Endüstri Mühendisliğinde Alan/Dal Seçimi

Endüstri Mühendisliğinde Alan/Dal Seçimi

Endüstri mühendisi olan bir kişi diğer mühendislerden farklı bir durumdadır. İş alanı makine insan yazılım ve donanımdır. En temel amaçları üretimde zamana karşı iyileştirme yaparak verimliliği arttırmaktır. İyileştirme her alanda yapılabileceğinden Endüstri mühendisliği çok yönlü bir çalışma alanına sahip oluyor. Fazla sayıda da uzmanlık alını vardır. Kendini geliştirmesi diğer mühendislere oranla daha fazla olmalıdır. Kişisel gelişimleri için bir strateji geliştirmeleri gerekiyor. Bu stratejide tabi ki dal/alan seçimi oluyor. Ne yazık ki her üniversitede olan bir şey değil. Bazı üniversitelerde ikinci sınıf bitiminde bölüm sekreterliğine bir dilekçe yazılarak yapılıyor. Endüstri mühendisliğinin üç alt dalı vardır. Bunlar,
-Yöneylem araştırmaları
-Üretim
-Finans
Bu dallardan biri seçildikten sonra alınan teknik seçmeli dersler bu dalların teknik dersleri olacaktır.

Dal/Alan Seçiminin Ne Faydası Vardır?.

Alan seçimleri aslında hangi alana ileride yönelmek istiyorsak ona göre tercih edilmelidir. Mühendisin iş yükünü bir anlamda azaltıyor. Örneklemem gerekirse finans işlerini daha çok seviyorsak gelecekte hangi sektörde olursak olalım finans departmanın da yer almak isteriz. İster otomobil fabrikası olsun isterse tekstil. Böylece bize tek girdiğimiz sektörün finansal farklılarını bilmek. Eğer bilmiyorsak geriye öğrenmek kalıyor. Fakat dal seçimi yapmaz, bir alanda kendimizi geliştirmezsek, her sektörde her departmanla ilgili az çok bilgi sahibi olmamız ve kendimizi daha çok geliştirmemiz gerekiyor.

Okulda Dal Seçimi Yapılmıyorsa Ne Yapalım?

Bu kişinin verebileceği bir karar haline gelir. Eğer belli alanda daha fazla bilgi sahibi olarak mezun olmak istiyorsa aldığı teknik seçmeli derslerin birbirini desteklemesi gerekiyor. Farklı farklı alanlarda alınan seçmeli derslerin kişiye tek yararı her konudan az da olsa bilgi sahibi olmasıdır.

Size önerim bu sistem üniversitenizde olsun ya da olmasın, siz neyi daha çok seviyorsanız, endüstri mühendisliğinin hangi alanında daha kapsamlı bilgiye sahip olmak istiyorsanız ona yönelin. Birbirini destekleyen dersler seçin.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir