Yazılım Mühendisliği Nedir? İş İmkanlari Nelerdir?

Yazılım Mühendisliği Nedir? İş İmkanlari Nelerdir?

Yazılım nedir? Yazılım mühendisliği nedir? 

Öncelikle yazıma yazılımı açıklayarak başlamak istiyorum. Yazılım; bilgisayarlarda kullanılan her türlü programa denir. Kendi içinde ikiye ayrılır.
1 – İşletim sistemi yazılımı

2 – Uygulama yazılımı

İşletim sistemi olmazsa donanım çalışmaz. Donanım sistemi olmazsa işletim sistemi çalışmaz.
İşletim sistemi yazılımlarına örnek olarak Windows 10, XP, Linux, Unix…verilebilir.
Uygulama yazılımları bir problemi çözmeye yönelik program dillerinden biriyle yazılmış programlardır. Örnek olarak photoshop, oyunlar, antivirüs, Word, exel..
Yazılım mühendisliği ise bu yazılımın tasarımı, geliştirilmesi, kontrol edilmesi ve bitirilmesinden sorumlu mühendislik dalıdır. Mühendislikler içerisinde en geniş çalışma alanına sahip mühendisliktir. Yazılım dediğiniz şey tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Tasarım dediğimiz şey yazacağınız programı tasarlamak. Amacını, konusunu, içeriğini, kullanım şeklini ve kullanıcıları düşünerek oluşturmanız gereken yeni bir dünyadır. Bu sadece bilgisayarda kullandığımız programları kapsamaz. Akıllı telefonlarda, tabletlerde kullandığımız programlarda bunun içindedir. Şimdi sizlere yazılım mühendisliğinin 10 bilgi alanından bahsedeyim.
1. Yazılım isterleri (Software requirements)

2. Yazılım tasarımı (Software design)

3. Yazılım geliştirme (Software construction)

4. Yazılım sınama (Software testing)

5. Yazılım bakımı (Software maintenance)

6. Yazılım yapılandırma yönetimi (Software configuration management)

7. Yazılım mühendisliği yönetimi (Software engineering management)

8. Yazılım mühendisliği süreçleri (Software engineering process)

9. Yazılım mühendisliği araç ve metotları (Software engineering tools and methods)

10. Yazılım kalitesi (Software quality)

Yazılım mühendisliği bölümü

Mühendislikler içerisinde belki de en fazla kadın olan bölümdür. Eğer sosyal medya hesaplarına da bakacak olursanız kod yazan bir sürü kadın görebilirsiniz. Ben inşaat mühendisliği okumama rağmen her zaman yazılım yapan insanlar ve yazılım mühendisleri benim gözümde çok farklı bir yerdeler. Ben birkaç defa denedim başarılı olamadım yapanlara hayranlıkla bakıyorum. Bu bölüme girebilmeniz için sadece puanınızın yeterli olması önemli değildir. Hiçbir kod ilk yazıldığında doğru çalışmaz. Oturup saatlerce bilgisayar başında pes etmeden programla uğraşmak lazım.
MF-4 puan türüyle öğrenci alan yazılım mühendisliği genellikle özel üniversitelerde daha çok bulunan yaklaşık 10 tane devlet üniversitesinde bulunan bir bölümdür. Kontenjanı devlet üniversitelerinde ortalama 50 kişiyken özel üniversitelerde daha azdır. 

Yazılım Mühendisliği Nedir? İş İmkanlari Nelerdir?

Yazılım mühendisliği çalışma alanları

Sektörel hiçbir kısıtlama yoktur. Özel sektörde ve kamu sektöründe çalışabilirler. Kamu sektöründe 2016 kadroları açıklandığından gördüğüm alanlar şunlardır: Üniversiteler, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahüt A.Ş Merkez Teşkilatı , Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı merkez teşkilatı , Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Merkez teşkilatı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yazılım Mühendisliği mezunu personel alımı yapacaktır.Yazılım mühendisleri fikir üretimine dayalı iş yaptıkları için kendi işini kurmak için en az sermayeye ihtiyaç duyan mühendislerdir. Günümüzde birçok mühendis yazılım mühendisliği eğitimi almadığı halde yazılım yapmaktadır. Bu birazda ilgi alanıyla alakalıdır. Kendin evde yazılım yapmayı öğrenebilmişsen helal olsun. Bu durum ne kadar yeterlidir bu da tartışılır. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla doğal olarak kendini yenileyebilen yazılım mühendislerine büyük ihtiyaç vardır. 

Yazılım mühendisliği ile bilgisayar mühendisliği arasındaki farklar

Yazılım mühendisliğinin bilgisayar mühendisliğinden farkı direk olarak bilgi teknolojilerine yoğunlaşmasıdır. Bu bağlamda gerekli olan tüm programlama dili teknolojilerini, proje yönetme tekniklerini, problem analiz ve tasarımı yöntemlerini, web tabanlı veri tabanı destekli uygulama geliştirme algoritmalarını ve geliştirilen yazılımların testinin yapılmasını sağlayan yöntemleri öğrencilere aktarılmaktadır.

Yazılım mühendislerinin bilmesi gereken programlar

Hangi programlama dilini öğrenmeliyimden önce hangi alanda çalışmak istiyorum öncelikle bu soruya cevap vermelisiniz. Oyun programcılığı mı, web tabanlı uygulamaları mı, mobil mi? Bunu düşünüp hangi sektöre adım atmak istiyorsanız o sektörün kullandığı dil havuzlarından birini seçeceksiniz. Kendi işinizle uğraşırken bir yandan da yazılım sektöründe neler olup bitiyor ona bakmalısınız. Sektörel dergiler, web siteleri ve özellikle kariyer siteleri bunda çok yardımcı olmakta. Kariyer sitelerinde eleman arayan yazılım şirketlerinin yaptıkları işlere göre karar verebilirsiniz. 

Yazılım mühendisliği maaşları

0-2 yıl arası 1.500-2.000 TL arası, 2-5 yıl arası deneyim ile ortalama 2.000-3.800 TL Aralığında, 5 yıl sonrası 4.000 TL üstü maaşlar söz konusu olabilmektedir. Ama belirtilen yazılım mühendisliği maaşları tamamen kişinin kendini geliştirmesi ile ilgili ve gelişimin büyüklüğü ile ilgili de değişebilecek rakamlardır. Devlette çalışan yazılım mühendisliği maaşları başlangıçta yani deneyimsiz ücreti 3750 TL iken 25 yıl ve üstü deneyim maaşı 4250 TL’dir. Bu fiyatların artışı deneyim, yabancı dil, yüksek lisans, evli olup olmamasına (ek olarak eşi çalışmadığında sosyal yardım ücreti alıyorlar), çocuğu olup olmamasına (ek olarak çocuk ücreti), tazminatlar (sakatlık tazminatı, görevlerin niteliklerine göre tazminatlar, eğitim tazminatı, bölge tazminat) gibi pek çok faktöre bağlıdır.

5 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar
    • Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir