte o zaman temeli sağlam bir şekilde atmış oluruz. Bunun devamında yaptığımız staj yerlerinde kişisel hedeflerimizin yanı sıra bölümümüzün hedeflerini de ön planda tutmak gerekir, bazı arkadaşlar bu dediğime katılmayabilir bencil olmak yerine daha girişken olup diğer arkadaşları da düşünmemiz gerekir bu dediğimi bölümümüzdeki tüm öğrencilerinin uyguladığını düşünmesi bile muazzam bir olay olur işte o zaman ne imza yetkisi, smm belgesine ne de dernek ve kuruluşların desteğine gerek duyarız bunu dememin sebebi genel olarak bölümümüz öğrencilerinin üstündeki ölü toprağını atıp artık yırtıcı bir şekilde kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir, bu geliştirmeler içinde kendim rehber yazıp köşe yazısı şeklinde paylaşmıştım ilgilenen arkadaşlar site üzerinden ulaşabilir. Bu rehberi enerji sektöründe çalışıp başarı elde etmiş ve kendimin de deneyip başarıya ulaştığım maddeler mevcuttur.
Yazımın sonlarına doğru bir konu hakkında küçük bir isteğim olacak bölümümüzü okuyan ve mezun olan arkadaşların bu konuyu kulak arkası etmeyip elinden gelenin en iyisi yapması çok önemlidir. Her üniversitedeki arkadaşlar okulun daha başlarındayken alt sınıftaki arkadaşlara tecrübelerini aktarıp peşlerinden gelen kişilerin aynı hataları yapmasına engel olmalılar bu silsile halimde devam etmeli hiç kimse bu dediklerimi yapsa veya çevrelerinden duyduklarını aktarması sizden bir şey eksiltmez aksine size daha çok şey katar.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım yazımı okuyup paylaşırsanız çok sevinirim sağlıcakla kalmanız dileğiyle.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir