Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar hepimizin bildiği gibi hatta bir çoğumuzun yakınlarından yaşayarak öğrendiği o sancılı dönemi atlattık. Biraz uzatmalı olsa da sonuçlarda açıklandı. Umarım herkes istediği mesleği yapmak için ilk adımı atmıştır. Üniversiteye girmek için gösterdiğiniz azmin 100 katını çıkmak için de göstereceksiniz bundan emin olabilirsiniz. Bende dün gece evde düşündüm kendi kendime. Üniversiteyi kazanan arkadaşlarıma bir hediye vermeliyim dedim. En güzel hediyenin de üniversiteye yeni başlayan sizlere üniversitede son senesi olan benden üniversiteyle ilgili tavsiye olacağını düşündüm. Bu yazımda üniversiteye yeni başlayanlara tavsiyeler verdim. Umarım bu tavsiyeleri kulağınıza küpe edebilirsiniz. Lafı çok uzatmadan üniversiteye yeni başlayanlara tavsiyeler listeme geçmek istiyorum.Ayrıca şuraya tıklayarak üniversitede ilk gün hakkında bilgi verdiğimiz diğer makalemizi okuyabilirsiniz

MADDE 0- Okul kapısında fotoğraf çekilmeyenleri okula almıyorlarmış .Okulda ilk gününüz olduğunuzu belli etmek istiyorsanız hemen bir çimliğe oturun ve öz çekim yapın.

MADDE 1- İlk günden arkadaş edinmeye çalışmayın. Sizi her yanına çağıranla arkadaşlık etmeyin.

MADDE 2- Herkese karşı nötr ol. Olmasanda herkese belli etme!

MADDE 3- Ne en önde otur ne en arkada otur. Orta sıralar iyidir.

MADDE 4- Belirli bir grubun içine dahil olma. Gruplar genellikle dağılır.

MADDE 5- Çalışkan insanlarla arkadaşlık kurmaya gayret göster. Belli bir zaman sonra çevrenizdeki insanların sizi etkileyeceğini anlayacaksınız. İş işten geçmeden sizi her zaman iyi yönde etkileyecek insanlarla arkadaşlık kurun.

MADDE 6- Arkadaş ortamlarında konuştuğun şeylere dikkat et. İçki, sevgililik muhabbetlerini fazla yapma. Yarın öbür gün o insanlarla arkadaşlığınızın nasıl olacağını bilemezsiniz. Yaşadıklarınız ve yaptıklarınız her zaman karşınıza çıkar o yüzden yaşadıklarınıza, konuştuklarınıza dikkat edin.

MADDE 7- Çok konuşanlardan uzak durun! Boş teneke çok ses çıkartır.

MADDE 8-Eğer hocaların izin veriyorsa dersleri ses kaydı al.

MADDE 9- Hiçbir zaman hayatını zorlaştıran insanlarla vakit geçirme. Sürekli kafanıza bir şeyler takmanıza sebep olan insanlardan vazgeç.

MADDE 10- Pozitif bir insan ol. İnsanlar senin yanında olmaktan mutlu olsunlar. İnsanlarla aranı bozma. Saçma sapan kavgalar etmek yerine hiç görüşme daha iyi. İhtiyacın olduğunda yanında olabilecek arkadaşların olsun.

MADDE 11- Herkesin söylediklerini kafaya takma, unutma ki okul hayatın bittiğinde çoğuyla görüşmeyeceksin.

MADDE 12- Aktivitelere açık ol. Etkinliklere katılmaya çalış.

MADDE 13- Farklı fakültelerden arkadaşlar edinmekten çekinme. Bu hem ileride sosyal çevrenin genişlemesine hemde farklı ortamlar görmenize yardımcı olacaktır.

MADDE 14- Okul kartınızı kaybetmeyin. Tekrar çıkartmak için ya ücret ödemeniz gerekir ya da bir ton uğraşmanız gerekir.

MADDE 15- Lise alışkanlıklarınızı unutun. Zilin çalmasını beklemeyin. Hoca gelince ayağa kalkmayın.

MADDE 16 – Notlar tutmayı aksatmayın. Bu notlara ne kadar ihtiyaç duyacağınızı hayal dahi edemezsiniz.

MADDE 17- Ev arkadaşlarınızı doğru seçin. Temiz olması, ayağını yorganına göre uzatması ve işleri aksatmadan yapması esas alınmalıdır.

MADDE 18- Fotokopicilerle aranızı iyi tutun zira bütün üniversite hayatınızın dörtte üçünü orada geçireceksiniz.

MADDE 19- Pratik çözümler üretin. Öğrenci evinde kalacak arkadaşlar ve öğrenci evine sık sık misafir olacak arkadaşların en çok ihtiyaç duyacağı şeydir. Öğrenci evine ayak uydurmak için bu pratik çözümlere ihtiyacınız olacaktır.

MADDE 20- Mühendislik kazanmış bireyler olarak bunu okuyorsanız taze mühendisi okumayı devam edin .

Benim üniversiteye yeni başlayanlara verebileceğim tavsiyeler bu şekilde.. Umarım okurken hem eğlenip hemde bir şeyler öğrenebilmişsinizdir.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir