Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Örnekleri Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Örnekleri Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere yapay zeka nedir, örnekleri nelerdir bundan bahsetmek istiyorum. Okuduğunuz mühendislik alanıyla alakasız gibi görünse de herkesin bilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Bende inşaat mühendisiyim ve yazılımım iyi değil ama araştırma yapmak yapay zeka yapamayacak olsam bile bunları bilmek hoşuma gidiyor umarım sizlerin de ilgisini çeker.

1950’lerde hayatımıza giren yapay zeka terimi bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun yani canlı organizmalar olmadan yapay araçların faaliyetlerini insan zekasına benzer şekilde yerine getirebilmesidir.

Bilgisayar teknolojilerinin yeni ortaya çıktığı dönemde, Mathison Turing tarafından sorulan “Makineler düşünebilir mi?” ile, hakkında ilk adımların atılmaya başlandığı yapay zeka, 2. Dünya Savaşı döneminde çeşitli askeri silah teknolojilerin ortaya çıkması ve bilgisayarların gelişmesindeki en önemli etkenlerden biridir.

TURING TESTİ

1950’de ünlü İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in ortaya koyduğu kavrama göre Turing testinin amacı bir makinenin düşündüğünü söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığıdır. Testte makine, bir insanla birlikte, sorgulayan kişinin görüş alanının dışında bir yere saklanır. Sorgulayan kişi soru sorarak karşısındakilerden hangisinin insan hangisinin bilgisayar olduğunu anlamaya çalışır. Testler sonucunda sorgulayan kişi, makine ve insanı ayırt edememişse makine Turing testini geçmiş sayılır.

Biri Rus diğeri Ukraynalı iki yazılımcının “13 yaşındaki bir öğrenci” gibi programladığı Eugene Goostman adlı bilgisayar yazılımı, sanal ortamda iletişime geçtiği jüriyi kendisinin insan olduğuna ikna etti.

YAPAY ZEKA ÖRNEKLERİ

1) Apple Siri

Sorduğunuz sorulara cevap verebilecek kapasitede olan Siri, Google veya Wikipedia gibi araçları kullanarak cevap seçeneklerini de önünüze serebiliyor. Örneğin Siri’yi kullanarak hava durumunu öğrenebilir, ajandanıza işlediğiniz bir toplantının adresini GPS ile bulmasını ve sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.2) Microsoft Cortana
Microsoft’un yapay zekası Siri’nin üzerine birkaç özellik ekleyerek bir adım öne geçiyor. “Gerçek zekalar geçmiş deneyimlerinden öğrendikleriyle gelecek sorunlara bunu hatırlayarak çözüm bulabiliyorlar. Cortana’da da bunun ilk izlerini görüyoruz. Örneğin daha önceden sorduğunuz bir sorunun kendisini ve cevabını hatırlayarak, sonraki soruların cevaplarını daha etkili bir şekilde bulabiliyor. Kişiler, nesneler ve yerler için kullandığınız takma isimleri bile öğrenebiliyor. Örneğin evinize gitmek istediğinizde her seferinde evinizden “yuva” olarak bahsedecek olursanız, birkaç seferden sonra size ne demek istediğinizi sormadan, demek istediğinizi anlayabiliyor! Yani eviniz ile “yuvanızı” hafızasında eşlemeyi başarıyor. Bu durum makinelerin öğrendiğini ve gelecekte başımıza iş çıkartabileceklerinin göstergesidir.3) Mark Zuckerberg’in Jarvis’i

Facebook kurucu olan Mark Zuckerberg Iron-Man-Style (Demir Adam Tarzı) yapay zekâ sistemini kendi evinde kullanıyor. Kendi evinde kullanabileceği bir yapay zekâ sistemi kurdu. Bir yıl boyunca bilgisayar kodu yazma ve sonrasında ona kendi sesini öğretmenin ardından, harika işler ortaya çıktı. Mark’ın yaptığı şaka üzerine gülüyor ve Mark tişörtü fırlatma emiri verdiği gibi tişörtü ona fırlatıyor. Tost hazır olduğu zaman bildiriyor. Kapı önündeki kişilerin kim olduğunu anlayıp, Mark’a haber veriyor. Mesaj botuna gönderdiği ‘ışıkları söndür’ emri ile evdeki bütün ışıklar sönüyor.

4) Google Now

Listemizdeki en üst sırayı alamıyor olsa da, telefonlar bazında 1 numara tartışmasız bir şekilde Google’ın. Örneğin Google Now’a “Eve gitmek istiyorum.” dediğinizde, sizi oraya yönlendiriyor. Ancak bu işlem tamamlandıktan sonra, herhangi başka bir bilgi vermeksizin “Sence ne kadar sürede oraya varırım?” diye sorduğunuzda, “ora”dan kastınızın ne olduğunu anlayabilir. Bu kulağa çok basit geliyor; ancak makinalar için müthiş bir adım.5) IBM Watson
Watson, yapay zekanın göz bebeklerinden birisi. Önceden saydığımız 3 yazılımın yanında, adeta bir süperstar gibi kalıyor. Watson, karmakarışık hastane kayıtlarını analiz ederek, bundan öğrendiği sonuçları size sunabilir. Dahası, doktorların öngöremeyeceği kadar veriyi bir arada işleyerek, teşhis ve tanıda tavsiyelerde bulunuyor. Hatta daha önceden gördüğü hastalardan yola çıkarak, tedavinin de en uygun nasıl yapılabileceği konusunda fikirler ileri sürebiliyor. Yani Watson, gelecekte hastanelerde size bakacak, tanıyı koyacak ve tedavi edecek doktorlardan biri olabilir.Yapay zeka ile ilgili okuduğum en ilginç haber ise şuydu: Facebook yapay zeka araştırma biriminde pazarlama amacıyla eğitilen 2 chat-bot insanları bir kenara bırakarak kendi aralarında yeni bir dil oluşturup iletişim kurmaya başlayınca elip botlardan birine müdahele etmek zorunda kaldı. Durum bilim kurgu filmlerinden sahneleri andırıyordu.

Yapay zeka hakkında internette çok fazla kaynak ve bilgi bulunmaktadır. Hatta dersleri ve ders notları bile bulmak mümkün. Eğer yazılıma ilginiz varsa bence nasıl yapıldığı hakkında da araştırma yapabilirsiniz. Yapay zeka yapımı için A’dan Z’ye bütün programlama dilleri kullanılabilir. Öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor çünkü çok geniş çalışma yelpazesi olan bir üst bilim dalıdır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir