Bilgisayarda Bit Nedir? 32-Bit ve 64-Bit İşletim Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

BİT Nedir?

Merhaba sevgili TazeMühendis okurları.Bugün sizlere sıkça duyduğumuz ama birçoğumuzun ne
anlama geldiğini tam bilmediği Bit’lerden bahsetmek istiyorum. Bilgisayarda bir nedir, 32-bit ile 64-bit arasındaki farklar nelerdir? Gibi sorulara bu yazımda cevap vereceğim.
Bit kelimesi Binary Digit kelimelerinden oluşur. İngilizcede ikili rakam-sayı anlamına gelir. Sadece 1 veya 0 değerini almaktadır.Bilgisayarlarda kullanılan verileri ifade etmekte Bit kullanılır. Bit bilgisayardaki en küçük veri boyutu biriminin adıdır. Bilgisayar teknolojileri zaman içinde gelişir. 8 bit makinelerle başlayan macera 70’li yıllarda 16 bit’e ulaşmıştır. 90’ların başında artık 32 bit’in evlere girmek üzere hazır olduğunu, 2000’lerin başından itibaren ise artık 64 bit’in standart haline geldiği görülmektedir.

32-Bit Nedir?

32 bit demek cihazınızın işlemcisinin verileri işlediği yolun büyüklüğünü temsil eder. Buradan anlayabileceğimiz gibi söz konusu yol ne kadar büyükse, o denli daha fazla veri işlenebilir. Ancak işlemcinin gücü yettiği halde bu yol dolarsa, performans kaybı yaşanır. Veri yolu olarak adlandırabileceğimiz bu büyüklük, beraberinde çeşitli sınırlamaları da getirmektedir. Örnek vermek gerekirse, 32 bit mimarisine sahip bir işlemci en fazla 4 GB sistem belleği yani RAM’i görebilir. Siz bilgisayarınıza 8 GB Ram dahi taksanız, işletim sistemi bunu 3.8 GB veya 4 GB olarak görecektir. 32 bit’in limiti bu şekildedir. 32 bit mimarili işlemciler, yine 32 bit mimarisine uygun programları ve yazılımları çalıştırabilir. İşletim sisteminiz de buna dahildir. Örnek vermek gerekirse, 32 bit mimarili bir işlemciye, 32 bit işletim sistemi kurmak zorundasınız demektir. Ana kart veya başka bir donanımı değiştirerek 32 bit’i arttırmanız mümkün değildir.

64-Bit Nedir?

64 bit işlemci dediğimizde, tek seferde 64 bit veriyi işleyebilecek işlemciyi anlatmış oluyoruz. Böylece, bir işlemcinin işleyebileceği bit sayısı arttıkça hızı da artmış olur. 16 bit bir işlemci, 8 bit bir işlemciden iki kat daha hızlı çalışır. 32 bit işlemci, 16 bit işlemciden iki kat daha hızlıdır. 64 bit işlemci de 32 bit işlemciye göre 2 kat daha hızlı çalışır. Kullanıcılar için daha kısa bir tanım yapmak gerekirse 64 bit tanımı, 64 bit donanımları ve 64 bit işletim sistemlerini/yazılımları ifade eder.

32-Bit ve 64-Bit Arasındaki Farklar Nelerdir?

⏩Uygulama hızı 64 bit olursa 32 bit’e göre daha hızlıdır.

⏩Uygulamanın da 64 bit desteğinin olması gerekir, pek çok kullanıcı bu hız farkına varamayabilir.
⏩Video, fotoğraf gibi büyük boyutlu dosyalarla işlem yapıyorsanız yüksek kapasitede Ram’e ihtiyacınız olacağından 32 bit yerine 64 bit işletim sistemi ve yazılım seçmelisiniz.
⏩32 bit sistemi sadece 4 GB Ram’e kadar kullanabilirsiniz. Bunun 2 GB’ı işletim sistemin, kalanı ise yazılımların kullanımına açılmıştır.
⏩64-bit sistemi eğer ana kart ve işletim sisteminiz destekliyorsa 2 TB’a kadar Ram desteği sağlar.
⏩Bilgisayarınızda 4 GB üstü RAM’iniz varsa mutlaka 64 bit işletim sistemi ve yazılımları kullanılmalıdır. 4 GB ve aşağısı ise 32 bit işletim sistemi tavsiye edilir. Çünkü 64 bit işletim sistemi daha fazla RAM tüketir!
⏩64 bit sistemde çok daha fazla performans artışına sahip olabilirsiniz.

64 Bit Bilgisayarın Avantajları Nelerdir?

64 bit bir bilgisayar 32 bit bir bilgisayarın iki katı kadar bilgi işleyebilir ve önemli miktarda daha fazla rastgele erişim belleğine (RAM) sahip olabilir. Video, büyük veritabanı aramaları veya karmaşık hesaplamalar ve büyük miktarda bellek gerektiren oyunlar ve başka programlarla çalışıyorsanız, 64bit bir bilgisayar iyi bir seçim olabilir. Ancak, 32 bit bir bilgisayar da çoğu programla çok iyi çalışır. Örneğin, elektronik tablo programları,web tarayıcıları ve sözcük işleme programları, 32 bit ve 64 bit bilgisayarlarda hemen hemen aynı hızda çalışır.

64 Bit’in Bazı Dezavantajları Nelerdir?

64 bit’e geçişin de bazı dezavantajları olabilir. Bunların başında bazı uyumsuzluk problemleri geliyor. Elbette eski 32 bit işletim sistemlerinin 64 bit bilgisayarlarda çalışırken bazı sorunlar yaşaması mümkündür. Veya eğer 64 bit bir yazılım satın almışsanız, 32 bit bilgisayarınızda çalışmadığını göreceksiniz.

Son Sözler
Arkadaşlar elimden geldiğince bit nedir? Sizlere yazımda açıklamaya çalıştım.Umarım faydalı olabilmişimdir ve aklınızdaki bazı soru işaretleri artık gitmiştir.
3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir