Staj Defteri Nasıl Doldurulur ?

Staj Defteri Nasıl Doldurulur ?

Merhaba arkadaşlar. 3 aylık tatilimizin neredeyse sonuna geliyoruz. Tabi ki aramızda doya doya tatilini yapamayan stajyer ya da yaz okulu talihlilerimiz bulunmakta. Stajyer arkadaşlarımızın da staj defterlerini teslim etme tarihleri geldi sayılır. Sizlere staj defterinizi nasıl doldurmanız gerektiği hakkında bir kaç bilgi vereceğim.
Genel olarak staj yerlerinde stajyerin staj süresi boyunca öğrenmesi gerekenlerin bir programı yapılmaz. Yani doğaçlama staj yaparsınız. Bunun için staj boyunca hiç not almayıp en son staj defterinizi doldurmak gibi bir hata yapmamanızı tavsiye ederim. Staj süreniz boyunca her gün ne yaptığınızı not alın ve bunu fotoğraflarla süsleyin.

 Size programlı bir eğitim verilmeyeceği için günü gününe staj defterinizi doldurmamanızı tavsiye ederim. Kendinize bir defter edinin ve her gün ne yaptığınızı staj defterinize değil ona yazın. Daha sonra tüm yazdıklarınızı temize geçirmeniz daha düzgün olur. Örneğin üretim stajı yapan stajyer atölyenin boyahanesini ilk gün araştırıp öğrenebilir. Ama imal edilen ürüne en son boya atılır. Atölyeye ilk gelen ürün ise kumlanır. Kumlama makinesini ise belki beşinci ya da altıncı gününüzde öğrenmiş olabilirsiniz. İlk güne boyahane beşinci güne kumlamayı yazarsanız defteriniz çok karışık olabilir. Size belki bu söylediğim çok da önemli gelmeyebilir. Ama unutmayın ki staj sizin mesleğiniz adına ilk iş deneyiminizdir. Bu sebeple iyi bir defter hazırlamanız dikkat çekecektir. Baştan savma ve geçiştirmek için yazılmış bir staj defteri sizin staj yerinizde ileride çalışma ihtimalinizi azaltabilir. Aynı zamanda okulunuz defterinizi kabul etmeyebilir.
 Stajda yaptığınızı işi neden yaptığınızı, nasıl ve hangi tarihte yaptığınızı not alın. Sadece yaptığınız işi yazıp fotoğraf yazmanız defterinizi güçsüz gösterecektir. Örneğin “Torna tezgâhı öğrenildi.” Yazıp fotoğraf ekleyip ertesi güne geçmeyin. Torna tezgahı nedir, ne için kullanılır, kullanım aşamaları nelerdir, devir sayısı nasıl ayarlanır vs tüm öğrendiklerinizi yazmalısınız.

Yaptığınız işleri belgelendirin. Bilgisayarda yapıysanız çıktı alarak ek dosya oluşturun. Örneğin Ar-Ge stajı yapıyorsunuz ve bilgisayarda proje çiziyorsunuz. Bu projelerin çıktısını alarak ek dosya oluşturun. Ya da kalite kontrolde hidrolik çekme cihazını kullandığınızı varsayalım. Çekme testinin sonuçlarını ek dosyanıza koyabilirsiniz.

Defterinizi oluşturduktan sonra okula teslim etmeden defterinizin bir fotokopisini alarak saklayınız. Bu defterinizin her hangi bir sorun olup kaybolması durumunda garanti belgeniz olur. Ayrıca elinizde gelecek stajlarda dönüp bakabileceğiniz örnek bir defteriniz olur.

Defterinizi en az staj gününüz kadar sayfası olacak kadar doldurun. 20 günlük staj için 15 sayfa defter doldurmamalısınız. Çünkü staj defteri yapılan stajın size kazandırdığı bilgi ve becerinin göstergesidir. Gün sayınızdan az sayfa olması da sizin stajda yeteri kadar bir şey öğrenmediğiniz izlemini yaratabilir.

Defteriniz resmi bir belge niteliğinde olduğu için yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Yani günlük doldurur gibi staj defteri doldurmamalısınız. Teknik bir dil ve 3. Şahıs anlatımı kullanarak anlaşılması zor cümleler yerine kısa ve öz bilgiler verin. Örneğin; “Bugün ustabaşıyla hidrolik sistemleri gözlemledik” yerine “ Ustabaşı Şaban Bey ile hidrolik sistemler incelendi” cümlesini kullanmalısınız. Staj yerinde tanıştığınız personel ve işçilerin adını deftere yazmanız sizin insanlarla iletişiminiz olduğunun da bir göstergesidir. Yani “Makine çalışanından makine özellikleri öğrenildi” yerine “Makine operatörü Mehmet Bey tarafından makinenin özellikleri anlatıldı” cümlesini tercih etmeniz faydanıza olabilir.

Defterini bilgisayarda veya elle yazan stajyer yazının 12 punto büyüklüğünde olmasına dikkat etmelidir. Yapılan iş kısmını büyük harflerle doldurmaya ve alt başlıkların sadece baş harflerini büyük yazmaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız çizimleri teknik resim kurallarına uygun ve antet kullanarak çizmeyi ve metin içinde kullandığınız tablo ve şekilleri numaralandırmayı unutmayınız. Kapak sayfası hariç tüm sayfalar numaralandırılmalı ve tarihi atılmalıdır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir